w środę 1 marca 2017 r. o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze

Krzysztofa Baranowskiego

Zjednoczone Emiraty Arabskie: Abu Dhabi i Dubaj

Zjednoczone Emiraty Arabskie kuszą wielu turystów. Od chwili gdy pod tymi jałowymi piaskami odkryto bogate pokłady ropy naftowej, biedne dotychczas wioski rybackie zamieniają się w nowoczesne miasta. Emiratczycy zatrudniają najsłynniejszych architektów świata i najlepszych konstruktorów. Tu wszystko musi być najwyższe, najlepsze, największe, najbogatsze, najnowocześniejsze itd. Aż trudno uwierzyć, że te budowle powstały w ciągu ostatnich 60-70 lat.
Film, który nagrałem podczas pobytu w stolicy ZEA, czyli Abu Dhabi, oraz drugim największym emiracie ZEA – Dubaju, pokażę w dniu 1 marca 2017 r.
Wylądowałem na megalotnisku w Dubaju. Zwiedzanie rozpoczniemy od Abu Dhabi, czyli stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po przejechaniu 120 km dzielących oba największe miasta Emiratów. Po drodze zobaczymy budynek w kształcie dysku, oraz piękny most Szejka Zayeda. Zwiedzanie zaczynamy od Meczetu Szejka Zayeda, największego i najpiękniejszego w ZEA. Wszędzie biel marmurów z ozdobami z kolorowych kamieni, w środku wielki żyrandol wagi 12 ton i wysokości 15 m. Kolejno zwiedzamy muzeum- skansen, centrum handlowe, rynek z daktylami, gdzie mamy możliwość posmakować i kupić dziesiątki gatunków daktyli, oraz Wyspę Szczęścia – Manarat Saadiyat budowaną na morzu, i z domami do kupienia i zamieszkania. Na wyspie niedługo zostaną otwarte filie muzeum Louvru i Guggenheima oraz Narodowe Muzeum Szejka Zayeda.

Wracamy do Dubaju i jedziemy do ogromnego centrum handlowego, pośrodku którego znajduje się najwyższy dotychczas budynek na świecie – Burj Khalifa, wysoki na 828 m. Wjeżdżamy na platformę widokową na 124 i 125 piętrze na wysokości 456 m nad poziomem morza. Widok stamtąd zapiera dech w płucach. Widać cały Dubaj, ulokowany wzdłuż wybrzeża morskiego. Dalej jedziemy na plażę obok słynnego hotelu Burj Arab (podobno 7 gwiazdek) i do znajdującego się obok zespołu hotelowego ze sklepami –Madinat Jumeirah, zwanego Wenecją Dubaju ze względu na liczne kanały wodne otaczające budynki hotelowe. Następnie wjeżdżamy na sztuczną wyspę w kształcie palmy, na końcu której znajduje się hotel Atlantis i Aqualand. Wracamy stamtąd kolejką jeżdżącą po jednym torze, usytuowanym na wysokich słupach. Na wybrzeżu zwiedzamy Dubaj Marinę, z licznymi zatokami dla luksusowych jachtów oraz okolicznymi wieżowcami wysokimi na 416 m. Po drodze do starej części Dubaju, wracamy do centrum handlowego przy Burj Khalifa, aby zobaczyć ewenement w tropikach, mianowicie stok narciarski i pingwiny. W starym Dubaju oglądamy Muzeum Dubaju, gdzie w przystępny sposób dowiadujemy się jak następowała metamorfoza wioski rybackiej w duże miasto, na przestrzeni 60-70 lat. Następnie jedziemy do dzielnicy sklepików, gdzie można kupić wszystko, a następnie zwiedzamy Gold Suk, czyli słynną ulicę sklepów z wyrobami ze złota. Oglądając te cuda jubilerskiej roboty, każda kobieta chciałaby choć przymierzyć taki piękny przedmiot. Zbliża się wieczór, więc ponownie jedziemy w pobliże Burj Khalifa, tym razem zobaczyć wspaniały pokaz fontann, tańczących w rytmie arabskich melodii. Szkoda, że pokaz trwa tylko 3 minuty. Arabska bajka kończy się. Następnego dnia jedziemy na lotnisko i wracamy do domu.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski