W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Zapraszamy

STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH & WYDAWNICTWO TEST

WIECZÓR LITERACKI

Fragmenty opowiadań przeczyta
Józef Krzyżanowski
O losach książki będzie mówił
Stefan Szaciłowski, syn autorki

Spotkanie odbędzie się w czwartek 26 maja 2022 r. o godz. 18:00
w Galerii Sztuki Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

W czasie spotkania będzie możliwość nabycia książki Heleny Świdy-Szaciłowskiej Wiersze i opowiadania, Wydawnictwo TEST, Lublin 2021

Wstęp wolny

***

Czytaj dalej

Spotkanie z autorem i projekcja filmu w poniedziałek 23 maja o godz. 17:00

Wstęp wolny

„Gdyby Bóg zobaczył moje królestwo Sycylii, nie wybrałby Palestyny” – te słowa wypowiedzieć miał w XII wieku, zakochany w swojej sycylijskiej ojczyźnie, król z niemieckimi korzeniami, Fryderyk Hohenstaufen. Królem Sycylii stał się poprzez ożenek z królewną sycylijską Konstancją, córką normańskiego Rogera II.

Sycylia rzuca urok i oszałamia. Goethe twierdził, że Sycylia jest kluczem do poznania Włoch. To najbardziej autentyczny region Włoch, gdzie ludzie ciągle podkreślają, my nie Italiani, my Sicilani. Od reszty Włoch oddzielają ich cale wieki odmiennej kultury i historii, sięgającej 10 tys. lat wstecz. Kiedy kończą się czasy panowania greków, a później arabów, nastają nowożytne czasy europejskich potęg, które zbrojnie walczą ze sobą o Sycylię. Kolonizowanie Sycylii przez Europejczyków trwało niemal 500 lat. Wyspą władają najpierw Niemcy, potem Francuzi, na koniec Hiszpanie. Ale panami życia był kler i grupa wielkich obszarników ziemskich, a później fabrykantów. Aż w roku 1860 przychodzi Garibaldi, to taki polski Kościuszko, który ze swoimi czerwonymi koszulami przepędza obcych i wyspa staje się częścią zjednoczonych Włoch. Historia wyspy zaczyna się niemal 10 tysięcy lat przed naszą erą i pełna jest wojen oraz przemocy. Ale z wojennego chaosu wyłaniały się nieraz twórcze działania, których owoce przetrwały do dziś. I to właśnie o tym będzie ta sycylijska opowieść filmowa, okraszona przepiękną sycylijską muzyką. 

Reportaż wykracza daleko poza turystyczną naskórkowość i zapewnia bogactwo doznań dla uszu i oczu.

WERNISAŻ – czwartek 19 maja o godz. 17:00.

Wystawa Plakatu

słuchaczy Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania

z PRACOWNI 24

Plakaty prezentowane na wystawie swoim hasłowym językiem ilustrują dwa tematy. Temat związany z Autoportretem typograficznym jest nawiązaniem do analizy personalnej dając szerokie pole do ekspresji plastycznej.

Drugi temat, Zmiany, otwiera szersze spectrum spraw związanych ogólnie z ówczesnymi zmianami, również z sytuacją za wschodnią granicą Polski.

Wystawa jest odpowiedzą, oraz graficznym opisem obecnej sytuacji.

Autorzy prezentujący swoje prace to grupa osób składająca się ze słuchaczy I i II roku grafiki zaocznej oraz dziennej Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Prace twórców w skrócie można opisać jako wycinek subiektywnego spojrzenia, analizę danych i uproszczony, metaforyczny przekaz wyników w graficznym języku.

ZAPRASZAMY na wernisaż, który odbędzie się w Galerii Sztuki Domu Kultury LSM

w czwartek 19 maja o godz. 17:00.

Wstęp wolny.

***

Dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat

Konkurs – realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin – organizowany jest w ramach V edycji projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2022”.
Prace (sfotografowane lub zeskanowane) należy przesyłać wraz z załącznikami w formacie .jpg lub .pdf do poniedziałku 16 maja br. na adres mailowy Domu Kultury LSM w Lublinie: info@dklsm.pl.

Po tym terminie prace trafią do oceny przez Jury powołane przez Organizatora.
Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 2 czerwca 2022 roku podczas wernisażu „wodnej” wystawy w Domu Żołnierza przy ul. Żwirki i Wigury w Lublinie.

ZAPRASZAMY

Kalendarz wydarzeń

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC

RELACJE FILMOWE

PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk

Archiwa

Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją