W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM


Informacje o bieżących ustaleniach
prosimy śledzić na naszej stronie

Spotkanie z projekcją filmów
środę 22 marca 2017 r. o godz. 18.30

Wstęp wolny

Spotkanie z psychologiem i terapeutą
Anną Marciniak

Poprawa pamięci

s

ulotka.pdf

 


Czy zdarzyło ci się zapomnieć czy zamknąłeś drzwi do mieszkania, zakręciłeś wodę, wyłączyłeś żelazko. Dlaczego nie pamiętasz, przecież robisz to każdego dnia? Mózg uogólnia powtarzające się schematy, żebyś nie oszalał z przeładowania informacjami. Pozwala na to, abyś znane ci czynności wykonywał automatycznie. Wyobraź sobie, co by się działo, gdybyś zapamiętywał najdrobniejsze szczegóły np. każdą plamkę na podłodze, każdą osobę, którą spotkałeś idąc do pracy, każdy ruch podczas kierowania samochodem. Twoje życie zamieniłoby się w koszmar.

Rutyna stoi w opozycji do pamięci
Monotonia, codzienne powtarzanie tych samych czynności pozbawiają człowieka kreatywności. Brak wyzwań zniechęca do nauki, eksperymentowania, podejmowania nowych wyzwań. Po jakimś czasie zaczynamy się bać nowego, mówimy „To nie dla mnie, po co mi to zamieszanie, nie dam rady itp.” Doprowadza do tego, ze wycofujemy się z różnych dziedzin życia. Dlatego też ważne jest, aby każdego dnia, w każdej możliwej chwili, robić coś nowego.
Dzisiaj możesz, na przykład, tańczyć przed lustrem. Jutro zrób potrawę, której nigdy nie robiłeś. Pojutrze przeczytaj w Internecie informacje o czarnych dziurach w kosmosie. Rób to, co przyjdzie ci na myśl, to, co lubisz… Pamiętaj, aby zerwać z rutyną!

Jestem tutaj
Jeśli nie skupisz się na tym, co robisz w danym momencie, twoje myśli poszybują w przeszłość lub w przyszłość. Rozgryzanie ważnego problemu może spowodować, że nie pamiętasz, czy dodałeś soli do zupy, gdzie położyłeś klucze i o co prosiła cię znajoma. Bywa tez tak, że pozornie słuchasz, a nie słyszysz, bo myśli galopują w różnych kierunkach, myślisz o wszystkim, tylko nie o tym, co teraz się dzieje. Tracisz kontakt z tu i teraz.

Zgoda na złą pamięć
Na problemy z pamięcią cierpią nie tylko ludzie starsi, mogą dotknąć one każdego, niezależnie od wieku. Dobra pamięć jest na tyle ważna, że nie można lekceważyć jej zaburzeń. Ustal przyczynę jej osłabienia, dzięki temu łatwiej będzie walczyć z problemem. Najczęstszą przyczyną są tłumione emocje
Ludzie miesiącami, a nawet latami przywdziewają różne maski, by ukryć swoje prawdziwe emocje. Wstydzą się bezradności, strachu, przemocy. Nie przyznają się, że sobie nie radzą. Chcą być dobrze postrzegani przez otoczenie. Prośbę o pomoc traktują jako poniżenie. Ukrywając smutek i hamując łzy chcą zaprzeczyć swojej słabości. Stąd już tylko krok do depresji i coraz większych problemów z pamięcią.

Mózg robi pass
Cenioną sprawnością umysłu jest podzielność uwagi i zdolność do zajmowania się kilkoma sprawami jednocześnie. Nie można jednak popaść w przesadę, bo zmęczony umysł nie będzie działał prawidłowo. Z pamięci będą ulatywały nawet najważniejsze dla nas rzeczy. Pamięć polega na przyswajaniu nowych treści i przywoływaniu już zapamiętanych
Przemęczony mózg ma problem z przywoływaniem wspomnień, bo na pierwszym miejscu stawia procesy pozwalające żyć, oddychanie, trawienie, pompowanie krwi itp.

Ćwiczenie pamięci
Napisano na ten temat wiele książek, artykułów, publikuje się wyniki testów, statystyki, niestety, niewiele jest osób, które podejmują wysiłek stosowania ćwiczeń pamięci na dłuższą metę.
Dzieje się tak dlatego, że słomiany zapał mija, motywacja opada, a kłopoty z pamięcią coraz bardziej człowieka ograniczają.
Czy można poprawić pamięć bez rozwiązywania krzyżówek, robienia skomplikowanych zadań, zapamiętywania liczb itp. Można, bo nasz mózg potrzebuje po prostu wypoczynku, motywacji i nowych doznań. Warto poznać swoje mocne strony, a codzienne czynności ułożyć tak, aby wspomagały trening pamięci. Nasz mózg musi być zaprogramowany na pamięć, a spokojny sen na utrwalenie tego, co warto pamiętać.

Zapraszam na spotkanie o naturalnych sposobach na poprawę pamięci.
Anna Marciniak

Kalendarz wydarzeń
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją