KONCERT odbędzie się

w wykonaniu

Janusza Zbiegieła

Bilet 10 zł

12113003480522280Serge Reggiani (ur. 2 maja 1922 w Reggio-Emilia, Włochy, zm. 23 lipca 2004 w Paryżu), aktor i piosenkarz francuski, pochodzenia włoskiego.
Przyjechał do Francji wraz z rodzicami jako 8-latek. Na studiach aktorskich został odkryty przez Jeana Cocteau i wystąpił w jego sztuce Les parents terribles, odnosząc duży sukces. Po wojnie debiutował w filmie. Wystąpił m.in. w Les Portes de la nuit (1946, reż. Marcel Carné), Złotym kasku (1952), Nędznikach (1957), Pianiście (1998, produkcja hiszpańska, reż. Mario Gas); łącznie w około 80 filmach. Pracował także dla teatru, występował w sztukach Sartre’a i Becketta.
W wieku 44 lat zadebiutował jako piosenkarz. Wspierany przez Simone Signoret i Yves’a Montanda, zyskał dużą popularność jako wykonawca utworów Georges’a Moustakiego, a także wielkich poetów Rimbauda i Baudelaire’a. Najbardziej znane piosenki Reggianiego to Dezerter i Wolność.
Po samobójczej śmierci syna Stéphane’a (1980) popadł w depresję i chorobę alkoholową; w ostatnich latach życia zyskał dodatkowe uznanie jako malarz.

Brel_JacquesJacques Brel – urodził się 8 kwietnia 1929 roku w Schaerbeek, na północnych przedmieściach Brukseli. Po ukończeniu 23 lat wyjechał do Francji, aby poświęcić się karierze muzycznej. Występował wspólnie z Maurice’em Chevalierem i Michelem Legrandem w paryskich kabaretach i teatrzykach. Szybko stał się szeroko znany wśród francuskiej publiczności. Szczyt kariery międzynarodowej osiągnął w latach 60., odwiedzając m.in. kraje „za żelazną kurtyną” – Związek Radziecki i Polskę. Śpiewał głównie po francusku i flamandzku. W krajach francuskojęzycznych często uznawany jest za jednego z najlepszych piosenkarzy z kręgu kultury francuskiej. Znany był ze swych znakomitych tekstów: dramatycznych i humorystycznych piosenek. W 1969, będąc u szczytu powodzenia, ogłosił zakończenie kariery muzycznej, poświęcając się jedynie aktorstwu. Ostatnie lata życia, chory na raka płuc, spędził we francuskiej Polinezji na Markizach. Tuż przed śmiercią wrócił do Francji i nagrał ostatni pożegnalny album. Zmarł 9 października 1978 i został pochowany w Atuona na tym samym cmentarzu co Paul Gauguin.

zdjęcieJanuszJanusz Zbiegieł – aktor-piosenkarz, założyciel i animator „Teatru Piosenki Francuskiej” w Krakowie. Absolwent krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz Szkoły Piosenkarsko-Aktorskiej „Concervatoir Mobel” w Paryżu. We Francji podpisał kontrakt z kompozytorem i producentem Norbertem Chiche, którego reprezentował na Targach „Midem” w Cannes oraz na Festiwalu w Sopocie. Uczestniczył w wielu programach francuskiej i polskiej tv. Za monodram-rećital „Brel raz jeszcze” został nagrodzony „Grand Prix de Colombe” oraz „Główną Nagrodą Artystyczną Teatru Rampa” w Warszawie. Występuje na wielu scenach w Polsce, Francji i Niemczech. Koncerty w jego wykonaniu spotykają się z gorącym przyjęciem publiczności i znakomitymi opiniami krytyków.
Największą i najgłębszą fascynacją, którą zaszczepiła Januszowi Zbiegiełowi Alice Dona, właścicielka „Conservatoire Mobel” w Paryżu, pozostało do dziś zauroczenie osobowością i twórczością Brela. Dzięki tej fascynacji powstał pierwszy spektakl artysty pt. „Brel raz jeszcze” – monodram śpiewany, sztandarowa pozycja krakowskiego Teatru Piosenki Francuskiej. Spektakl śpiewany w języku francuskim, wsparty listami Brela do jego żony, cieszący się zasłużoną popularnością u widzów oraz znakomitymi recenzjami zarówno w prasie polskiej, jak i zagranicznej.

Kolejnym projektem autorstwa Janusza Zbiegieła jest koncert piosenki francuskiej pt. „Paryżu, kocham Cię!”. Składają się na niego utwory znanych artystów paryskich Serge’a Reggiani oraz Jacques’a Brela, których twórczość przypada na lata 60. i 70. XX wieku we Francji.