W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

 Zapraszamy na zajęcia

dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty dla dorosłych.
w sezonie 2023/24

działalności Domu Kultury LSM.

 Pełna oferta jest dostępna na nowej odsłonie naszej strony internetowej dklsm.pl w zakładce ZAJĘCIA.

Spotkanie z autorem i projekcja filmu w poniedziałek 23 maja o godz. 17:00

Wstęp wolny

„Gdyby Bóg zobaczył moje królestwo Sycylii, nie wybrałby Palestyny” – te słowa wypowiedzieć miał w XII wieku, zakochany w swojej sycylijskiej ojczyźnie, król z niemieckimi korzeniami, Fryderyk Hohenstaufen. Królem Sycylii stał się poprzez ożenek z królewną sycylijską Konstancją, córką normańskiego Rogera II.

Sycylia rzuca urok i oszałamia. Goethe twierdził, że Sycylia jest kluczem do poznania Włoch. To najbardziej autentyczny region Włoch, gdzie ludzie ciągle podkreślają, my nie Italiani, my Sicilani. Od reszty Włoch oddzielają ich cale wieki odmiennej kultury i historii, sięgającej 10 tys. lat wstecz. Kiedy kończą się czasy panowania greków, a później arabów, nastają nowożytne czasy europejskich potęg, które zbrojnie walczą ze sobą o Sycylię. Kolonizowanie Sycylii przez Europejczyków trwało niemal 500 lat. Wyspą władają najpierw Niemcy, potem Francuzi, na koniec Hiszpanie. Ale panami życia był kler i grupa wielkich obszarników ziemskich, a później fabrykantów. Aż w roku 1860 przychodzi Garibaldi, to taki polski Kościuszko, który ze swoimi czerwonymi koszulami przepędza obcych i wyspa staje się częścią zjednoczonych Włoch. Historia wyspy zaczyna się niemal 10 tysięcy lat przed naszą erą i pełna jest wojen oraz przemocy. Ale z wojennego chaosu wyłaniały się nieraz twórcze działania, których owoce przetrwały do dziś. I to właśnie o tym będzie ta sycylijska opowieść filmowa, okraszona przepiękną sycylijską muzyką. 

Reportaż wykracza daleko poza turystyczną naskórkowość i zapewnia bogactwo doznań dla uszu i oczu.

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją