w poniedziałek 15 stycznia 2018 r. o godz. 18.00

XIII KONCERT KAMERALNY z cyklu
Bo piękno na to jest, by zachwycało…
pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger

Beethoven – muzyczny geniusz

Wystąpią

Hania Król – skrzypce (uczennica kl. 3 OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie)
Piotr Król – fagot (uczeń kl. 6 OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie)
Klaudia Ślusarska – skrzypce (studentka I roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy)
Justyna Zańko – skrzypce
Artur Figiel – klarnet
Teresa Księska-Falger – fortepian i słowo o muzyce

W programie usłyszymy:

Alberto Curci – Czardasz
Tadeusz Sygietyński – Bandoska
Johann Sebastian Bach – III Sonata C-dur na skrzypce solo, części: Largo, Allegro assai
Ludwig van Beethoven – Sonata D-dur op. 12 nr 1 na fortepian i skrzypce, Allegro con brio, Tema con variazioni. Andante con moto, Rondo.
Saverio Mercadante – Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę kameralną, Allegro maestoso, Andante con variazioni
Ludwig van Beethoven – Sonata a-moll op. 23 na fortepian i skrzypce, Presto, Andante scherzoso. Piu allegretto, Allegro molto

Szanowni, Drodzy Państwo.
Jest kompozytorem przełomu wieków – klasycyzmu i romantyzmu. Dzięki niezwykłej odwadze twórczej, wyobraźni i talentowi wytyczył rozwój muzyki i jej form artystycznego wyrazu na cały XIX wiek. Ludwig van Beethoven (1770-1827) stworzył nową formę sonatową i wariacyjną, rozszerzył zasób środków harmonicznych, w bagatelach zapoczątkował romantyczny styl miniatury instrumentalnej, a w słynnej IX Symfonii d-moll op. 125 na orkiestrę, chór i solistów, stworzył typ symfonii wokalno-instrumentalnej, do której nawiązali w swej twórczości wielcy kompozytorzy epoki romantyzmu: Hector Berlioz, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Franz Liszt i Gustaw Mahler. Jest autorem koncertu symfonicznego (przykładem m.in., V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73), stworzył nowy typ mszy: jego Missa Solemnis zrywa z tradycją kantatową, ma charakter koncertujący.
Beethoven, muzyczny geniusz wszech czasów, przeszedł do historii jako artysta wyzwolony, kroczący własną drogą, silna osobowość, autorytet muzyczny….człowiek niepokorny.
Zapraszamy do wysłuchania dwóch Sonat na fortepian i skrzypce – op. 12 i op. 23 – kompozycji, które budują współczesny świat wiolinistyki, pozostając w repertuarze największych muzyków Europy i świata.

Teresa Księska-Falger z Przyjaciółmi