w środę 23 września 2015 r. w godz. 9:00, 10:00, 11:00

XII edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki

na tematy

• Woda? A co to takiego?

• Co to są odnawialne źródła energii i jak je znaleźć?

Spotkania poprowadzi
dr inż. Małgorzata Ciosmak

Woda? A co to takiego?
image3Wydawałoby się, że o wodzie wiemy wszystko. Jest, była i będzie. Bardzo się do niej przyzwyczailiśmy. Wiemy, że bez wody wszystko co żyje nie może istnieć. Przekonała nas o tym ostatnio długotrwała susza, czyli brak opadów w postaci deszczu. Woda to dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Jakie mamy wody, ile można znaleźć określeń opisujących wodę? Co to znaczy, że woda jest twarda? Dlaczego woda zamarzając puchnie, a nie kurczy się jak inne substancje? Czy każda woda nadaje się do picia? Jak się oczyszcza wodę? Można mnożyć pytania jej dotyczące. Czy woda to tylko H2O? Spotkanie w ramach XII Lubelskiego Festiwalu Nauki pomoże odnaleźć drogę w zawiłości zagadnień związanych z wodą.
Co to są odnawialne źródła energii i jak je znaleźć?
image9Surowce energetyczne, jakimi są węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, powoli wyczerpują się. Aby utrzymać funkcjonowanie społeczeństw na Ziemi, trzeba albo zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, albo poszukać innych jej źródeł. To pierwsze jest właściwie niewykonalne. Pozostaje w tej sytuacji konieczność poszukania innych źródeł. Taką rolę pełnią te, które obecnie nazywane są odnawialnymi. Zasadą główną jest to, ze nośniki energii, jednej z jej postaci, ulegają odnawianiu na zasadzie napływającej wody, stałego strumienia ciepła pochodzącego z wnętrza Ziemi, oświetlania globu promieniami słonecznymi i wieloma innymi, które bezpośrednio lub po przekształceniach dają ciepło lub energię elektryczną. Czy tylko te wymienione są możliwe, czy można poszukiwać innych, dotychczas mniej znanych, czy mogą powstać zupełnie nowe? Na spotkaniu spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania.

aaa

Dr inż. Małgorzata Ciosmak
image2Specjalista z dziedziny inżynierii i ochrony środowiska, geologii i hydrogeologii, inżynierii ekologicznej. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Prywatnie regionalistka działająca w Towarzystwie Ziemi Urzędowskiej, podróżniczka i turystka, członkini Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pochodzi z Urzędowa zaś całe dorosłe i zawodowe życie związała z Lublinem. Jest przewodnikiem PTTK po Lublinie i Ziemi Urzędowskiej, Prezesem Klubu Ochrony Przyrody przy Oddziale miejskim PTTK w Lublinie, gdzie jest także członkiem Zarządu tego Oddziału. Wiceprezes Komisji Ochrony Przyrody Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. Współpracuje z Radiem Lublin, gdzie jest częstym gościem w audycji dla dzieci i młodzieży pt. Jasiek. Pasjonatka i tropicielka ciekawych i tajemniczych zdarzeń z historii Polski. W wolnych chwilach, szczególnie w wakacje lubi zajmować się fotografią i sztuką plastyczną. Od 2005 roku corocznie pełni funkcję koordynatora przedsięwzięć organizacyjnych kolejnych edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.