W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

Spotkania

STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH & WYDAWNICTWO TEST

WIECZÓR LITERACKI

Fragmenty przeczytają
Irena Beata Michałkiewicz

i Jolanta Deszcz-Pudzianowska
O losach książki będzie mówił
Stefan Szaciłowski, syn autorki

Spotkanie odbędzie się w czwartek 26 maja 2022 r. o godz. 18:00
w Galerii Sztuki Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

W czasie spotkania będzie możliwość nabycia książki Heleny Świdy-Szaciłowskiej Wiersze i opowiadania, Wydawnictwo TEST, Lublin 2021

Wstęp wolny

***

Czytaj dalej

Spotkanie z autorem i projekcja filmu w poniedziałek 23 maja o godz. 17:00

Wstęp wolny

„Gdyby Bóg zobaczył moje królestwo Sycylii, nie wybrałby Palestyny” – te słowa wypowiedzieć miał w XII wieku, zakochany w swojej sycylijskiej ojczyźnie, król z niemieckimi korzeniami, Fryderyk Hohenstaufen. Królem Sycylii stał się poprzez ożenek z królewną sycylijską Konstancją, córką normańskiego Rogera II.

Sycylia rzuca urok i oszałamia. Goethe twierdził, że Sycylia jest kluczem do poznania Włoch. To najbardziej autentyczny region Włoch, gdzie ludzie ciągle podkreślają, my nie Italiani, my Sicilani. Od reszty Włoch oddzielają ich cale wieki odmiennej kultury i historii, sięgającej 10 tys. lat wstecz. Kiedy kończą się czasy panowania greków, a później arabów, nastają nowożytne czasy europejskich potęg, które zbrojnie walczą ze sobą o Sycylię. Kolonizowanie Sycylii przez Europejczyków trwało niemal 500 lat. Wyspą władają najpierw Niemcy, potem Francuzi, na koniec Hiszpanie. Ale panami życia był kler i grupa wielkich obszarników ziemskich, a później fabrykantów. Aż w roku 1860 przychodzi Garibaldi, to taki polski Kościuszko, który ze swoimi czerwonymi koszulami przepędza obcych i wyspa staje się częścią zjednoczonych Włoch. Historia wyspy zaczyna się niemal 10 tysięcy lat przed naszą erą i pełna jest wojen oraz przemocy. Ale z wojennego chaosu wyłaniały się nieraz twórcze działania, których owoce przetrwały do dziś. I to właśnie o tym będzie ta sycylijska opowieść filmowa, okraszona przepiękną sycylijską muzyką. 

Reportaż wykracza daleko poza turystyczną naskórkowość i zapewnia bogactwo doznań dla uszu i oczu.

Wojna zawsze niesie za sobą ogrom zniszczeń i ludzką tragedię. W obecnych czasach praktycznie każdy konflikt zbrojny relacjonowany jest przez media. Obserwujemy cierpienie ofiar, współczujemy im
i staramy się pomagać. Kiedy milkną wystrzały a kamery gasną, przechodzimy do naszych codziennych spraw. Zapominamy o wojnie. Ludzie, którzy stracili bliskich oraz dobytek, uciekinierzy, tułacze, pozostają sami. A przecież po wojnie też jest życie.

Jak długo trzeba pomagać ofiarom wojny? Czy każda pomoc jest tak samo skuteczna? Czy w pomocy humanitarnej są jakieś reguły? Tyle pytań, na które warto znać odpowiedź.

***

Dawid Czyż związany jest z Fundacją Orla Straż od 2017 roku. Po raz pierwszy wyjechał do Iraku latem 2016, aby wstąpić do lokalnej jednostki samoobrony walczącej pod Mosulem przeciwko ISIS. Na froncie spędził prawie pół roku. Tam poznał Bartosza Rutkowskiego, założyciela Orlej Straży, który przyjechał do Iraku
z pomocą humanitarną. Nie było mowy o przypadku. Tak po prostu musiało być. Od tamtej pory wspólnie pomagają ofiarom terroryzmu, kobietom, dzieciom oraz rodzinom, które ucierpiały w wyniku wojny, której nie chcieli.

W Orlej Straży Dawid zajmuje się głównie przekazem medialnym oraz nadzorowaniem pomocy humanitarnej. Wielokrotnie wyjeżdżał na Bliski Wschód, aby relacjonować podejmowane przez fundację działania, spotykać się z rodzinami, które ucierpiały oraz starać się nieść ich głos do ludzi, którym nie jest obojętny ich los.

Misją Fundacji Orla Straż jest pomoc ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie, głównie w Iraku oraz Irackim Kurdystanie.

Wspieramy rodziny, które straciły bliskich, dom oraz dorobek całego życia w wyniku najazdu terrorystów z ISIS. Chcemy pomóc im w powrocie do życia, jakie wiedli przed wojną, wywołaną przez islamskich fundamentalistów. Realizujemy nasze działania m.in. przez odbudowę zniszczonych miejsc pracy, wspieranie edukacji wdów i sierot oraz pomoc rozwojową udzielaną w bardzo szerokim zakresie. Nie mamy jednej, ustalonej dziedziny, w której się specjalizujemy, ponieważ dostosowujemy swoje działania do aktualnych potrzeb poszkodowanych społeczności.

Główną naszą zasadą jest pomoc wyłącznie w uzgodnieniu z potrzebującymi w ich własnym kraju.

Od początku istnienia Orlej Straży zajmujemy się najróżniejszymi formami wspierania ofiar terroryzmu. Naszym celem jest zarówno pomoc konkretnym osobom, jak i bardziej rozwinięte projekty służące rodzinom, a nawet całym miejscowościom. Nie mamy ustalonych szablonów działania ani nie ograniczamy się żadnym schematem. Naszą definicją pomocy jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy osoba lub rodzina, którą wsparliśmy, jest w pełni usamodzielniona.

Praca to podstawa

Jednym z głównych naszych działań, jest odbudowa miejsc pracy. Służy temu projekt Dobra Praca, w ramach którego odtwarzamy zniszczone przez terrorystów zakłady, sklepy i warsztaty lub tworzymy całkowicie nowe dla osób w trudnej sytuacji ekonomicznej. Od początku trwaniaprojektu udało nam się już odtworzyć blisko 100 małych, rodzinnych miejsc pracy.

Działamy również na wielu innych płaszczyznach. Współfinansujemy dwa ośrodki edukacyjne dla kobiet i dzieci, które były w rękach terrorystów. Organizujemy zajęcia dydaktyczne i kursy szwalnicze oraz rękodzielnicze, które są elementem terapii zajęciowej. Budujemy niewielkie domy, aby rodziny mogły wrócić do swoich macierzystych miasteczek i wsi. Kupujemy zwierzęta hodowlane rodzinom, które zajmowały się pasterstwem, stawiamy szklarnie, pomagamy w odbudowie linii energetycznych i wiele innych.

Dowiedz się więcej na: www.orlastraz.org

***

W spotkaniu wezmą udział:

Piotr Rębacz – kierownik Wydziału Koordynacji Inwestycji
Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie

Marcin Kolejko – ekspert w Zespole Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej

_________________________

Mozaikowa MESA
15 marca godz. 10:00

  • wystawa prac marynistycznych wykonanych przez Uczestników „Mozaiki”
  • występ Uczestników Mesy z szantą
  • spotkanie z kapitanem Tomaszem Patyrą

https://mozaika.lublin.eu/

Za murami u Cystersów

w poniedziałek 14 marca o godz. 17:00 – Wstęp wolny

Historia zakonu, reguły zakonne, zasługi w edukacji i upowszechnianiu wiedzy, muzyka gregoriańska.

Wizyta w czterech zakonach: Krzeszów, Lubiąż, Henryków, Szczyrzyc.

Cystersi – fenomen w rozwoju cywilizacyjnym Europy i Polski.

Dlaczego fenomen? Bo w zamierzchłych czasach początkującego chrześcijaństwa w Europie, realizowali bardzo szeroki program tworzący postęp cywilizacyjny.

Bo przetrwali niemal 1000 lat i istnieją nadal.

Cystersi są katolickim zakonem monastycznym ( w odosobnieniu), reformowanym, posługującym się regułą benedyktyńską. Został założony w 1098 r. przez św. Roberta z Molesme.

Nazwa zakonu pochodzi od słowa cisterna, co oznaczało tereny podmokłe, lub bagienne, na których budowano pierwsze klasztory.

Cystersi noszą biały habit z czarnym szkaplerzem przepasanym płóciennym pasem, przez co nazywani są czasem białymi mnichami. W górnej części doszyty jest kaptur.

Cysters musiał wyrzec się bogactwa, miał być pokutnikiem, który odsuwa się od świata doczesnego, żyje w samotności i ciszy. Mnisi osiedlali się przeważnie na pustkowiach, w lasach lub w bagnistych dolinach, w miejscach bardzo oddalonych od osad, dlatego też musieli być samowystarczalni. Prowadzili własne gospodarstwa, uprawiali ziemię.

Rytm klasztornego życia wyznaczany jest każdego dnia kolejnymi dzwonkami, wzywającymi na posiłki, modlitwy, kontemplacje, a także do pracy.

W zakonie człowiek żyje czyściej, upada rzadziej, powstaje prędzej, chodzi ostrożniej, odpoczywa bezpieczniej, oczyszcza się rychlej, umiera z ufnością, odpłatę bierze obfitszą.

Na więcej ciekawych opowieści o Cystersach w Polsce ZAPRASZAMY 14 marca do DK LSM.

Mamy przyjemność zaproponować Państwu szczególny rodzaj miło spędzonego wieczoru. Zapraszamy na urocze spotkanie w nastroju liryczno – kabaretowym. Nieczęsto zdarza się, żeby skutecznie połączyć teksty i piosenki kabaretowe z delikatną nutką liryki. Ale tym razem efekt jest wyborny. Ten program traktuje przede wszystkim o miłości. Oglądając go, uświadomicie sobie Państwo za jednym posiedzeniem, ileż ona ma niezdiagnozowanych aspektów! Przedstawiony zostanie głównie męski punkt widzenia. A to z tej prostej przyczyny, że na scenie pojawi się ON.

Maurycy Polaski jest dyplomowanym aktorem. Większość zawodowej kariery poświęcił kabaretowi. Związany jest również z krakowskim teatrem STU. Występuje, pisze muzykę i teksty. A do tego, jak się okazuje, jest osobnikiem niezwykle wrażliwym na punkcie płci. Zwłaszcza pięknej. Ma też gitarę i nie zawaha się jej użyć…

Od pewnego czasu internetowa strona na FB „Maurycy Polaski – Jeszcze tak nie było” oferuje codzienną dawkę ironii w satyrycznej pigułce zatytułowanej „Mój przekaz dnia”. Przekazy obecne są również na You Tube. Kilkanaście z nich usłyszą Państwo w trakcie koncertu.

Na estradzie liczy się osobowość i urok artysty, które Maurycy Polaski niewątpliwie posiada. I to w dużych ilościach.

Do zobaczenia!

REZERWACJE – tel. 81 743 48 29

Krystyna Szydłowska –  Od 42 lat zakochana w Lublinie solistka, śpiewaczka,  aktorka Teatru Muzycznego, Teatru  Kameralnego w Lublinie. Uwielbiana przez lubelską publiczność i ceniona przez krytykę  za znakomite aktorstwo i sceniczny temperament. 

Uhonorowana medalem Gloria Artis. 

Jej pasją jest teatr, śpiew, taniec. Jakby tego było malo na emeryturze odkryła co zrobić, by nie siąść na laurach i kanapie.  Śpiewa z siostrami – Ela, Jola, Krysia czyli Siostry Szydłowskie. 

W 2015 roku odkryła nową pasję – zaczęła malować obrazy. Jak sama mówi: Natura maluje tak cudnie, więc: maluję lasy, kwiaty, domy pośród drzew…  Farby akrylowe – w tym czuję się najlepiej.

Spotkanie autorskie i wernisaż wystawy malarstwa połączone z koncertem odbędą się w Galerii Sztuki i sali widowiskowej Domu Kultury LSM – w poniedziałek 7 lutego od godz. 17:00.

Serdecznie ZAPRASZAMY

Reportaż filmowy z cyklu

PODRÓŻE STANISŁAWA KUSIAKA

SZREŃ, czyli bajkowa zima w krainie Liczyrzepy

Cztery kalendarzowe zimy spędził autor w Karkonoszach, rejestrując krajobrazy, góry, leśne ostępy. Towarzyszył wyścigom psich zaprzęgów i Biegom Piastów. Obserwował zmagania rzeźbiarzy z bryłami lodu i śniegu, w wyniku czego powstawały niesamowite rzeźby. Odwiedzał górskie schroniska wybudowane jeszcze przed pierwszą wojną światową, w których zachowały się piece zbudowane z kafli ze scenami rodzajowymi. Miejscem szczególnie fotogenicznym w Karkonoszach jest ŚNIEŻKA, oraz ŚNIEŻNE KOTŁY, którym poświęcił sporo uwagi. Fotograficzne zbiory i filmy pozwoliły na stworzenie bajkowego reportażu, który zilustrowany został muzycznie utworami m.in. M. Lorenca, Z. Preisnera M. Zielińskiego.

Reportaż będzie zaprezentowany w środę 12 stycznia 2022 roku o godz. 17:00, w sali widowiskowej Domu Kultury LSM, ul Wallenroda 4a, Lublin.

Zapraszamy z osobami towarzyszącymi.

Reportaż filmowy z cyklu

PODRÓŻE STANISŁAWA KUSIAKA

Tam, gdzie nie docierają pielgrzymi (Izrael)

Spotkanie z autorem i projekcja filmu – wtorek 7 grudnia 2021 r. godz.17:00

Wstęp wolny

Dzikich miejsc i bajkowych krajobrazów w niewielkim w Izraelu jest zadziwiająco dużo. Większość kraju stanowią tereny górzysto-pustynne, gdzie z trudami klimatu z powodzeniem radzi sobie przyroda ożywiona. Autor „zabierze” widzów w takie miejsca i o nich opowie. Opowie także o ludziach, którzy na pustyni urządzili sobie miejsce do przetrwania, i… żyje im się prawie po królewsku. W pozornym bezruchu powodowanym skwarem wszystko podlega ustawicznym przemianom. Czasami człowiek jest autorem takich przemian, niestety destrukcyjnych.

I o tym także będzie w reportażu.

Dom Kultury LSM – ZAPRASZA

wtorek 7 grudnia 2021 r. godz.17:00
Wstęp wolny

__________________________

Następne spotkanie z tego cyklu zaplanowano na wtorek 11 stycznia 2022 godz.17:00


w środę 17 listopada 2021 r. o godz. 17.00

Wstęp wolny

Spotkanie wokół postaci
Marka Kasprzyka – przewodnika, barda, rekonstruktora historycznego, opowiadacza i autora Najpiękniejszych legend Lubelszczyzny


Spotkanie poprowadzi Aleksandra Kasprzyk, która opowie o bogatych zainteresowaniach i działalności męża, m.in. jego pracy przewodnika, rekonstruktora historycznego, opowiadacza legend. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wysłuchać legend w wersji Marka i zapoznać się z nowym wydaniem jego książeczki.
Projekt realizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Czytaj dalej

Wystawa towarzyszyła wielu prestiżowym festiwalom bluesowym w Polsce. Zawiera głównie koncertowe ujęcia czołowych amerykańskich muzyków bluesowych, ale nie brakuje też artystów brytyjskich i naturalnie polskich.

17 listopada 2021 r. o godz. 10:00 w Domu Kultury LSM odbędzie się część edukacyjna tegorocznej edycji Lublin Blues Session. W ramach finisażu wystawy fotografii pt. „Skrzyżowanie Bluesowych Dróg” zapraszamy Państwa na spotkanie z jej autorem – Zbyszkiem Jędrzejczykiem.

ZBYSZEK JĘDRZEJCZYK – Fotografia.

Ilustrowaniem muzyki zdjęciami, oraz fotografią w ogóle, zajmuję się od lat 70-tych, kiedy to pod okiem Marka Karewicza rozpocząłem edukację fotograficzną w Foto Klubie Riviera – Remont.

Fotografia, która mnie najbardziej interesowała, to reportaż muzyczny. Potem pojawił się również pejzaż i reportaż, uprawiane zarówno w kraju, jak i za granica.

W USA, w Nowym Jorku i w Salt Lake City współpracowałem stale ze środowiskiem jazzowym i bluesowym, oraz periodykami polonijnymi i branżowymi. Dużo fotografowałem na koncertach.

W latach 1986 – 1990 będąc w zarządzie Polish American Art Society, byłem w nim odpowiedzialny za sekcję foto – video. Brałem udział w szeregu zbiorowych, oraz kilku indywidualnych wystawach fotograficznych w Nowym Jorku, New Jersey i Kanadzie.

W tym też okresie miało miejsce kilka moich wystaw w SLC.

Po powrocie do kraju, zająłem się głównie fotografią muzyczną, zwłaszcza koncertową, oraz podjąłem stałą współpracę reportersko – dziennikarską z agencjami koncertowymi i wytwórniami płytowymi.

Od wielu lat współpracuję, a od roku 2012 jestem w zespole redakcyjnym fachowego kwartalnika bluesowego „Twój Blues”, gdzie piszę i również publikuję fotografie.

Moja wystawa „Skrzyżowanie Bluesowych Dróg” towarzyszyła wielu prestiżowym festiwalom bluesowym, np. „Jesień z Bluesem” w Białymstoku, „Lep Na Bluesa” w Józefowie, „Harmonijka Brigde” w Toruniu, czy „Bluestracje” w Chorzowie. Zawiera głównie koncertowe ujęcia czołowych amerykańskich muzyków bluesowych, ale nie brakuje tam artystów brytyjskich i naturalnie polskich. Cześć ekspozycji zajmują czarno – białe fotogramy z lat 70-tych, ilustrujące początki bluesa w Polsce.

PODRÓŻE STANISŁAWA KUSIAKA.

Seria filmowych reportaży, podczas których autor będzie „zabierał” Państwa do miejsc owianych tajemniczością, gdzie historia miesza się z legendą i gdzie ludzie mają inne priorytety.

Spotkania będą odbywały się na początku każdego kolejnego miesiąca, aż do lata przyszłego roku. Najbliższe będzie o Izraelu — kraju, jego grupach etnicznych, i …co z tego wynika.

By rozmawiać o tym kraju, autor sięga na chwilę do bogatych, ale i tragicznych dziejów narodu żydowskiego. Większość reportażowej opowieści dotyczy współczesności kraju, który jest jak wysepka otoczona przez morze wrogich państw i narodów. Także wewnętrzna struktura państewka „trzeszczy” na wskutek sił uruchamianych przez grupy etniczne i wyznaniowe.

Materiały filmowe ukazują takie procesy i zdarzenia.

Zapraszamy w poniedziałek 15 listopada 2021 r. o godz. 17, do sali widowiskowej DK LSM przy ul. Wallenroda 4a.

Krzysztof Stankiewicz – dziennikarz, pisarz, podróżnik – jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie (obecnie Politechnika Lubelska), oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarstwo uprawia od prawie pół wieku, a dokładnie od 1972 r. Początkowo w „Kurierze Lubelskim”, w którym przepracował równo 30 lat.

Przez 10 lat był także współpracownikiem „Kuriera Polskiego”, a potem, przez taki sam okres „Polskiej Gazety Transportowej” i kilku innych tytułów.

W 2009 roku stworzył magazyn społeczno-kulturalny „Awangarda lubelska”! od tego czasu jest jego redaktorem naczelnym.

Jest kilkukrotnym laureatem nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. Przede wszystkim lubi podróżować. Dotychczas odwiedził i opisał na łamach prasy oraz w książkach ponad 80 krajów położonych na wszystkich kontynentach.

„Kochankowie z Lublina” to najnowsza, dziesiąta książka tegoż autora. Jest to opowieść o miłości, podróżach i koronawirusie. Jej akcja toczy się w Lublinie i wielu krajach świata, a kończy w czasie, gdy światem zawładnęła pandemia koronawirusa. Do Polski dotarła ona w marcu 2020 r. Początkowo miała dość łagodny przebieg, ale u schyłku lata, w chwili oddawania książki do druku, we wrześniu tegoż roku, w całym świecie zakażenie koronawirusem potwierdzono pozytywnym wynikiem testu u ponad 30 min ludzi, spośród których prawie milion zmarło. W Polsce zanotowano do tego czasu ponad 80 tys. zakażeń i ponad 2 tys. zgonów. Czy i jak wpłynęły one na życie kochanków z Lublina – o tym właśnie jest ta książka. A co będzie dalej? To być może temat na następną książkę.

Rozdział I

Mam na imię Kacper. Urodziłem się w Lublinie, i co w tym przypadku równie ważne, stało się to 26 kwietnia 1986 roku, czyli w dniu wybuchu reaktora atomowego i katastrofy w Czarnobylu. Wówczas byłem tak mały, że nie zdawałem sobie sprawy z tego, co się wydarzyło. Dopiero wraz z upływem czasu, a właściwie po latach, zacząłem obejmować rozumem to, co się wówczas stało. I dostrzegać to na własne oczy. Wielu moich rówieśników, a zwłaszcza rówieśniczek, w dorosłym już wieku zaczęło na własnej skórze, a właściwie na własnym ciele odczuwać to i doświadczać tego, co się wówczas, owego pamiętnego kwietniowego dnia 1986 roku wydarzyło. Wiele z nich zachorowało na tarczycę i musiało, chcąc ratować swoje życie, poddać się operacji. To u nas. A na Ukrainie, w okolicach Czarnobyla było jeszcze gorzej. Dopiero po latach zaczęliśmy dowiadywać się całej prawdy o tej katastrofie. Ale czy była to już cała prawda? Zdałem sobie sprawę, że być może tej całej prawdy nigdy nie poznamy. Ale przynajmniej zbliżyć się do niej warto. Ja przynajmniej chciałem. Wiele przeczytałem książek na ten temat i wiele obejrzałem filmów. Wciąż żywo zainteresowany tematem, postanowiłem w końcu sam na własne oczy przekonać się o skutkach czarnobylskiej katastrofy.

W 2016 roku, a więc dokładnie w 30 lat po jej wydarzeniu, zdecydowałem się wybrać do Czarnobyla. Było to możliwe, bowiem wielu ludzi z całego świata, podobnie jak ja zaciekawionych tematem, wyjeżdżało tam z licznymi biurami podróży organizującymi tam, pożal się Boże, turystyczne wycieczki. Ja też zgromadziłem już wszystkie informacje na temat takiego wyjazdu, już miałem wybrane biuro podróży i niemal byłem spakowany, ale chyba na moje szczęście, sprawy potoczyły się inaczej i w ostatniej chwili, zamiast w Czarnobylu, wylądowałem w o wiele ciekawszych zakątkach Ukrainy. (…)

Krzysztof Stankiewicz „Kochankowie z Lublina. Opowieść o miłości, podróżach i koronawirusie”, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin 2020, s. 7

Czytaj dalej

środa 13 października 2021 r. godz. 18:00Wstęp wolny


Spotkanie podróżnicze
dr Małgorzata Telecka

Z LOLKĄ po Europie

O psie, który jeździł koleją – czyli z Lolką po Europie

Nie bierz psa. Uwiąże cię. Nigdzie się nie ruszysz. Kto się nim będzie zajmował w wakacje? – taki stereotyp pokutuje wśród wielu ludzi i takie ostrzeżenia ja również słyszałam przed zamieszkaniem z Lolką.
Hmm… Z jednej strony można by powiedzieć, że wakacje to tylko miesiąc w roku, ale faktycznie wyjazd może być problemem. Z drugiej strony tyle biednych zwierzaczków czeka w schronisku na przyjaciela, który je pokocha i zrozumie. Zrezygnować z adopcji dla kilku tygodni relaksu? A z trzeciej, egoistycznej, może faktycznie szkoda wakacji?
Ale czy naprawdę z psem nie da się podróżować? A może jednak? Postanowiłam to sprawdzić.


Pierwsze wspólne wakacje z Lolką spędziłyśmy na rowerze. 1300 km szlaku Green Velo z Roztocza do Elbląga pokonałyśmy w 16 dni. Dzięki tej wyprawie zahukana i wiecznie wystraszona Lolka zamieniła się w pewnego siebie, choć nadal grzecznego psa.
W ostatnie wakacje zaryzykowałam dalszą wyprawę. Pociągiem i na rowerze przez Europę. Cztery tygodnie, sześć krajów, ponad 5500 km trzydziestoma różnymi pociągami, ponad 900 km na rowerze, ponad 320 km pieszo. Moja sunia stała się kobietą światową: Praga, Drezno, Paryż, Antwerpia, Amsterdam, Berlin… Wielu ludzi nie widziało tyle, co ona. Po tym wyjeździe stała się pewna siebie, czasem nawet trochę krnąbrna, ale żadne przeciwności nie są jej straszne. Czyli wreszcie wyleczyła się ze schroniskowych wspomnień i jest normalnym psem.


Trasa naszej wyprawy rozpoczęła się w Lublinie. Kolejnymi przystankami były:
Praga – Szwajcaria Czesko-Saksońska – Drezno – krater Nördlingen – krater Steinheim – Lozanna – Montreux – Clermont-Ferrand – Masyw Centralny – Limoges – zamki nad Loarą – Paryż – Brugia – Gandawa – Antwerpia – Amsterdam – Berlin.
O tym jak podróżuje się z psem, czego trzeba się wyrzec i na co uważać, będzie moja opowieść.

Szanowni Państwo. Lolka jest psem ze schroniska. Niech to wystąpienie stanie się pretekstem do pomocy psiakom. Chciałabym Państwa serdecznie prosić o wpłaty na Stowarzyszenie „Psy z Bronic Szukają Domów”, które pomaga takim jak ona.
Dla osób, które chciałyby wiedzieć więcej o naszej wyprawie, niż uda się powiedzieć w czasie prelekcji, do kupienia będzie opracowany przeze mnie pamiętnik z podróży z fotografiami Lolki. Środki ze sprzedaży pamiętnika również zostaną przeznaczone na Stowarzyszenie.

Serdecznie zapraszam
Małgorzata Telecka

XVII Lubelski Festiwal Nauki

Projekty festiwalowe w DK LSM 22.09.2021 r. – środa

dr inż. Małgorzata Ciosmak

Godzina 10:00

Co z tą wodą?

Wydawałoby się, że woda jest czymś, co nie ma już dla nas tajemnic. Mamy wodę do picia, do kąpieli, do przenoszenia ciepła, do podlewania upraw. Czy jednak o samej wodzie i o tym skąd się ona bierze, wiemy wszystko? Festiwalowe spotkanie skierowane do młodych zapozna z wieloma właściwościami wody, o których powszechnie się nie wie, a które są ważne i ciekawe. Na zakończenie spotkania będzie dyskusja i konkurs z nagrodami.

Godzina 11:00 i 12:00

Na czym stoimy, czyli jak jest zbudowana Ziemia pod nami?

Budowa Ziemi ogólnie jest znana. Jednak różne okolice mają pod sobą różne materiały skalne, płynne i gazowe. Są takie, które mają barwę szarą lub popielatą, ale są też bardzo kolorowe. Są zwyczajne i są szlachetne. Jakie one są i jak wyglądają dowiemy się na prezentacji multimedialnej, a potem po krótkiej dyskusji będzie konkurs z nagrodami.

Spotkanie autorskie odbędzie się
w sali widowiskowej Domu Kultury LSM
O programie i terminie poinformujemy wkrótce

Czytaj dalej

Stowarzyszenie „Nasz Piast”

Spotkanie popularnonaukowe
i promocja książki

Czytaj dalej

Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian
o terminie poinformujemy wkrótce
Wstęp wolny


Spotkanie autorskie i promocja książki
Marii Kuty-Pietrzykowskiej

Czytaj dalej

Spotkanie z projekcją filmów
we wtorek 20 października 2020 r. o godz. 18.00

Wstęp wolny


Spotkanie z psychologiem i terapeutą 


Anną Marciniak


Czy każdy musi mieć sklerozę?

Czytaj dalej

Spotkanie
we wtorek 13 października 2020 r. o godz. 18.00

Wstęp wolny


Spotkanie autorskie i promocja książek
 Anna Łyczewska „Nieoczywistość nieanielska”
Krzysztof anin Kuzko „Próbnik. Światłopisanie”

Czytaj dalej

Spotkanie odbędzie się
czwartek 8 października 2020 r. o godz. 17.00

Wstęp wolny


CZWARTKI ZE SZTUKĄ
Spotkanie z historykiem sztuki
dr Elżbietą Matyaszewską

JEST TAKIE DZIEŁO…


„Portret małżonków Arnolfinich” Jana van Eycka

Czytaj dalej

Spotkanie
we wtorek 6 października 2020 r. o godz. 17.00

Wstęp wolny

Stowarzyszenie „Polska Samorządna”

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP – Oddział w Lublinie

Spotkanie działkowców
Pogadajmy o ogrodach
i promocja nowego pisma

Czytaj dalej

Spotkanie
w poniedziałek 30 marca 2020 r. o godz. 18.00

Wstęp wolny


Spotkanie autorskie i promocja książki

Anny Winner

Prowadzenie Ewa Hadrian

Czytaj dalej

Spektakl odbędzie się
czwartek 26 marca 2020 r. o godz. 18:00

Bilet 20 zł

Dom Kultury LSM uprzejmie informuje, iż

bilety zakupione bądź zarezerwowane

na koncerty organizowane przez naszą placówkę

honorowane będą po wznowieniu działalności

zawieszonej w związku z KORONAWIRUSEM

Spektakl

Adaptacja i reżyseria – Witold Kopeć
Scenografia – Barbara Wołosiuk
Muzyka – Rafał Rozmus
Choreografia – Jan Szurmiej
Wsp. reżyserska – Jacek Wierzbicki
Występują – Witold Kopeć i Bartosz Siwek

Czytaj dalej
    • 9 czerwca – MAŁGORZATA TELECKA – SPOTKANIE AUTORSKIE – „Z LOLKĄ PO EUROPIE”

***

Spotkanie
w czwartek 19 marca 2020 r. o godz. 18.00

Wstęp wolny


Opowieści podróżnicze
dr Małgorzata Telecka

Z LOLKĄ po Europie

Czytaj dalej

Archiwa

RELACJE FILMOWE

PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją