w środę 27 stycznia 2016 r. o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze
Krzysztofa Baranowskiego

Toruń i Muzeum na Zamku Lubelskim

Filmy z mojej podróży do Torunia, oraz ze zwiedzania Muzeum na Zamku Lubelskim pokażę w dniu 27 stycznia 2016 r.
Toruń należy do najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miast polskich, mimo że na przestrzeni wieków wiele monumentalnych budowli uległo częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu i rozbiórce. Pierwsze wzmianki o Toruniu pochodzą z XIII w gdy wraz z Ziemią Chełmińską został przez Konrada Mazowieckiego przekazany Krzyżakom. Krzyżacy wybudowali drugi po Malborku, potężny zamek oraz otoczyli miasto murami, w których co 50 m znajdują się obronne baszty. Wybudowali też, obok Starego Miasta, drugie Nowe Miasto. Podczas wojny trzynastoletniej o wyzwolenie Prus i połączenie ich z Polską zamek został przez mieszczan zburzony, a Stare i Nowe Miasta połączono w jeden organizm. Jak duże znaczenie miało wtedy miasto Toruń świadczy fakt, że na prośbę torunian król Kazimierz Jagiellończyk przeniósł położone na drugim brzegu Wisły miasto Nieszawa o 30 km w górę Wisły. Nieszawa, słynna ze Statutów Nieszawskich (1454 r.), konkurowała wtedy z Toruniem w zakresie handlu.
W Toruniu byłem dwa razy: w lecie i w zimie.
W letniej wycieczce zobaczymy mury miejskie od strony Wisły, dom rodziny Koperników, gdzie w 1473 r. urodził się Mikołaj Kopernik, Rynek Staromiejski, najstarszy w Polsce gotycki Ratusz, leżący naprzeciwko Dwór Artusa z 1897 r. , oraz kościół Mariacki. Najstarszą częścią Ratusza jest narożna wieża wzniesiona w 1250 r. o wysokości 40 m. Dopiero w późniejszych latach dobudowywano do niej kolejne budynki, tworzące dziś zamknięty czworobok. Na parterze Dworu Artusa można kupić w firmowym sklepie słynne pierniki toruńskie.
Podczas zimowej wycieczki zobaczymy Kościół Św. Jakuba z XII w. i przejdziemy pod współczesny Teatr Bajki „Baj”. Następnie obok dawnego młyna wodnego, zamienionego na hotel, dojdziemy do ruin zamku. Na Starym Mieście zobaczymy wnętrze jednej z kamienic z pięknymi stropami. Na Rynku przed Ratuszem zobaczymy pomnik Kopernika i zabytkowy Dom Pod Gwiazdą oraz sąsiednie domy mieszczańskie. Idąc w kierunku Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, wyjdziemy na mury miejskie i słynną Krzywą Wieżę, która pochyliła się już w XV w. Idąc dalej nabrzeżem, wzdłuż Wisły, dojdziemy do Rynku Nowego Miasta. Zobaczymy tam szereg domów mieszczańskich i słynną gospodę „Pod Modrym Fartuszkiem”, gdzie często gościli królowie polscy podczas pobytu w Toruniu. Na koniec zwiedzania Torunia obejrzymy jeszcze raz niektóre z obiektów, ale podświetlone światłem sztucznym, w porze wieczornej.

Muzeum na Zamku Lubelskim oglądał chyba każdy lublinianin. Ale niektóre ekspozycje zmieniają się i dlatego zachęcam do zobaczenia mojego filmu. Zobaczymy przede wszystkim wnętrze Kaplicy Zamkowej z pięknymi freskami w stylu bizantyjskim. Wnętrze kaplicy zaliczane jest do zabytków klasy O. Dalej zobaczymy stałe wystawy obrazów, broni, ceramiki i przedmiotów użytkowych oraz część archeologiczną przedstawiającą początki osadnictwa na terenie Lubelszczyzny. Na koniec wejdziemy na basztę zamkową, aby z wysoka oglądać panoramę Lublina.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski