w czwartek 15 marca 2018 r. o godz. 18.00

Zespół Tańca Ludowego UMCS
im. Stanisława Leszczyńskiego
pod dyrekcją Lecha Leszczyńskiego

Polska to jest wielka rzecz…

W pierwszą rocznicę śmierci Patrona Zespołu
1926 – 2017

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 roku. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS, założonym i przez 55 lat kierowanym przez magistra Stanisława Leszczyńskiego, osobę niezwykle zasłużoną dla kultury polskiej. Stanisław Leszczyński zmarł 15 marca 2017 roku w wieku 91 lat. Obecnie Zespół nosi Jego imię.
Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i  rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy ponad 200 osób, a dotychczas tańczyło w  nim ponad 8 tysięcy studentów. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Od 2008 roku dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest magister Lech Leszczyński, instruktor-choreograf I kategorii z zakresu tańca ludowego.
Na swym koncie Zespół może odnotować ponad 313 wojaży za granicę do 56 krajów na pięciu kontynentach, gdzie dał ponad 8500 koncertów. Występował  m.in. w  siedzibie UNESCO w Wiedniu, gdzie brał udział w programie „Światło i ciemność” organizowanym pod patronatem UNESCO-UNICEF. Koncert ten był transmitowany przez telewizję na cały świat, a dochód przeznaczony został na pomoc dzieciom Trzeciego Świata.
Zespół czterokrotnie prezentował swój program artystyczny Papieżowi Janowi Pawłowi II, występował na międzynarodowym Festiwalu Olimpijskim i uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu, skąd przywiózł trzydzieści sześć medali olimpijskich. Zespół nagrał kilka płyt długogrających (we Francji i w Polsce) oraz wiele wideokaset. W swoim repertuarze ma dziesięć bogatych programów obejmujących tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów.
Zespół Tańca Ludowego może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, dyplomami Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej” oraz wyróżnieniem „Serce dla Serc” w dziedzinie rozsławiania imienia Polski przyznawanym przez Kościół Polskokatolicki w Lublinie. Do najbardziej liczących się międzynarodowych wyróżnień należą: Srebrna Kolia XXIV Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon (Francja), Nagroda Europejska FVS za zasługi w upowszechnianiu folkloru, Złota Artemida na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie (Turcja), nagroda – eccelente, złoty medal i dwa puchary dla Zespołu i duetu tanecznego w Gorizia (Włochy). Zespół jest honorowym współobywatelem miast: Selcuk (Turcja) i  Rexburg (USA). Do licznych sukcesów Zespołu należy zaliczyć udział w  programie artystycznym EXPO ’92 w  Sevilli (Hiszpania), EXPO ‚2000 w Hanowerze (Niemcy), EURO-GATE ‚2000 w Taipei (Tajwan), a także w X Międzynarodowych Targach Turystycznych HOLIDAY WORLD 2001 w Pradze. Od 1974 roku Zespół był gospodarzem Studium Folklorystycznego dla Instruktorów Zespołów Polonijnych w Lublinie, kultywując piękno polskiego folkloru wśród naszych rodaków rozsianych po całym świecie.

Kazimierz Stanisław Leszczyński (też Stanisław Leszczyński) ps. Czarny (ur. 27 sierpnia 1926 w Liśniku Dużym, zm. 15 marca 2017 w Lublinie), generał; założyciel, dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1953-2009).

Od września 1941 był żołnierzem Batalionów Chłopskich[1] (w obwodzie II – gmina Kraśnik, Okręg IV) mjr Bolesława Resztaka. Uczestniczył w akcji „Burza” Armii Krajowej.

Po wojnie ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie (1952), od 1953 pracował w Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1953 założył Zespół Tańca Ludowego UMCS, którym kierował do 30 września 2009. Zespół ten pod jego dyrekcją odbył ponad 300 wyjazdów do 56 krajów świata na 5 kontynentach.

Leszczyński był też inicjatorem Międzynarodowych Lubelskich Spotkań Folklorystycznych w Lublinie i Poleskiego Lata z Folklorem we Włodawie, założycielem Zespołów Tańca Ludowego, m.in. „Gracja” (1965), Ziemi Chełmskiej, Kraśnik, Akademii Medycznej i PSS Społem w Świdniku, twórcą (1975) i kierownikiem Studium Folklorystycznego dla Instruktorów Zespołów Polonijnych Towarzystwa Polonia (później Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”). W latach 1975–1979 był wicedyrektorem Polonijnego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Lublinie, a przez dwie kadencje radnym Miejskiej Rady Narodowej w Lublinie (1984–1992).

Był członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych jako ekspert od spraw folkloru, Światowej Organizacji Folklorystycznej IOV, a także Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Stowarzyszenia Synów Pułku.