Spotkania  w środy 31 stycznia i

Spotkanie podróżnicze

Krzysztof Baranowski

Niemcy, Szwajcaria i Francja

Na kolejną wycieczkę po Europie wybrałem się do Niemiec, Szwajcarii i Francji.

Film z tej podróży pokażę w dwóch częściach.  W pierwszej części w dniu 31 stycznia 2018 r. zobaczymy urocze, zabytkowe miasto Stein am Rhein w Niemczech, a następnie położone obok miasta Schaffhausen w Szwajcarii Rheinfalle, czyli największe w Europie wodospady na rzece Ren. Stamtąd pojedziemy do Luzerny, gdzie zobaczymy Muzeum Lodowca, a przy nim ogromną płaskorzeźbę umierającego lwa, czyli Lwa Lucerneńskiego. Rzeźba ta, o wym. 20×9 m upamiętnia 700 członków Szwajcarskiej Gwardii, poległych podczas rewolucji francuskiej w obronie króla Ludwika XVI.  Zobaczymy też zabytkowy drewniany most z XIV w. – Kapellbrucke, odbudowany po pożarze     w 1994 r. i Stare Miasto. Jadąc wokół Jeziora Czterech Kantonów, zobaczymy miejsce w którym w 1291 r. podpisano deklarację o utworzeniu Konfederacji Szwajcarskiej i kaplicę bohatera narodowego Wilhelma Tella. Przez przełęcz Furka leżącą na wysokości 2431m npm, dojedziemy do campingu w Tasch. Stąd jest już tylko 6 km do jednego z najsłynniejszych ośrodków turystycznych w Alpach – Zermatt, położonego u stóp nie mniej sławnej góry Matterhorn (4478 m), czyli góry która dała nazwę miasteczku ( „zur Matte”= na górskiej łące).

W drugiej części w dniu 7 lutego 2018 r. wjedziemy z Zermatt kolejką linową na szczyt Kleine Matterhorn (3899 m npm.), gdzie wejdziemy do Pałacu Lodowego wykutego we wnętrzu  lodowca. Po zwiedzaniu zabytkowego miasteczka Zermatt, do którego nie mają dostępu pojazdy silnikowe, pojedziemy wokół Jeziora Genewskiego do Genewy, po drodze zwiedzając potężny, średniowieczny zamek Chilon. W zamku przejdziemy się trasą turystyczną od poddasza, aż po lochy. W Genewie zobaczymy palmiarnię, oraz przejdziemy się brzegami Jeziora Genewskiego, podziwiając wspaniałą fontannę, znajdującą się na jeziorze, a wyrzucającą wodę na wysokość 145 m. Z Genewy pojedziemy do Annecy we Francji, aby odpocząć nieco w tym zabytkowym i uroczym mieście. Podczas zwiedzania miasta zobaczymy zamek, ulokowany na środku rzeki, oraz malownicze stare domy w wąskich uliczkach.  Kolejny etap podróży to klasztor o.o. kartuzów z X w. położony między górami, w środku Parku Narodowego, w miejscowości    St-Pierre de Chartreuse, słynny z likierów ziołowych. Zwiedzimy tam muzeum pokazujące dawne  życie zakonników. Do samego klasztoru wstęp turystom jest zabroniony.

Zapraszam

Krzysztof Baranowski