Wernisaż odbędzie się
w czwartek 10 września 2015 r. o godz. 18.00

Wystawa fotografii i projekcja filmu

Risheeka Upadhyay

Radżastan
– kolory żywego dziedzictwa

Rajasthan – The colors of a vibrant legacy

Radżastan – kolory żywego dziedzictwa

Radżastan, w dosłownym tłumaczeniu to „kraina królów”, jest regionem położonym w zachodnich Indiach. Znany jest na całym świecie z powodu swojego bogactwa kulturowego oraz królewskiej przeszłości. Jednak tym, co wyróżnia w szczególności ten region pośród innych regionów Indii, jest niesamowite bogactwo kolorów, które są widziane we wszystkich aspektach życia mieszkańców Radżastanu.
Natura nie jest zbyt hojna dla tego regionu. Ogromy obszar to pustynia i piasek, skąpa ilość roślinności oraz tylko kilka źródeł wody, a jednym kolorem, jaki rozciąga się w każdym kierunku, aż po horyzont, jest brąz (od piasku). Mimo to mieszkańcy Radżastanu, w tych trudnych warunkach, stworzyli cudownie kolorowy krajobraz, za pomocą sztuki, architektury, tkaniny i ozdób.
Risheeka Upadhyay próbuje uchwycić tętniącą życiem duszę tego regionu, która ukazuje się w milionach kolorów widzianych w pałacach, wśród ludzi oraz w ich rzemiośle i sztuce.
Każda zaprezentowana fotografia opowiada historię i daje krótkie spojrzenie na królewskie dziedzictwo stanu Radżastan, które jest obecne aż do dziś.
Rajasthan – The colors of a vibrant legacy

Rajasthan, which literally means ‚The land of kings’, is a region situated in Western India that is known to the world over for its cultural richness and royal past. But what sets it apart from other regions within India is the abundant use of color that can be seen in every aspect of the lives of the people of Rajasthan.
What’s ironical is that nature has not been very kind to Rajasthan, having given the region vast expanses of desert & sand, very little vegetation and few resources of water. The only color that nature has provided is the brown of the sand that extends in every direction till wherever the eyes can see. And yet the residents of this region, past and present, unbeaten by these harsh conditions, have treated this land as a canvas and have created a wonderfully colorful painting, using art, architecture, textiles and adornments as their paint brush.
With this exhibition, Risheeka Upadhyay has attempted to capture this very vibrant soul of the region that is expressed through the myriad of colors as seen in the palaces, amongst the people, and in their crafts and artistry.
Each photograph tells a story and gives us a glimpse of Rajasthan’s royal legacy that lives on till today.

Risheeka Upadhyay

Risheeka Upadhyay pochodzi z Bombaju, jest reżyserem filmowym, śpiewaczką i podróżnikiem.

Jako śpiewaczka prezentuje klasyczną szkołę muzyki indyjskiej. Aktualnie szkoli się również w tańcu Kathak, który jest jednym z klasycznych stylów tańca hinduskiego.

Jako reżyser Risheeka kręci i reżyseruje wiele krótkich filmów, między innymi takich jak: Now, Being Zaha, That girl in Red i In the Shadows. Dodatkowo współpracuje z agencjami i domami mediowymi tworząc filmy reklamowe. Jej mentorem był sławny indyjski reżyser filmowy Dibakar Banerjee, z którym współpracowała przy dobrze przyjętym przez krytykę filmie Shanghai, angażując się we wszystkie etapy filmowej produkcji.

Jako podróżnik czerpie inspiracje z widoków i dźwięków nowych miejsc które odwiedza, jak również od ludzi pochodzących z różnych środowisk i kultur. Tłumaczy i interpretuje to w postaci wizualnej narracji poprzez eksperymentowanie ze światłem, kolorem i formą.

Jej wykształcenie obejmuje studia magisterskie w zakresie filmowej i telewizyjnej produkcji na Uniwersytecie Londyńskim. Dodatkowo studiowała reżyserię filmową w Nowojorskiej Akademii Filmowej, a także kinematografię na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles.
Risheeka Upadhyay is a Mumbai based Film Director and Visual Artist. She is also a trained singer of Hindustani classical Indian music, and is currently receiving training in Kathak which is a classical Indian dance form.

She is also an avid traveler, drawing inspiration from the sights and sounds of new lands, as well as people belonging to different backgrounds and cultures. She translates and reinterprets these as a visual narrative by experimenting with light, colors and form.

She has directed and shot several short films, some of which are ‚Now.’, ‚Being Zaha’, ‚That girl in Red’ and ‚In the Shadows’. Additionally she also collaborates with corporates and agencies to create advertising films. Previously she has been mentored by Dibakar Banerjee, a renowned Indian Film Director, and has worked with him on the critically acclaimed film ‚Shanghai’ in which she was creatively involved in all stages of the film’s production.

She holds a Masters Degree in Film and Television Production from the University of London. Additionally, she has studied Film Direction at New York Film Academy, New York and has also trained in Cinematography at the University of Southern of California, Los Angeles.