Spotkanie odbędzie się

w piątek 24 listopada 2017 r. o godz. 16:00

XVII Międzynarodowa Sesja Historycznoliteracka
„Nasi  Sąsiedzi: Ukraina i Białoruś”

1 czerwca – 15 grudnia 2017

Spotkanie literackie Łyczezar Seliaszki (Bułgaria)

Moje fascynacje literaturą polską

Spotkanie prowadzi: prof. dr hab. Petar Sotirow  (UMCS)

ŁYCZEZAR SELIASZKI – Bułgaria  – poeta, prozaik, eseista, tłumacz z języka polskiego  (głównie poezji) – urodził się 26 września 1949 roku we wsi Satowcza w zachodniej Bułgarii. Jego ojciec Petyr Seliaszki z wykształcenia pedagog,  także publikował wiersze, szkice literackie, opowiadania. Jest absolwentem filologii bułgarskiej Uniwersytetu Sofijskiego im. Klimenta Ochridskiego. Na tym samym uniwersytecie oraz w Instytucie Kultury Polskiej w Sofii ukończył kurs języka polskiego. W Bułgarii opublikował  18. tomików poetyckich, m.in. „Samotne słowa” (1991), „Inny głos” (1998), „Znaki” (1998), „50 wierszy” (1999), „Gra nieutulona” – wersja bułgarsko-angielska (2004), „Geometria samotności” (2005), „Serce kamienia” (2007), „Elegie na cztery ręce” (2008), „Garść słów” – wiersze wybrane (2009), „Okruchy Babilonu” (2012), „Chrust do słońca“ – wiersze wybrane (2014). Opublikował również  kilka tomów opowiadań, esejów, a także studium poświęconego twórczości wybitnego poety bułgarskiego Atanasa Dałczewa. Przekłady jego wierszy na języki angielski,  rosyjski, niemiecki i serbski ukazały się w wielu europejskich czasopismach i almanachach.Polscy czytelnicy poznali  dwa tomy  wierszy Łyczezara Seliaszkiego: „Inny głos” (2014) oraz „Wiersze wybrane” (2016). Przekłady są autorstwa Wery Dejanowej i Teresy Moszczyńskiej-Lazarowej. Jego wiersze prezentowano także na łamach licznych czasopism m.in. „Poezja dzisiaj”, „Relacje”,  „Interpretacje”, „LiryDram”, „Lublin”, jak i   w wydaniach elektronicznych  „LiterNet”, „Świat literatury”. Łyczezar Seliaszki zyskał niemałą popularność jako tłumacz literatury polskiej. Dzięki jego wysiłkom translatorskim  do bułgarskiego czytelnika trafiły książki piętnastu polskich autorów m.in.Anny Świrszczyńskiej i Tadeusza Różewicza.  Często bywa zapraszany na międzynarodowe sympozja pisarzy i festiwale literackie. Chętnie uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Poezji Słowiańskiej  „Słowiańskie objęcia” w Warnie oraz w międzynarodowych spotkaniach poetów  w Polsce, na Litwie, w Wielkiej Brytanii i Rosji. Wyróżniony  wieloma państwowymi i międzynarodowymi nagrodami, m.in. „Dyplomem  honorowym  za  aktywną pracę translatorską” (Warszawa, 2013 r.), I nagrodą:  „Słowiańską Broszką” wraz z dyplomem – w czasie II Festiwalu Poezji Słowiańskiej w Londynie (2014 r.) oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2014 r.). Jest członkiem Związku Literatów Bułgarskich, Bułgarskiego  Związku  Haiku, Słowiańskiej Akademii Literatury i Sztuki oraz Związku Tłumaczy Bułgarskich.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie

Zakład Filologii Ukraińskiej UMCS

Wydawnictwo „Polihymnia” – Lublin

Fundacja „Willa Polonia” – Lublin Fundacja „Dla Pokoleń” – Lublin

Stowarzyszenie Polska – Wschód  Oddział w Lublinie

***

W XVII Międzynarodowej Sesji Historycznoliterackiej „Nasi sąsiedzi: Ukraina i Białoruś” udział biorą poeci, prozaicy, dramaturdzy, tłumacze, redaktorzy:

Ukraina

Olena Krysztalśka (Łuck) – poetka, tłumaczka, autorka m.in. antologii współczesnej  poezji ukraińskiej „Grawitacja wzajemności” (w wersji dwujęzycznej ukraińsko-polskiej)

Teodozija Zariwna (Kijów) – poetka, prozaik, dramaturg, redaktor naczelny miesięcznika „Kijów”

Wasyl Słapczuk (Łuck) – poeta, prozaik, eseista, dziennikarz, autor głośnych powieści m.in. „Niema kukułka”, „Kobieta ze śniegu” (opublikowanej w serii „Biblioteka Literatur Naszych Sąsiadów” wydawanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich i Zakład Filologii Ukraińskiej UMCS)