w środę 8 lutego 2017 r. o godz. 17.00

Krzysztofa Baranowskiego

Turcja. Kapadocja
Turcja
podziemne miasto i skalne grzyby Kapadocji

Turcja w obecnych granicach jest tylko częścią dawnego, potężnego niegdyś imperium osmańskiego. Ziemie te były wcześniej pod panowaniem Greków, Rzymian i Persów. Dlatego też rzadko w którym kraju znajdziemy takie bogactwo zabytków z okresu panowania greckiego, rzymskiego oraz z początków chrześcijaństwa i islamu, nie mówiąc już o pięknych widokach i słonecznych plażach. W czasie mojej wycieczki do Turcji objechałem większą część tego kraju, od Antalyi, poprzez Kapadocję, Ankarę, Stambuł, Troję, Efez i Pamukkale. W trakcie podróży nakręciłem film, który pokażę wraz z komentarzem w dniu 8 lutego 2017 r.

Po przelocie samolotem, wylądowałem w Antalyi, w azjatyckiej części Turcji. Stąd autokarem przejechałem przez wysokie góry do Konyi, gdzie zobaczymy słynne Muzeum Mevlany (założyciela tańczących derwiszów). Jadąc dalej w głąb Turcji, zwiedzimy doskonale zachowany karawan seraj, czyli miejsce odpoczynku dla wielbłądzich karawan, przemieszczających się dawniej z towarami od miasta do miasta. Następnie zwiedzimy opuszczone, podziemne miasto pierwszych chrześcijan, w którym mieszkańcy mogli schować się przed swoimi prześladowcami. Zgromadzone w pieczarach produkty, pozwalały przeżyć nawet dużej grupie ludzi przez kilka miesięcy. Takich podziemnych miast, wykutych na kilku poziomach w wulkanicznym tufie, jest w okolicy kilka, w pobliżu jest miasto Goreme. W gorącym i suchym powietrzu takie pomieszczenia doskonale chronią przed upałem. Stożkowe formacje skalne, Turcja. Skalne grzyby w Kapadocjipełne otworów zastępujących okna i drzwi, wyglądają z daleka jak ser szwajcarski. A grupa takich stożków, z kremowego piaskowca, w promieniach zachodzącego słońca, wygląda jak stado białych gołębi, które przysiadły na chwilę na ziemi. W okolicy obejrzymy jeszcze wykute w skałach dziesiątki kościołów z XI w. w których pierwsi chrześcijanie odprawiali modły. Na ścianach tych kościołów do dziś widać piękne freski i malowidła, mimo iż od wykonania tych malowideł upłynęło prawie tysiąc lat. Nieco dalej zobaczymy słynne na cały świat, skalne grzyby w Kapadocji. Powstały, gdy twarde skały znajdujące się na górze, uchroniły przed deszczem, wiatrem i temperaturą, warstwy dolne składające się z miękkich piaskowców. Te skalne grzyby zadziwiają obecnie swoimi różnorodnymi kształtami. Wracając do Goreme, wstąpimy do sklepu z wyrobami z ceramiki i onyksu.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski