Spotkanie odbędzie się

dr Elżbietą Matyaszewską

Niespiesznie po Lublinie

ailub

Podróże w czasie, czyli odkrywanie sztuki

NIESPIESZNIE PO LUBLINIE
12591Gdy mieszka się w jednym miejscu przez wiele lat, nawet najbardziej oryginalne otoczenie oglądane codziennie powszednieje do tego stopnia, że przestaje się dostrzegać jego naturalne piękno i niepowtarzalność formy. W większej skali dotyczy to także miast, w których przyszło nam studiować, pracować lub po prostu mieszkać. Każdemu z nas może wydawać się, że o swoim „kawałku podłogi” wie niemal wszystko, ale gdy ktoś przybywający z zewnątrz zapyta nas o jego historię, najcenniejsze zabytki lub tzw. turystyczne obiekty warte zobaczenia, niejednokrotnie jesteśmy zupełnie bezradni i nie potrafimy ciekawie opowiadać o swoim mieście. Niby wiemy wiele, ale nie tak łatwo poskładać nam te różnorodne informacje w jedną spójną całość. Mylimy daty, gubimy szczegóły, zapominamy nazw, podajemy błędną lokalizację. Aby temu zaradzić, powinniśmy jak najczęściej spacerować ulicami naszych miast i na nowo odkrywać ich architektoniczne oblicze. Zawsze jest to fascynujące zajęcie, nawet jeśli jest to spacer wirtualny lub symboliczna wędrówka po kartach albumów, przewodników czy historycznych opracowań. Ten sposób zapamiętywania jest nie tylko atrakcyjny, ale też i efektywny, tym bardziej, że możemy włączyć doń wiele dzieł sztuki będących niekwestionowanymi świadkami historii, tej najdawniejszej i całkiem współczesnej. Należy przy tym pamiętać, że również sami autorzy owych „malowanych dziejów” mogą być doskonałym źródłem wiedzy o miejscu, w którym się urodzili, mieszkali i tworzyli. Wielu z nich uwieczniało jego zaułki na swych płótnach czy graficznych odbitkach, inni rozsławiali jego imię tylko poprzez fakt urodzenia się w nim. Zarówno jedni, jak i drudzy zapisywali piękne karty w dziejach „swojego miejsca na ziemi” i chociażby z tego względu zasługują na przypomnienie.
Ażeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pasjonatów lokalnej historii oraz miłośników Lublina, proponujemy cykl takich wirtualnych wędrówek ulicami naszego miasta w poszukiwaniu śladów jego wielowiekowej przeszłości oraz dawnej świetności, a także dowodów na nowoczesność i nieustanny rozwój. Podczas kolejnych spotkań będziemy więc prezentować fragmenty dziejów Koziego Grodu głównie poprzez sylwetki artystów stąd wywodzących się, bądź tutaj tworzących. Ich życiorysy, czasem misternie splecione z dziejami miasta, a czasem tylko potrącające strunę lubelskiego wspomnienia, mogą stać się doskonałym impulsem do opowieści o nich samych, miejscu, w którym tworzyli, czy też epoce w jakiej przyszło im żyć i pracować.

——————————

Elżbieta MatyaszewskaElżbieta Matyaszewska, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych. W latach 1985-1990 członkini ogólnopolskiego zespołu badawczego przy Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, prowadzącego badania nad polskim życiem artystycznym drugiej połowy XIX wieku, w ramach programu węzłowego Polska kultura narodowa, jej percepcje i tendencje. W 1991-1993 sekretarz naukowy zespołu przy Instytucie Sztuki PAN, przygotowującego katalog dzieł malarskich Jana Matejki w związku z rocznicami 150-lecia urodzin i 100-lecia śmierci artysty – dwutomowa publikacja, do której napisała też kilkadziesiąt haseł katalogowych, została wydana w 1993 roku pod tytułem Matejko. Obrazy olejne. Katalog. W latach 1992-2001 współpracowała z redakcjami lubelskich i warszawskich periodyków (m.in. „Przegląd Akademicki”, „Dziennik Wschodni”, „Akcent”, „Wnętrze Twojego Domu”, „Dobre Wnętrze”, „Zabytki-Heritage”), publikując relacje z wystaw sztuki dawnej i współczesnej, a także cykliczne teksty z zakresu historii ubioru, mody i rzemiosła artystycznego.
Elżbieta Matyaszewska od lat utrzymuje aktywny kontakt z Instytutem Historii Sztuki KUL, uczestnicząc w organizowanych sesjach naukowych oraz działalności kulturalno-naukowej na rzecz miasta Lublin. W roku 2008 koordynowała prace mające na celu zorganizowanie przy Instytucie Historii Sztuki KUL zajęć z historii sztuki dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którym współpracuje jako wykładowca. Wykłada również dla członków UTW w Tomaszowie Lubelskim i Świdniku. Od roku 2011 prowadzi współpracę z Filharmonią Lubelską w ramach Akademii Muzyki i Plastyki (oferta skierowana do szkół ponadpodstawowych Lublina i regionu), przygotowując prezentacje z zakresu sztuk plastycznych, wpisujące się w określone tematy muzyczne. Ponadto, w ramach działalności dydaktycznej, prowadziła zajęcia obejmujące najważniejsze zjawiska z dziejów sztuki nowoczesnej i najnowszej, zarówno polskiej, jak i powszechnej w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu, wykłady o sztukach pięknych dla członków Uniwersytetu Otwartego KUL, a także zajęcia specjalizacyjne na Studiach Podyplomowych przy Instytucie Historii Sztuki KUL. W ostatnich latach pracowała w Instytucie Leksykografii KUL na stanowisku adiunkta, prowadząc dział sztuki religijnej i redagując hasła z tego zakresu tematycznego do Encyklopedii Katolickiej. Od stycznia 2014 roku jest wiceprezesem lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Elżbieta Matyaszewska jest autorką książki „Wierzę w cuda nie od dziś”. Religia w życiu i twórczości Jana Matejki (Lublin 2007) oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych w zakresie ikonografii chrześcijańskiej i malarstwa polskiego, a także wielu haseł z dziedziny historii sztuki zamieszczonych w Encyklopedii Katolickiej.