Spotkania odbędą się

Norwegia.Fiord
Norwegia
– Oslo, fiordy i Bergen

Norwegia to fiordy, Wikingowie i trolle ze skandynawskich legend. W lipcu 2001 r. wybrałem się na wycieczkę do Norwegii. Film, który nagrałem podczas wyprawy, pokażę w dwóch częściach.
W pierwszej części w dniu 5 kwietnia 2017 r. w drodze do Norwegii zatrzymamy się jeszcze na terenie Szwecji, w pięknym mieście Orebro, obejrzeć zamek i ratusz. Po przyjeździe do Oslo, stolicy Norwegii, zobaczymy słynny Park Vigelanda, w którym rzeźbiarz umieścił kilkaset nagich postaci ludzkich, wyrażających różne stany emocji. Następnie obejrzymy Muzeum Łodzi Wikingów, w którym zobaczymy wiele łodzi wydobytych z dna morskiego. Muł i sól morska doskonale zakonserwowały drewno, z którego zostały wykonane łodzie. Łodziami takimi Wikingowie prowadzili podboje Anglii, a nawet dopływali do Sycylii. Legendy mówią również, że na takich łodziach Wikingowie pierwsi dopłynęli do Ameryki. Obok znajduje się Muzeum tratw Kon-Tiki i Ra, znanego podróżnika norweskiego Thora Hayerdala, Muzeum statku badawczego „Fram” badaczy Nansena oraz Amundsena, a na koniec zobaczymy ratusz i port w Oslo. Dalej przejedziemy przez środek Norwegii, zwiedzając po drodze starą świątynię Wikingów i Muzeum Trolli.

W drugiej części w dniu 12 kwietnia 2017 r. dojedziemy do miasta Flomm, skąd popłyniemy statkiem po jednym z największych fiordów norweskich do miasta Gudvangen. Stąd autokarem pojedziemy do Bergen nad Atlantykiem. W Bergen wjedziemy kolejką na punkt widokowy obejrzeć wspaniałą panoramę miasta oraz przywitać się z ogromnym Trollem. Potem zwiedzimy najstarszą dzielnicę Bergen, zwaną Bryggen, zamek, port i targ rybny. W drodze powrotnej obejrzymy wiele wodospadów, w tym najpiękniejszy i największy wodospad Lothefoss. Blisko południowej granicy Norwegii obejrzymy pracownię współczesnych rzeźb, z możliwością ich kupienia.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski