W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

 Zapraszamy na zajęcia

dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty dla dorosłych.
w sezonie 2023/24

działalności Domu Kultury LSM.

 Pełna oferta jest dostępna na nowej odsłonie naszej strony internetowej dklsm.pl w zakładce ZAJĘCIA.

O filmie

Czy prawdą jest, że równo sto lat temu w Fatimie Maryja, zachęcając do odmawiania różańca, podarowała światu najlepszą broń w walce ze złem? Na zdjęciu młody amerykański żołnierz. Chwilę wcześniej został ciężko ranny. Cierpi, ale jest spokojny. W zaciśniętej pięści, brudnej od krwi i ziemi wznosi różaniec… Autorka tego ujęcia zginie w Afganistanie trzy lata później… Historia tej fotografii staje się inspiracją dla dwóch polskich filmowców: Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka, do wyruszenia w wielomiesięczną podróż z kamerą przez cztery kontynenty, by przekonać się, czy naprawdę – jak twierdzą katolicy – modlitwa różańcowa może zmieniać bieg historii. Czy to prawda, że to krucjata różańcowa spowodowała, że z Austrii wycofały się wojska sowieckie, a modlitwa różańcowa setek tysięcy demonstrantów spowodowała upadek Ferdynanda Marcosa na Filipinach? Czy sprawdza się mistyczna wizja nigeryjskiego biskupa, że Boko Haram w jego kraju zostanie pokonane dzięki modlitwie różańcowej? Czy milion białych różańców przywróci pokój na Ukrainie?

Wielka epicka opowieść o sile różańca, splecionych z nim losach świata i losach pojedynczych ludzi, którym codziennie towarzyszy pogardzana i wykpiwana przez wielu modlitwa –modlitwa, dzięki której na świecie dzieją się rzeczy niezwykłe…

Reżyser Dariusz Walusiak

W okresie studiów na wydziale historii UJ podjął walkę z systemem komunistyczny w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Tu rozpoczęła się też jego droga dziennikarska, najpierw w prasie drugiego obiegu, a po transformacji ustrojowej m.in. w konserwatywnym dzienniku „Czas Krakowski”. Pierwsze reportaże i filmy dokumentalne realizował w niezależnej telewizji „Krater” należącej do sieci Polonia 1, następnie w TVP. Ma na swym koncie ponad 70 programów i dokumentów filmowych. Większość powstała w firmie producenckiej DAW Production, której jest właścicielem. Przy tworzeniu obrazów filmowych zwraca szczególną uwagę na ukazanie bohaterskiej postawy Polaków walczących z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, realizuje cykl filmów „Wyklęci – Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom”( tu m.in. „Rączy”, „Jastrząb – żołnierz Łupaszki”, „Mój przyjaciel Laluś”, „Więzy Krwi”). Gorliwie walczy o odkłamywanie najnowszej historii. Przez cały czas wierny wyznawanym wartościom „Bóg, Honor, Ojczyzna” w swych filmach podejmuje tematy dotyczące wiary i losów Kościoła Katolickiego ( m.in. cykl filmów „Kościół w godzinie próby”, „W okowach dwóch totalitaryzmów”. „Teraz i w godzinę śmierci”- wraz z M. Pilisem). Jest autorem wielu artykułów a także książek „Wdowy smoleńskie” i „Winni. Holokaust i fałszowanie historii”. Podejmuje temat relacji polsko – żydowskich a przede wszystkim ratowania Żydów w czasie okupacji hitlerowskiej w filmach „Ulmowie. Świadectwo sprawiedliwych” i „Dziedzictwo sprawiedliwych”. Za działalność opozycyjną uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Również jego działalność twórcza doceniona została nagrodami filmowymi oraz odznaczeniami, wśród nich Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją