niedziela 9 grudnia 2012 r.

godz.16.00 – Bitwa pod Wiedniem

godz.18.00 –  Bitwa pod Wiedniem

9 grudnia, godz.16.00 i 18:00

Bitwa pod Wiedniem

Reż. Renzo Martinelli, Polska/Włochy, 2012, 130 min, wyk.: Jerzy Skolimowski, Alicja Bachleda-Curuś, F. Murray Abraham, Piotr Adamczyk, Daniel Olbrychski, Borys Szyc

„Bitwa pod Wiedniem” to sensacyjna fabuła historyczna, której temat łączy całą Europę. Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Po ucieczce cesarza Leopolda los miasta staje się coraz bardziej niepewny. Jeśli Wiedeń upadnie, armia Wielkiego Wezyra bez trudu dotrze aż do Morza Północnego, a potem także do Rzymu.
Po wielu tygodniach oblężenia, 12 września 1683 roku, dochodzi do decydującej bitwy. Szale zwycięstwa przechylają się wielokrotnie. W chwili, gdy wszystko zapowiada bliski tryumf armii Wielkiego Wezyra, do boju włączają się polskie wojska wspierane duchowo przez wysłannika Bożego Marco D’Aviano.
Pod wodzą króla Jana III Sobieskiego husaria stacza morderczą walkę, w której ważą się nie tylko losy miasta, ale i całej chrześcijańskiej Europy.