w środy 16 i 30 marca 2016 r. o godz. 17.00

Krzysztofa Baranowskiego

Innsbruck, Linderhof, Neuschwanstein i Monachium

Austria. Innsbruck. Łuk triumfalny

Wracając z Włoch do Polski, zatrzymałem się nad Jeziorem Garda. Jadąc wschodnią stroną jeziora, dojechałem do granicy z Austrią, a następnie przez Niemcy i Czechy wjechałem do kraju. Film z mojej podróży do tej części Europy pokażę w dwóch częściach.
W pierwszej części w dniu 16 marca 2016 r. w miejscowości Malcesine nad Jeziorem Garda, wjedziemy kolejką linową na grzbiet masywu Monte Baldo, skąd podziwiać będziemy piękne widoki na jezioro i rysujące się w dali Alpy. Na północnym końcu jeziora przejdziemy się nabrzeżem miasta Riva i pojedziemy w góry do szmaragdowego jeziorka Carrer See. Stąd przez przełęcz Brenner do Innsbrucku, stolicy austriackiego Tyrolu.
Innsbruck wita nas pochmurną pogodą. Na Starym Mieście zobaczymy piękne, zabytkowe domy, dom z balkonem ze złotym daszkiem oraz pałac Hofburg, dawną siedzibę cesarskiego rodu Habsburgów. W pałacowej katedrze zobaczymy imponujący swą wielkością poczet znamienitych przedstawicieli tego rodu. Posągi ponadnaturalnej wielkości, wykonane z brązu, stoją w całej przestrzeni katedry, otaczając Mauzoleum Maksymiliana I, wybudowane na środku katedry. Spacerując po pałacowym parku, dojdziemy do palmiarni, aby zobaczyć wiele egzotycznych i pięknych roślin. Podczas końcowego spaceru po mieście zobaczymy jeszcze Bramę Triumfalną przy głównej ulicy miasta i wracamy na camping.
Dalej droga prowadzi przez Alpy do Niemiec, do Garmisch Partenkirchen, uroczego miasteczka alpejskiego będącego stolicą sportów zimowych. Zobaczymy tam domy z pięknie pomalowanymi elewacjami. Linderhof to letnia rezydencja bawarskiego króla Ludwika II, który rozrzutnością podczas budowy kolejnych pałaców i zamków, o mało co nie doprowadził Bawarię do bankructwa. Ale dla współczesnych turystów naprawdę jest co oglądać. Pałac pobudowano między dwoma pasmami górskimi, a w ogrodach pałacowych pełno jest stawów, fontann, alejek spacerowych, posągów i orientalnych pawilonów.

W drugiej części w dniu 30 marca 2016 r. zobaczymy najpiękniejszy zamek wybudowany w latach 1869-1886, według projektu króla Ludwika II Bawarskiego, czyli Neuschwanstein. Zamek stoi na wysokiej skale, a jego strzeliste wieże wydają się sięgać nieba. Widok tego zamku tak zauroczył Walta Disneya, że na jego wzór stworzył zamek Królewny Śnieżki jako czołówkę w swoich filmach. Stąd pojedziemy do Monachium, gdzie na Rynku Starego Miasta obejrzymy pięknie ozdobiony rzeźbami Ratusz i wysłuchamy zegara z kurantem z ratuszowej wieży wraz z pokazem ruchomych figurek. Idąc przez miasto wejdziemy do katedry, gdzie znajdują się groby władcówz rodziny Wittelsbachów, w tym króla Ludwika II Bawarskiego, a następnie zobaczymy Wioskę Olimpijską z Olimpiady w 1972 r. Kolejnym etapem podróży będzie Praga – stolica Czech. Zobaczymy tam nocny pokaz kolorowych, tańczących fontann, zamek królewski na Hradczanach, most Karola, rynek Starego Miasta i Ratusz ze słynnym zegarem Orloy. Po polskiej stronie zobaczymy jeszcze Kudowę i Szczeliniec.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski