w środę 25 stycznia 2017 r. o godz. 17.00

Krzysztofa Baranowskiego

Lazurowe Wybrzeże, Włochy i Austria

Nicea-widok

Po dojechaniu na Lazurowe Wybrzeże we Francji zatrzymałem się na tydzień na campingu w Antibes. Podróż odbyłem własnym samochodem, jadąc przez Niemcy, Lichtenstein, Szwajcarię i Francję, a wracałem do Polski przez Włochy i Austrię. Film, który nagrałem podczas tej podróży, pokażę w dwóch częściach.

W pierwszej części w dniu 25 stycznia 2017 r. zobaczymy wspaniały pokaz fajerwerków na wybrzeżu w Cannes, pokazywany z okazji rocznicy Święta Narodowego Francji, czyli 14 lipca. Po pokazie zobaczymy wybrzeże Cannes w wieczornej iluminacji. Następnego dnia zwiedzimy miasto Nicea, najpierw oglądając je ze wzgórza, a następnie przejdziemy się po wybrzeżu. Dalej pojedziemy do Księstwa Monako, gdzie zwiedzimy miasto Monako z pałacem księcia i parkiem oraz zobaczymy z góry port i wejdziemy do Muzeum Oceanograficznego obejrzeć wspaniałe akwaria i eksponaty zgromadzone przez rodzinę książęcą. Wieczorem przejedziemy do Monte Carlo, gdzie wejdziemy do słynnego Kasyna, a potem obejrzymy pięknie podświetlone budynki i drzewa w pobliżu. Następnego dnia zwiedzimy znajdujący się niedaleko campingu w Antibes Marineland. Korzystając z możliwości obejrzenia tych samych występów dwa razy: rano i wieczorem, przy sztucznym świetle, zobaczymy dzienne występy delfinów, fok oraz orek.
W drugiej części w dniu 1 lutego 2017 r. kontynuując zwiedzanie Marinelandu, przejdziemy podwodnym szklanym tunelem pod dnem ogromnego akwarium, w towarzystwie pływających obok i nad naszymi głowami rekinów, a także zobaczymy wieczorne występy orek i delfinów.
Wracając do Polski, przejedziemy zachodnim brzegiem jeziora Garda we Włoszech i dojedziemy do miasta Bolzano w północnych Włoszech. Zatrzymamy się tam na campingu, aby następnego dnia wjechać kolejką linową na szczyt ogromnego płaskowyżu, górującego nad Bolzano. Z płaskowyżu podziwiać można piękną panoramę na włoskie Dolomity. Jadąc kolejką linową zobaczymy kamienne wniesienia w Ritten, czyli skalne formacje w kształcie piramid lub iglic, powstałe przez wypłukiwanie wodą opadową bardziej miękkich skał znajdujących się pod skałami twardszymi. W pobliżu Bolzano odbijemy nieco w Dolomity, aby zobaczyć przepiękne jeziorko Carrer See położone wysoko w górach. Jego szmaragdowo-błękitna woda pięknie komponuje się z białymi szczytami Dolomitów otaczających jeziorko ze wszystkich stron. Po przekroczeniu granicy Austrii jedziemy dalej na północny wschód, w kierunku Polski, i zatrzymujemy się dopiero w miejscowości Werfen. Następnego dnia ranowyruszymy najpierw kolejką linową, a następnie wejdziemy do największej w Europie groty lodowej Eisriesenwelt, położonej wysoko w górach, ponad miastem Werfen w Austrii. Zobaczymy tam piękne formacje lodowe, które powstały w tym miejscu przed tysiącami lat. Kolejne warstwy sprasowanego pod własnym ciężarem lodu stanowią skarbnicę wiedzy dla glacjologów. Z Werfen jedziemy już prosto do kraju.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski