W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Koncert i spotkanie
w poniedziałek 26 marca 2018 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny

Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza

Koncert pieśni kresowych i jubileuszowa promocja książki

Alicja Omiotek

Ojczyzna, to Pamięć…

W programie:

– prezentacja i promocja twórczości prof. Alicji Omiotek
– dorobek Fundacji im.Tadeusza Goniewicza – Józef Adamski
– koncert chórów: TERCJA ze Świdnika i Chóru Gminy Kurów pod dyrekcją Bogdana Lipińskiego

Prowadzenie: Kazimierz Rejmak

JUBILEUSZE:
• 25-lecie współpracy Alicji Omiotek z Fundacją Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie
• 30-lecie działalności Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie
• 40-lecie prac społecznych Józefa Adamskiego na Wschodzie

ulotka.pdf

 

 

Słowo wstępne

„Ojczyzna – to pamięć (…).
Narody, które tracą pamięć, tracą życie.”

Ta starożytna sentencja, przypomniana w XIX w przez Cypriana Kamila Norwida i często w Polsce przywoływana, towarzyszyła działaniom Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie od początku jej istnienia. Fundacja powstała przecież z potrzeby serca ludzi dobrej woli, którzy chcieli ocalić pamięć o języku i kulturze polskiej na Kresach.
Pamięć o polskich Kresach przez prawie pół wieku była nieobecna w przestrzeni publicznej, ale pielęgnowana w polskich rodzinach przetrwała na szczęście do naszych czasów, kiedy można już wreszcie głośno o Kresach mówić. Wciąż jednak istnieją białe plamy w historii Kresów, zwłaszcza tej powojennej, chociaż pojawiają się już różne inicjatywy społeczne na rzecz odkłamywania historii i przywracania pamięci o wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej. I to się dzieje nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami, w polskich enklawach na Litwie, Łotwie, na Białorusi i Ukrainie.
Niniejszy zbiór biogramów ludzi w mniejszym lub większym stopniu związanych z Kresami jest naszym skromnym wkładem w to wielkie dzieło edukacji historycznej i jest adresowany przede wszystkim do młodego czytelnika. Chcemy wydobyć z mroków niepamięci ludzi, czasy i zdarzenia, które mogą pomóc młodemu człowiekowi w porządkowaniu świata wartości i kształtowaniu własnej postawy etyczno-moralnej.

Alicja Omiotek, absolwentka Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, magister filologii polskiej. Długoletnia nauczycielka języka polskiego w szkołach średnich, przede wszystkim w nieistniejącym już Zespole Szkół Pedagogicznych i Technicznych w Lublinie przy ul. Krzywej 6 (25 lat). Szkoła ta była u schyłku PRL-u największą w Polsce placówką kształcącą nauczycieli.
Alicja Omiotek jest także wolontariuszką i członkiem honorowym Fundacji Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza w Lublinie. Współpracuje z kilkoma szkołami polskimi na Ukrainie i Białorusi w zakresie doradztwa metodycznego.
Jest autorką podręczników, poradników metodycznych i antologii wydanych przez Fundację Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza takich jak:
„Wiersze i drobne utwory na każdą okazję”, Lublin 1995, „Bóg i Ojczyzna”, Lublin 1997 (antologia wierszy religijnych i prozy historycznej, wzorowana na przedwojennym modlitewniku pod tym samym tytułem), „Wszystko, co Polskę stanowi”, Lublin 2006, (zbiór scenariuszy imprez okolicznościowych), „Bronią języka – arcydzieła”, Lublin 2010, „Wielką rzeczą być Polakiem”, Lublin 2012, „Ojczyzna, to Pamięć…”, Lublin 2017.
Poza tym, Alicja Omiotek opublikowała szereg artykułów o tematyce patriotycznej w pismach literackich i kresowych.

Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza w Lublinie była jedną z pierwszych tego rodzaju instytucji w Polsce i jest jedną z nielicznych, które przetrwały do czasów obecnych. Została zarejestrowana 9 czerwca 1989 r. i fakt ten był legalizacją nieformalnych działań, podjętych znacznie wcześniej przez Tadeusza Goniewicza, obecnego patrona Fundacji, i Józefa Adamskiego, jej prezesa od czasu zarejestrowania aż do chwili obecnej. Zarówno Tadeusz Goniewicz, jak i Józef Adamski byli w czasach PRL-u pionierami zorganizowanej pomocy dla szkół polskich znajdujących się na terenie dawnych Kresów Wschodnich, zagarniętych po wojnie przez ZSRR.

Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza
ul. Kazimierza Wielkiego 9/60, 20-611 Lublin
tel. 81 525 71 60; 502-023-304; e-mail: fundgon@gmail.com

 

Kalendarz wydarzeń
Marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją