Spektakl
w piątek 12 stycznia 2018 r. o godz. 18.00

Spektakl taneczny w dwóch aktach: renesans i barok
w wykonaniu

Zespołu Tańca Dawnego

Belriguardo

Maskarada dworska

CZĘŚĆ I.
Maskarada dworska
Pokaz tańców renesansowych w wykonaniu grupy dziecięcej Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo”

Karnawałowe bale i maskarady były bardzo popularne już w czasach renesansu.Kolebką zabaw karnawałowych były Włochy. Niezbędnym elementem balów były dworskie stroje, maski, a także tańce.
Odwołując się do tradycji i mody włoskiej najmłodsi tancerze zaprezentują najbardziej charakterystyczne układy dla epoki renesansu: Pavanę, Galiardę, wesołe Branles, tańce spisane w traktatach C. Negri, F. Caroso czy T. Arbeau.

CZĘŚĆ II.
Bal marionetek
– w wykonaniu grupy młodzieżowej zaawansowanej i początkującej Belriguardo.

Nocą w muzeum, gdy strażnicy skończą swą pracę i pogasną światła, słychać trzask zamykanych drzwi, a dawne posągi zaczynają żyć własnym życiem. Zobaczą Państwo spektakl z muzyką i suitę tańców barokowych w roli głównej. Nie zabraknie zarówno zabawnego Kontredansa, jak i eleganckiej La Folii czy hiszpańskiej Jacaras.
Choreografia: Małgorzata Wojcieszuk

Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo” przeniesie Państwa w roztańczoną przeszłość: epokę renesansu i baroku.
Zespół działa w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie. Tworzą go pasjonaci kultury i obyczajowości dawnej. Stylem nawiązuje do epoki średniowiecza, renesansu, baroku, a także XIX wieku i lat 20-tych i 30-tych.

Tancerze w oparciu o źródła historyczne w sposób twórczy nawiązują do ówczesnych tańców zachodnioeuropejskich. Wszyscy przybliżają atmosferę uczt, balów i zabaw. Oprócz tańca, starają się też poznawać i odtwarzać wszelkie inne zwyczaje związane z kulturą dworską, tak średniowiecza, renesansu, jak i baroku. Aby podkreślić charakter epoki tancerze występują w ubiorach szytych na wzór dworskiej mody.