Kino Grażyna zaprasza

Niedziela, 27 września, godz. 16.00

Doonby. Każdy jest kimś

Bilety w cenie 12 i 10 zł

Sam Doonby, tajemniczy i przystojny włóczęga, pojawia się znikąd w małym miasteczku w Teksasie. Jego nagłe przybycie wywołuje falę niezwykłych zdarzeń i zmienia życie wielu ludzi. Kiedy równie niespodziewanie jak się pojawił, nagle znika, mieszkańcy miasteczka zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie może mieć obecność lub brak jednej osoby.
Współczesna historia Sama Doonby’ego przeplata się z opowieścią sprzed 40 lat o jego matce, która zachodzi w niechcianą ciążę. Decyduje się na aborcję. Jest to ,moment, kiedy Doonby znika z historii współczesnej, a w zasadzie… nigdy go tam nie było. Co to znaczy dla mieszkańców miasta? Jak zmieni się ich życie? Jak potoczą się losy bohaterów? Doonby – Każdy jest Kimś to mocny głos za życiem, przy tym z bardzo świeżą, oryginalną, niewykorzystywaną dotąd w kinie argumentacją. Twórcy nie koncentrują się na kilkutygodniowej, anonimowej ofierze aborcji, ale czynią bohaterem dorosłego człowieka, któremu aborcja skradła jego własne, całe, pełnowartościowe życie.

W tym ciepłym, klimatycznym filmie jest nagle moment, gdy widz przeżywa wstrząs, uświadamiając sobie ten fakt; jest to szalenie prawdziwe i przemawiające do wyobraźni. Smaczku filmowi dodaje fakt, że epizodyczną rolę zagrała w nim Norma McCorvey, która w początkach lat 70. XX wieku jak nikt inny przyczyniła się do legalizacji w Stanach Zjednoczonych aborcji na życzenie, a obecnie jest działaczką ruchów pro-life.

Reżyseria  i scenariusz: Peter Mackenzie, wyk.: John Schneider, Jenn Gotzon, Ernie Hudson, Robert Davi, Jennifer O’Neill, Joe Esteves, Will Wallace, prod. USA 2013, czas projekcji: 104 min

Niedziela, 27 września, godz. 18.00

Za jakie grzechy,
dobry Boże?

Bilety w cenie 12 i 10 zł

Mogłoby się wydawać, że zorganizowanie czterech małżeństw powinno być wyłącznie powodem do dumy. W końcu nie jest to ani tanie, ani łatwe do zorganizowania. Problem pojawia się w chwili, gdy każda córka wybiera męża o innym wyznaniu. To ogromny cios dla rodziców, którzy liczyli, że ich córki zwiążą się z Katolikami, białymi Katolikami.
„Za jakie grzechy, dobry Boże?” Philippe’a de Chauverona to remedium na nasze uprzedzenia i spięcia we współczesnym świecie. To filmowa aspiryna na ból, jakim jest wciąż panoszący się w krajach tej części świata, rasizm. Dystrybutorzy w USA i Angli odmówili zakupu praw do filmu, twierdząc, iż jest on zbyt niepoprawny politycznie, być może nawet rasistowski, a brytyjscy i amerykańscy widzowie w dzisiejszych czasach nie pozwoliliby sobie na śmianie się z Żydów, Arabów czy czarnoskórych. Jest tylko jedno ale – film faktycznie uderza w Żydów czy czarnoskórych, ale tych, którzy sami są rasistami! To obraz, który otwiera nam oczy i mówi – każdy może nim być, bez względu na to skąd pochodzi i jakiego jest koloru skóry.

Reżyseria Philippe de Chauveron, scenariusz: Philippe de Chauveron, Guy Laurent, wykonawcy: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan, Medi Sadoun, Frederic Chau, Noom Diawara, prod.: Francja 2014, czas projekcji: 97 min