Koncert odbędzie się
w poniedziałek 21 maja 2018 r. o godz. 18.00

Bilet w cenie 10 zł

XVII KONCERT KAMERALNY z cyklu
Bo piękno na to jest, by zachwycało…
pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger

Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego

Wystąpią

Oliwia Grzanka – skrzypce (uczennica kl. 3 OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego)
Mikołaj Grzanka – skrzypce (uczeń kl. 5 OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego)
Daniel Dmowski – skrzypce (uczeń kl. 1 OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego)
Klaudia Ślusarska – skrzypce
Justyna Zańko – skrzypce

Trio klarnetowe w składzie:
Piotr Czarny – klarnet
Artur Figiel – klarnet
Jaremi Zienkowski – klarnet/klarnet basowy

Teresa Księska-Falger – fortepian, słowo o muzyce

Był przede wszystkim wielkim, charyzmatycznym wirtuozem, co więcej – gdyby nim nie był – pewnie nie zająłby się kompozycją. W owych czasach bowiem wykonawca wielkiego formatu musiał posiadać w swoim repertuarze także własne utwory i to najlepiej takie, które w pełni ukazywały jego możliwości wykonawcze, temperament muzyczny i wrażliwość stylistyczną. Henryk Wieniawski (1835-1880) spełniał wszystkie wymagane kryteria: grał w sposób porywający tłumy, tworzył muzykę pełną ekspresji, blasku, o specyficznej elegancji brzmieniowej, doskonale skrzypcową.

II Koncert d-moll op. 22 to jedno z najwspanialszych dzieł polskiego artysty, utwór – podobnie jak koncerty skrzypcowe Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego – wykonywany z powodzeniem na wielu estradach świata, kochany przez wiolinistów w każdym wieku, wywodzących się z rozmaitych szkół muzycznych.

Wieniawski zaczął komponować go jeszcze w 1856 roku (miał wówczas lat 21), ale ukończył dopiero w latach sześćdziesiątych. Utwór jest faktycznie dziełem dojrzałego kompozytora i skrzypka-wirtuoza świadomego artystycznych celów; muzyka , który mówi swoim własnym językiem, wyrażając całą głębią osobistych doświadczeń.

Teresa Księska-Falger z Przyjaciółmi

Program koncertu

Marceli Popławski – Mazur
Fritz Seitz – Koncert szkolny G-dur op. 13, cz. I