w poniedziałek 6 listopada 2017 r. o godz. 18.00

Wydawnictwo NORBERTINUM

Spotkanie autorskie i promocja książki

Henryk Józef Kozak

UDANE ŻYCIE

W spotkaniu wezmą udział:

prof. dr Jadwiga Mizińska autorka kilkunastu książek naukowych i kilku powieści

prof. dr Józef Franciszek Fert wybitny znawca  twórczości Norwida i Czechowicza, autor kilkunastu książek naukowych, poeta

Wybrane wiersze przeczyta
Agnieszka Margul

Oprawa wokalna
Kamila Sawicka-Paprota

Kamień

Z trudem go odnalazłem chociaż
Był tam
Gdzie go zostawiłem
Na skraju lasu
Pod krzakiem jałowca
Otulił się tylko mchem
I porostami
Jakby pogodził się już z tym
Że został zapomniany
Porzucony
Jednak gniazdo świergotka
Od wschodniej strony świadczyło
Że tego lata
Nie był samotny

Kamień
Świadek mojej młodzieńczej
Miłości
Z wyrytym sercem
Datą
I napisem
My na zawsze

„WIERSZOWISKO” w: Dziennik Polski z 16 września 2017 r.

„Z interesującego i wzruszającego, choć przepełnionego ironią tomiku wierszy UDANE ŻYCIE (Wydawnictwo »NORBERTINUM«), który podesłał mi poeta Henryk J. Kozak, wybieram wiersz oddający tonację zbiorku: gorzko – nostalgiczną, choć podbarwioną ładnymi obrazami poetyckimi. Henryk J. Kozak jest autorem kilkunastu zbiorów, poetą mającym swój własny, wyrazisty styl. Gdzieś w tle tej liryki majaczy się dyskretnie cień Jesienina, który był i moim poetą młodości… Przy czym Kozak jest teraz dwa razy starszy od znakomitego rosyjskiego liryka, gdy ten postanowił wziąć rozwód z życiem… i pisze w innej własnej poetyce… Co nie oznacza, że nie odczuwam u niego podobnych nastrojów”.

Józef Baran

Opinię tę wybitny poeta z Krakowa zilustrował wierszem z UDANEGO ŻYCIA zatytułowanym: Z BALKONU W LIPCOWĄ SOBOTĘ.

Z balkonu w lipcową sobotę

Przez cały dzień
Z balkonu
Obserwowałem życie

W kwitnącym zielsku
I swoje
Jak się z roku na rok
Bezwiednie
Toczyło

I to pomiędzy blokami
I to na ulicy
A także
To którego nie widziałem
Ale które istniało
Bo świadczyły o tym odgłosy

Kłótni
Westchnień
Miłosnych okrzyków

Rozbijanych naczyń
I trzaskających drzwi
Wydobywały się z czeluści mieszkań
Przez otwarte okna osłonięte
Białymi firankami

Było wszędzie
Gdziekolwiek spojrzałem
Straszne
I piękne

Widziałem jak kończyło się w zębach lisa
Którego dokarmiałem
Przez całą zimę
I słyszałem jak się zaczyna
W mieszkaniu numer siedemdziesiąt siedem

HENRYK JÓZEF KOZAK
– poeta, prozaik. Urodzony 15 lipca 1945 r. we wsi Krasna na Podlasiu. Dzieciństwo i młodość spędził w Sitniku k. Białej Podlaskiej. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Leśnej Podlaskiej oraz Wydziału Historii UMCS w Lublinie. Mieszka w Lublinie. Opublikował dwie powieści oraz siedemnaście zbiorów wierszy, m.in.: Podróż do Miami (1995), …o świcie kiedy… nic z nas… (2007), List od matki (2010 – wersja polsko-rumuńska), Chwile przed odjazdem (2011), Ballada o przemijaniu (2013), Nostalgia (2015). Jego wiersze były tworzywem kilku poetyckich słuchowisk radiowych. Jest laureatem nagród literackich im. Józefa Czechowicza, Józefa Łobodowskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Anny Kamieńskiej oraz wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich i prozatorskich. Tomik Ballada o przemijaniu w 2016 r. zdobył honorową nagrodę Sławy Przybylskiej „In Arte Libertas”. Wiersze i prozę Kozaka tłumaczono na języki: rosyjski, rumuński, serbski i węgierski.

Obecny zbiór wierszy ukazuje się w 50. rocznicę debiutu poetyckiego Henryka J. Kozaka („Kamena” 1967).

Agnieszka Margul – absolwenta Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie. Na co dzień jest pracownikiem biurowym, posiada zamiłowania artystyczne. Swoje pasje realizuje uczestnicząc w warsztatach malarskich w Ognisku Plastycznym przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie oraz w Chatce Żaka. Miłośniczka podróży, teatru i poezji.

Kamila Sawicka-Paprota — sopran, absolwentka Wydziału Wokalnego Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, klasę śpiewu solowego ukończyła pod okiem prof. Agnieszki Piekaroś-Padzińskiej. W latach 2000 – 2009 uczęszczała na zajęcia fortepianu w Ognisku Muzycznym „Tonika”. W latach 2009 – 2012 udzielała się Chórze „Akademos” pod batutą Elżbiety Niczyporuk. W 2011 roku była laureatką Lubelskiej edycji Konkursu Piosenki Francuskiej. W roku 2016 ukończyła Kurs Wokalistyki Operowej w Iwoniczu-Zdroju, gdzie szkoliła swój warsztat wokalny pod okiem nauczycieli akademickich: prof. Eugeniusza Sąsiadka, prof. Barbary Ewy Werner, prof. nadzw. dr hab. Macieja Witkiewicza, dr hab. Aleksandra Vovka, prof. zw. dr hab. Ewy Iżykowskiej-Lipińskkiej. Obecnie udziela się w Chórze „Camerata Lubelska” pod batutą Tomasza Orkiszewskiego.