W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Zapraszamy

www.facebook.com

SZCZEGÓŁY:

https://www.facebook.com/musicstudiofala/

____________________________

Zapraszamy Państwa na autorski recitalu muzyczno-wokalny z akompaniamentem gitary „na żywo” w wykonaniu Andrzeja Grądkiewicza.

Program recitalu zdecydowanie opiera się na jego tekstach i muzyce autorskiej i o powiada o życiu na przestrzeni sześćdziesięciu dziewięciu lat. Jest leki, przyjemny i skierowany do osób w każdym wieku.


Andrzej Grądkiewicz w latach 1978-1988 byłe członkiem
zespołu BAJM i współtwórcą sukcesu grupy z piosenką „Piechotą do lata” Opole’78 (gitara basowa).

Zespół BAJM – 1978 rok


Nagrodzony Medalem Prezydenta Miasta Lublin za zasługi na rzecz lubelskiej kultury sierpień 2018 r.

KONCERT odbędzie się w piątek 18 marca 2022 r. o godz. 18:00

Za murami u Cystersów

w poniedziałek 14 marca o godz. 17:00 – Wstęp wolny

Historia zakonu, reguły zakonne, zasługi w edukacji i upowszechnianiu wiedzy, muzyka gregoriańska.

Wizyta w czterech zakonach: Krzeszów, Lubiąż, Henryków, Szczyrzyc.

Cystersi – fenomen w rozwoju cywilizacyjnym Europy i Polski.

Dlaczego fenomen? Bo w zamierzchłych czasach początkującego chrześcijaństwa w Europie, realizowali bardzo szeroki program tworzący postęp cywilizacyjny.

Bo przetrwali niemal 1000 lat i istnieją nadal.

Cystersi są katolickim zakonem monastycznym ( w odosobnieniu), reformowanym, posługującym się regułą benedyktyńską. Został założony w 1098 r. przez św. Roberta z Molesme.

Nazwa zakonu pochodzi od słowa cisterna, co oznaczało tereny podmokłe, lub bagienne, na których budowano pierwsze klasztory.

Cystersi noszą biały habit z czarnym szkaplerzem przepasanym płóciennym pasem, przez co nazywani są czasem białymi mnichami. W górnej części doszyty jest kaptur.

Cysters musiał wyrzec się bogactwa, miał być pokutnikiem, który odsuwa się od świata doczesnego, żyje w samotności i ciszy. Mnisi osiedlali się przeważnie na pustkowiach, w lasach lub w bagnistych dolinach, w miejscach bardzo oddalonych od osad, dlatego też musieli być samowystarczalni. Prowadzili własne gospodarstwa, uprawiali ziemię.

Rytm klasztornego życia wyznaczany jest każdego dnia kolejnymi dzwonkami, wzywającymi na posiłki, modlitwy, kontemplacje, a także do pracy.

W zakonie człowiek żyje czyściej, upada rzadziej, powstaje prędzej, chodzi ostrożniej, odpoczywa bezpieczniej, oczyszcza się rychlej, umiera z ufnością, odpłatę bierze obfitszą.

Na więcej ciekawych opowieści o Cystersach w Polsce ZAPRASZAMY 14 marca do DK LSM.

WERNISAŻ

w piątek 11 marca 2022 r. o godz. 17:00

Wstęp wolny – ZAPRASZAMY

To co „maluje się ” czyli materializuje się  na moich płótnach wypływa z mojej duszy w taki sposób jaki mi też podpowiada intuicja…siadając do płótna siadam z zupełnie pustą głową bez konkretnej koncepcji i podczas malowania dopiero widzę co się chce pokazać i wypłynąć, pod koniec malowania przychodzi też tytuł… 

Na co dzień  jestem managerem wyższego szczebla w firmie z branży budownictwa przemysłowego. Architekturą I malarstwem pasjonowałem się  od zawsze.
Malarstwo intuicyjne które praktykuję od jakiegoś czasu, jest dla mnie ogromną pasją i spełnieniem. Stosuję techniki własne takie jakie podpowiada mi intuicja i tak jak mnie ona prowadzi. Nie ograniczają mnie żadne zasady ani reguły. Moja twórczość jest zwieńczeniem długiej drogi mojego rozwoju osobistego i długiej drogi do pełni siebie jaką przeszłam.
Pragnę się  podzielić z innymi swoją pasją, swoją duszą i tym co z niej wypływa. Każdy obraz zawiera tytuł i przekaz który za nim idzie. Mam nadzieję, że skłonią one Państwa do refleksji i poruszą wewnętrzną strunę oraz zachęcą do tego aby zacząć swoją przygodę do otwarcia się  na własną twórczość – chociażby poprzez Vedic Art.

Jestem nauczycielem tej popularnej już na całym świecie metody. W 2021 roku prowadziłam w Kazimierzu nad Wisłą w sierpniu warsztaty Vedic Art.

Czym jest dla mnie Vedic Art?

Moje obrazy powstały w przeciągu roku właśnie poprzez kontakt z tą metodą kreacji.
🎨
Vedic Art łączy z naszą duszą – obrazy są jedynie efektem ubocznym – czasem naprawdę pięknym efektem ubocznym – jednak nie one są tu celem.
Proces malowania w Vedic art rozbudza naszą intuicję i „wewnętrzne prowadzenie”. Wiemy już co jest dla nas dobre, a co nam nie służy. Emocje zostają uwolnione i przetransformowane za pomocą pędzla, farb i płótna. Bierzemy odpowiedzialność za swoje działania i decyzje i czujemy się twórcami, co przekłada się na nasze życie.
Proces kreacji zawsze tworzy nową jakość, która wpływa na twórcę,  jak również na wszystko wokół.
Dzieła – czyli efektu procesu kreacji – nie można oceniać oraz porównywać z niczym (nie mylić z kopiowaniem czegokolwiek) …bo jest zawsze czymś nowym, czymś co powstało z energii uczuć i doświadczeń twórcy kumulowanych niejednokrotnie przez wiele lat. W procesie tworzenia wreszcie mogą one wyjść na światło dzienne. Moment wypłynięcia tego ładunku na zewnątrz jest ogromną przyjemnością i ulgą. Jest tak otwierający, oczyszczający i mocny, że już nigdy nie wrócisz do swojego poprzedniego „bycia w skorupie” jeśli dotkniesz magii jaką jest tworzenie.
Możesz kreować wszystko, a nasze życie jest naszym największym dziełem.

Liczę, że moje obrazy pobudzą Państwa wyobraźnię i utwierdzą w tym, że wszyscy możemy być  kreatorami. 

Zapraszam na wystawę 
Agnieszka Głębicka

Wystawa będzie czynna do końca marca.

_____________

Serdecznie zapraszamy na

Spektakl grupy ,,BEZ DIDASKALIÓW”

inspirowany poezją Wisławy Szymborskiej

,,Ja- kilkunastoletnia”

czwartek 10 marca godz. 13:00

,,Ja – kilkunastoletnia?” to efekt kilkumiesięcznych  działań  teatralnych możliwych dzięki otrzymaniu STYPENDIUM ARTYSTYCZNEGO PREZYDENTA MIASTA LUBLIN.  W realizacji spektaklu brała udział młodzież w wieku 13-17 lat należąca do grupy teatralnej ,,Bez didaskaliów”. Inspiracją dla  działań scenicznych stały się  zarówno  różnorodne rekwizyty przeszłości –  rodzinne pamiątki,  albumy…  jak i poezja – towarzysząca  aktorom i autorce scenariusza – Martynie Chodowskiej niezmiennie od  czasu założenia teatru – roku 2015.

Prezentując widowisko wiemy,  jak ważny  okazał się nie tylko spektakl – efekt finalny wytężonej pracy ale i   sam proces przygotowań do premiery. Proces twórczy obfitujący w niezwykłe spotkania z cudownymi ludźmi. Wakacyjne warsztaty teatralne i późniejsze  konsultacje reżyserskie naszego mentora – Witalija Liuboty,   nieoczekiwana fascynacja grupy choreografią i  taneczne próby w ramach cyklicznych  zajęć z panią Joanną Misiarz,   dynamiczna praca z żywym, poetyckim słowem. To wszystko okazało się drogą docierania do własnych przeżyć, doznań.

Specjalne podziękowania   należą się osobom , bez których  spełnienie marzenie o spektaklu międzypokoleniowym nie byłoby możliwe. Pani Witalii Sosnowskiej,  za użyczenie głosu naszej dorosłej Kilkunastoletniej. Paniom  Joannie Winnik i Agnieszce Kasperek  za oddanie swojego wakacyjnego czasu, oraz Marii Pietruszy za gościnę  w  Teatrze Ludzi Niepełnosprawnych.

Wstęp wolny

______________

SOKOŁOWSKI & MENET
Koncert utworów z płyty „Jej portret”

wtorek 8 marca godz. 18:00

Bezpłatne wejściówki dostępne w sekretariacie Domu Kultury LSM


Wykonawcy:


Śpiew:

Patrycjusz Sokołowski – jeden z ciekawszych głosów bas-barytonowych w Polsce, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Solista- śpiewak, występował w większości teatrów w Polsce, m.in. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, na stałe związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach wokalnych. W 2019 r. uhonorowany przez Związek Artystów Scen Polskich prestiżową statuetką ARION za wybitne osiągnięcia artystyczne.


Fortepian:

Gabriel Menet – wybitny polski pianista jazzowy, koncertował w Europie i USA. Jako kompozytor współpracował z teatrami w całej Polsce. Autor muzyki na ceremonię otwarcia Mistrzostw Europy UEFA U-21 w piłce nożnej.


Repertuar koncertu:
Utwory, które znalazły się na debiutanckim albumie zespołu „Jej portret”– polskie piosenki estradowe, a także standardy jazzowe:

„Małe kino”
z rep. Mieczysława Fogga, sł. Ludwik Starski, muz. Władysław Szpilman;

„Kochać”
z rep. Piotra Szczepanika, sł. Andrzej Tylczyński, muz. Andrzej Korzyński

„Czas nas uczy pogody”
z rep. Grażyny Łobaszewskiej, sł. Jacek Cygan, muz. Krzesimir Dębski

„Brzydcy”
z rep. Grażyny Łobaszewskiej, sł. Jan Wołek, muz. Krzysztof Ścierański

„Jej portret”
z rep. Bogusława Meca, sł. Jonasz Kofta, muz. Włodzimierz Nahorny

„Lubię wracać”
z rep. Zbigniewa Wodeckiego, sł. Wojciech Młynarski, muz. Zbigniew Wodecki

„C’est la vie”
z rep. Andrzeja Zauchy, sł. Jerzy Siemasz, muz. Wiesław Pieregorólka

„Szarp Pan bas”
z rep. Barbary Kraftówny, sł. Jeremi Przybora, muz. Jerzy Wasowski

„Zimny drań”
z rep. Mieczysława Fogga, sł. Jerzy Nel, Ludwik Starski, muz. Henryk Wars

„Mona Lisa”
z rep. Nat King Cole’a, sł. i muz. Ray Evans i Jay Livingston

***

***

Więcej o zespole można przeczytać na stronie internetowej artysty:
https://patrycjuszsokolowski.com/sokolowski-menet/

 ...

Kalendarz wydarzeń

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

RELACJE FILMOWE

PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk

Archiwa

Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją