w poniedziałek 22 czerwca 2015 r.

o godz. 17.00

Wystawa fotografii

Jacek Luty

WEYMOUTH i okolice

ulotka.pdfWstęp wolny

WEYMOUTH i okolice

Weymouth – miasto w południowej Angli w hrabstwie Dorset sąsiadujące z Portland. Liczy ok 50 tys. mieszkańców. Mieszka tu i pracuje spora emigracja z Polski. Miasto położone nad rzeką Wey. Kurort letniskowy, główny ośrodek Wybrzeża Jurajskiego. Do licznych atrakcji turystycznych należy Nothe Fort strzegący wejścia do portu, tworząc część fortyfikacji zatoki Weymouth i portu Portland (w czasie II Wojny Światowej Wielkiej bazy morskiej).
Wybrzeża Jurajskie – to pas klifów, liczący 160 kilometrów długości z utworami z okresu Jury i Kredy. Leży we wschodniej części wybrzeża Dorset. Odznacza się bogactwem unikalnych tworów geologicznych – przykładem jest Durdle Door – naturalny łuk wapienny typu klifowego. To w tych plenerach kręcono sceny z filmu „Piraci z Karaibów”. Rocznie odwiedza to piękne miejsce niemal 200 tys. turystów.
Chesil Beach – kamienna plaża o długości 29 km, ciągnąca się częściowo wzdłuż zachodniej cześci mierzeji łączącej Portland z lądem. W większej części oddalona od stałego wybrzeża przez wody Laguny Fleet.
Jacek LutyJacek Luty – przygodę z fotografią zaczął pod okiem znakomitego fotografika Stefana Ciechana w Domu Kultury LSM. Uczestniczył w kilkunastu konkursach fotograficznych i wystawach klubowych. Od 1982 do 1984 prowadził fotoklub przy Domu Kultury „Spółdzielca”. Do dzisiaj preferuje prawdziwą fotografię analogową.

Obecna wystawa to plon pobytu autora zdjęć w Wielkiej Brytanii w uroczym, nadmorskim kurorcie Weymouth. Miasto odwiedzane już za czasów króla Jerzego III posiada wspaniały akwen żeglarski. Z tego powodu było gospodarzem regat olimpijskich w 2012 roku. Weymouth leży w samym środku krainy jurajskiej ciągnącej się wzd01łuż wybrzeża przez 160 km i zachwyca licznymi tworami geologicznymi.