w poniedziałek 26 września 2016 r. o godz. 18.00

Spotkanie literackie i promocja tomiku wierszy

Zygmunt Marek Miszczak

Śladem ojców

W programie
piosenki w wykonaniu Jana Kondraka
z Lubelskiej Federacji Bardów
do tekstów m.in. Zygmunta Marka Miszczaka
wystawa ilustracji Agnieszki Wójtowicz

okładka

„Poeta słodkiej melancholii”, jak Zygmunta Marka Miszczaka określa Waldemar Michalski, publikował dotychczas swoje wiersze głównie w pozycjach zbiorowych oraz w prasie. Jego utwory znalazły się m.in. w antologiach Centrum Kultury w Lublinie z 2007 r. („Prawdy… zamknięte”) i z 2008 r. („Drzemiąc obok świata”); w wydawnictwie pokonkursowym XXXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka („I brył swych grzmotem zapłacze ziemia…” Stowarzyszenie Twórców Ludowych 2008); Almanachu poezji religijnej „A duch wieje kędy chce…” (Lublin 2012), antologii „Po drugiej stronie miłości” – pokłosiu III Międzynarodowego Konkursu Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła z 2013 r.
Niektóre spośród wierszy autora zamieszczane były w „Naszym Dzienniku” (wiersze pt. „Przydrożna kapliczka”, „Klęcząc przy sarkofagu”, „Modlitwa”, „Katyń”); „Dzienniku Wschodnim” („Zaginionemu bratu” – wiersz poświęcony ś. p. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zamieszczony w kilka dni po katastrofie smoleńskiej); Czasopiśmie Artystycznym „Nestor” 2 (20) 2012 (wiersz pt. „Podanie”) i 4 (26) 2013 (wiersz pt. „Wagary Jasia”).
Tworzone ostatnio wiersze dla dzieci ukazywały się zaś m.in. w Internecie (www.wierszykidladzieci.pl, www.niepelnosprawni.lublin.pl i in.) i na antenie radiowej (audycje Radia „eR”, Radia Lublin).
Zwieńczeniem dorobku poetyckiego Miszczaka są tomiki autorskie pt. „Rozproszenie”, „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba” i „Śladem ojców” (NORBERTINUM 2016 r.). Jego sukcesem jest zaś m.in. uzyskanie II nagrody w dziedzinie poezji w XXXVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka (2008 r.), III nagrody w konkursie poetyckim organizowanym w 2015 r. przez Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i Ich Przyjaciół – Drgawka oraz Wyróżnień: w II Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy (2008) i w Jesiennych Debiutach Poetyckich w Lublinie w 2010 r. Opublikowane w Internecie, a zamieszczone później w tomiku „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”, wiersze dla dzieci recytowane były w trakcie dziesiątek krajowych konkursów recytatorskich (np. w trakcie IV, V i VI Międzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta, ma piękne sny…” czy w konkursach i na wieczorkach poświęconych w całości jego poezji – w Radoszkach w 2014 r., w Stąporkowie w 2015 r., w Kurzętniku, Stolcu i in.).
Zbiór wierszy patriotycznych pt. „Śladem ojców” (NORBERTINUM 2016 r.) to sporządzone w języku klasycznej poezji kalendarium historyczne obejmujące wybrane wydarzenia i postaci z historii Polski w okresie od epoki kosynierów do Jana Pawła II. W utworach tych autor kładzie nacisk na chrześcijański charakter naszego dziedzictwa kulturowego. Z nostalgicznym klimatem tych wierszy znakomicie współgrają wykonane przez członka ZPAP P. Agnieszkę Wójtowicz piękne ilustracje, przedstawiające cykl pejzaży jesiennych. Pisany pierwotnie z myślą o młodzieży tomik wierszy pt. „Śladem ojców” nadaje się na lekturę także dla osób dorosłych i ze starszego pokolenia. Autor wychodzi bowiem z założenia, iż w tradycji patriotycznej zawarte są podstawy narodowej jedności Polaków.

Śladami_okładka 5 (5)-3Zygmunt Marek Miszczak – urodził się 1965 r. w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 80. i 90. XX w. czynnie zaangażowany w działalność opozycyjną i niepodległościową (członek m.in. Konfederacji Polski Niepodległej i Polskiego Ruchu Oporu), internowany i wielokrotnie represjonowany. Publicysta, redaktor i drukarz pism podziemnych, kolporter wydawnictw niezależnych. W ostatnich latach rozwja swoją pasję tworzenia poezji. Wiersze publikował w prasie oraz w almanachach i antologiach poetyckich. Jest autorem tomiku Rozproszenie (2011) i zbioru wierszy dla dzieci Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba (2013). Laureat II nagrody w dziedzinie poezji w XXXVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka (2008), wyróżnienia w II Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy (2008) oraz w Jesiennych Debiutach Poetyckich w Lublinie (2010).

Wiersze pisane miłością do ojczyzny i jej historii
Zygmunt Marek Miszczak (…) w poezji odkrył nową formę wyrazu dla nieprzemijającej miłości do ojczyzny i jej bohaterów. Wiersze dają moc wrażliwemu i zaangażowanemu sercu poety, pozwalają na dalszą rozmowę z czytelnikiem o podstawowych wartościach polskiego losu. Z pejzażu dwudziestowiecznej historii Polski Zygmunt Marek Miszczak wybiera postaci przełomowe, wyznaczające zwrotne punkty naszych dziejów. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, ks. Ignacy Skorupka, Witold Pilecki, kard. Stefan Wyszyński, Jan Paweł II, ks. Zdzisław Peszkowski i wielu innych, którzy pozostawili niezatarte ślady dla następnych pokoleń. To poezja pisana sercem ogarniętym miłością do ojczyzny. Odbija się ona w ilustracjach polskich pejzaży naszkicowanych delikatną kreską Agnieszki Wójtowicz. O Polsce i jej historii trzeba dziś pisać w sposób piękny i wrażliwy – taki też wyraz patriotyzmu znajdziemy w tomiku Śladem ojców.

logo NORBERTINUMPolecamy
ZYGMUNT MAREK MISZCZAK