w środy 2 i 9 grudnia 2015 r. o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze

Krzysztofa Baranowskiego

Norwegia – Oslo

Leżąca na Półwyspie Skandynawskim Norwegia należy do najbogatszych krajów świata, a jednocześnie znana jest z pięknych krajobrazów i dbania o czystość środowiska. Korzystając z lotniska w Świdniku, wybrałem się do tego pięknego kraju, aby zwiedzić stolicę Oslo oraz okolice. Film z mojej podróży pokażę w dwu częściach.

W pierwszej części w dniu 2 grudnia 2015 zaczniemy zwiedzanie od jednej z dzielnic Oslo, czyli Stovner. Po przejeździe do centrum zobaczymy Teatr Narodowy wraz z pomnikami norweskich poetów: Holberga, Ibsena i Bjornsona, ciekawą zmianę warty przed Pałacem Królewskim, Uniwersytet i przejdziemy się reprezentacyjną ulicą Karl Johans gate, prowadzącą od pałacu królewskiego, aż do nabrzeża. Dalej zwiedzimy Ratusz wybudowany w 1950 r., w którego wspaniale wymalowanych salach odbywa się ceremonia wręczania Pokojowej Nagrody Nobla i pojedziemy zobaczyć obiekty sportowe oraz skocznie narciarskie w Holmenkollen. Stąd blisko już do słynnego Parku Vigelanda, stworzonego w 1924 r. i zawierającego 211 kamiennych rzeźb autorstwa rzeźbiarza norweskiego Vigelanda. Wracając na nabrzeże, zwiedzimy Centrum Pokojowej Nagrody Nobla, nowoczesną dzielnicę Aker Brygge, twierdzę Akershus i przez Muzeum Armii dojdziemy do monumentalnego gmachu Opery (dł. 207 m, szer. 110 m), by z jego dachu podziwiać panoramę Oslo. Wstąpimy jeszcze do sklepu z trollami, potem zobaczymy katedrę ewangelicką z ciekawą kabiną dla rodziny królewskiej i katedrę katolicką Św. Olafa, w której nabożeństwa odbywają się w różnych językach (w tym po polsku), a idąc w kierunku do dworca, przejdziemy przez Karl Johans gate.

W drugiej części w dniu 9 grudnia 2015 zwiedzimy Norweskie Muzeum Ludowe założone w 1894 r. Zobaczymy tam wiele oryginalnych budynków przeniesionych z różnych stron Norwegii i pokazujących życie w różnych epokach, w tym aptekę, delikatesy, bank, farmę, świątynię, a także stroje i tańce ludowe norweskie w wykonaniu ludowych zespołów, oraz kulturę Samów. Następnie zobaczymy Muzeum Kon-Tiki, w którym znajdują się oryginalne łodzie z drewna balsy Kon-Tiki oraz wykonane z papirusu Ra i Ra 2. Na łodziach tych słynny podróżnik norweski Thor Hayerdal udowodnił, że dawni mieszkańcy Peru i Egiptu mogli pływać przez morze. Obok jest Muzeum statku polarnego Fram, na którym odbyli wyprawy: Nansen do bieguna północnego w 1893 r. i Amundsen do bieguna południowego w 1911 r. Statek można zwiedzać z zewnątrz i wewnątrz. Będąc w Oslo, nie mogłem sobie odmówić rejsu po wyspach Oslofjordu i popłynąłem na wyspę Hovedoyę. Zobaczymy tam ruiny klasztoru i resztki twierdzy, która broniła kiedyś dostępu do Oslo. Jeszcze tylko zrobimy sobie spacer wzdłuż największej rzeki Oslo, czyli Akerselvy, gdzie zobaczymy wodospad oraz najstarszy w Norwegii most łańcuchowy, i przejdziemy na nowoczesny dworzec kolejowy, z którego będziemy wyjeżdżać na dalsze zwiedzanie.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski