Wernisaż

Wystawa fotografii

Robert Kozak

Grzyby sztuką natury

79 - Hygrocybe psittacina (Fr.) Fr - wilgotnica papuzia - 2016.10.14 - Zazrriva - Słowacja

Robert Kozak (ur. 1969 we Włodawie), mgr historii UMCS w Lublinie.
Od dzieciństwa interesuje się przyrodą, a w szczególności światem grzybów. Swojej pasji wędrówek po lesie poświęca niemal każdą wolną chwilę, a urlopy wykorzystuje na poznawanie lasów w innych częściach Polski i poza jej granicami. Prezentowane zdjęcia są wynikiem przebytych setek kilometrów leśnych ścieżek oraz przygotowaniem teoretycznym odnoszącym się do występowania grzybów w odpowiednich dla nich warunkach środowiskowych.
Fotografia ma charakter artystyczny, poznawczy i edukacyjny rzadko występujących owocników. Ma na celu ukazanie różnorodności królestwa grzybów: ich kształtów, ubarwienia, form jak i właściwości rozpoznawania grzybów do konsumpcji. Zwiedzający mogą podziwiać utrwalony świat przyrody w dużym zbliżeniu, gdzie w naturze niektóre prezentowane okazy są wielkości kilku milimetrów. Zapoznają się z gatunkami, które występują zaledwie na kilku stanowiskach w Polsce. Oryginalność zdjęć i świeżość w spojrzeniu na świat grzybów przyciąga wzrok, a co za tym idzie poszerza wiedzę grona odbiorców w zakresie ochrony przyrody, ekologii, wartości estetycznych i wrażliwości na piękno natury. Barwne, malarskie szczegółowe fotografie wprowadzają odbiorcę w świat bajki i zachęcają odbiorców do bardziej wnikliwej obserwacji natury. Poza nieocenioną wartością naukową i poznawczą fotografie mają wysoki poziom artystyczny i techniczny.

Z Robertem Kozakiem można skontaktować się, zasięgnąć porady lub porozmawiać za pośrednictwem poczty pod adresem bob.leccinum@gmail.com

WYSTAWY FOTOGRAFICZNYCH ORAZ PUBLIKACJE Roberta Kozaka
• 01. 02. 2013 – 01. 04. 2013 – Wystawa fotografii grzybów pt. „Pomiędzy drzewami” – ACK UMCS Chatka Żaka.
• 12. 04. 2013 – 15. 05. 2013 – Wystawa fotografii grzybów pt. „Pomiędzy drzewami” – Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.
• 20. 09. 2013 – 14. 10. 2013 – Wystawa zdjęć nagrodzonych w ramach ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Życie ukryte w drzewie” Polskiego Towarzystwa Mykologicznego – Ogród Botaniczny UW w Warszawie (9 zdjęć).
• 16. 10. 2013 – 31. 10. 2013 – Wystawa zdjęć nagrodzonych w ramach ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Życie ukryte w drzewie” Polskiego Towarzystwa Mykologicznego – Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS Lublin (9 zdjęć).
• 01. 11. 2013 – 14. 11. 2013 – Wystawa zdjęć nagrodzonych w ramach ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Życie ukryte w drzewie” Polskiego Towarzystwa Mykologicznego – Uniwersytet Łódzki (9 zdjęć).
• 15. 11. 2013 – 30. 11. 2013 – Wystawa zdjęć nagrodzonych w ramach ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Życie ukryte w drzewie” Polskiego Towarzystwa Mykologicznego – Uniwersytet AM (9 zdjęć).
• 01. 12. 2013 – 15. 12. 2013 – Wystawa zdjęć nagrodzonych w ramach ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Życie ukryte w drzewie” Polskiego Towarzystwa Mykologicznego – Uniwersytet Szczeciński (9 zdjęć).
• 23. 09. 2016 – 31. 10. 2016 – Wystawa fotografii grzybów pt. „Pomiędzy drzewami wśród traw” – Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie, Dworek Kościuszków.
• Publikacja trzech zdjęć w kalendarzu Polskiego Towarzystwa Mykologicznego 2014 r.
• Kalendarz autorski z fotografiami grzybów 2017.
• Publikacja zdjęć w albumie Przyroda Lublina.
• Plakaty edukacyjne.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
• Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym „Życie ukryte w drzewie” Polskiego Towarzystwa Mykologicznego – wrzesień 2013
• Wyróżnienia w konkursach fotografii internetowej