Wernisaż, prelekcja z prezentacją multimedialną
we wtorek 22 listopada 2016 r. o godz. 18.00

Agata Błachnio

Wystawa fotografii

Piękna nieznajoma
Kambodża

Kambodża to bardzo biedny kraj z wysokim wskaźnikiem korupcji i wskaźnikiem analfabetyzmu 60%. Większość mieszkańców wyznaje buddyzm. Widać to w licznych świątyniach, gdzie zawsze można spotkać modlących się wiernych. Khmerzy, po trudnych czasach rządów Czerwonych Khmerów pod wodzą Pol Pota, po wojnie domowej, prowadzącej do ludobójstwa, próbują żyć normalnie. Pomimo biedy potrafią cieszyć się z drobiazgów i obdarzać każdego takim uśmiechem, który zapada w sercu na długo.
Od 1986 roku Kambodża jest otwarta dla turystów i przyciąga bogactwem historii i pięknem miejsc. Kambodża to nie tylko wspaniały, zajmujący obszar ponad 400 km² kompleks świątyń Angkoru, zachwycający turystów z całego świata. To także domy na palach na jeziorze Tonle Sap, pozwalające przetrwać mieszkańcom porę deszczową, przerażające, pełne okrutnej historii muzeum ludobójstwa Toul Sleng w Phnom Penh, stolicy Kambodży, ale też dziewicze plaże południa i rajskie wyspy, które zachęcają do dłuższego pobytu. Na ulicach miast nie widać żebraków. Mieszkańcom pomagają organizacje pozarządowe, wspierając ich w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, aktywując ich i dając pracę, a także ułatwiając dostęp do edukacji i służby zdrowia.
Podróże to nasza pasja. Jeździmy indywidualnie, nie korzystamy z usług biur podróży. Do Kambodży jechaliśmy drogą lądową z Bangkoku. Na miejscu korzystaliśmy z lokalnych środków transportu. Jedliśmy tam, gdzie jadają tubylcy.
Wyrusz z nami w podróż, chwilami niełatwą, ale niezwykłą, piękną i jakże urokliwą.

Agata Błachnio – psycholog, dyplomowany logopeda. Choć od dziecka marzyła, by być zawodowym fotografem, na co dzień zajmuje się pracą naukową bada tajniki Internetu, zachowania kierowców na drodze i postawy wobec osób jąkających się. Autorka kilkudziesięciu prac naukowych. Współtwórczyni laboratorium badawczego LAB A&A, prowadzącego międzynarodową współpracę. Jej pasją są podróże, z których czerpie energię do pracy i stawiania czoła codziennym problemom. Gdy miała rok, odbyła swoją pierwszą podróż zagraniczną, do Bułgarii na kemping. Odwiedziła ponad 30 państw w Europie, Azji i Afryce. Izrael i Włochy to kraje, które skradły jej serce i do których chętnie wraca. Podróżując, realizuje swoją drugą pasję, którą jest fotografia. Ma w dorobku wystawę fotograficzną Izrael wielu kultur Najchętniej odwiedza miejsca z dala od utartych, turystycznych szlaków. W każdej miejscowości najpierw kieruje się na targ, najlepiej odzwierciedlający życie miasta. Uważa, że nie można poznać innej kultury bez spróbowania lokalnej kuchni. W życiu przyświeca jej maksyma: If you don’t like where you are change it. (Jeśli nie lubisz miejsca, sytuacji czy stanu w jakim się znajdujesz – zmień to.)

cb