W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM


Informacje o bieżących ustaleniach
prosimy śledzić na naszej stronie

Spotkanie
w środę 6 lutego 2019 r. o godz. 17.00

Wstęp wolny

Opowieści podróżnicze

Krzysztof Baranowski

Rosja – Petersburg i okolice

ulotka.pdf

 

W  kolejnej podróży wybrałem się bursztynowym szlakiem na północny wschód, do Rosji, a przede wszystkim do Petersburga, Carskiego Sioła i Peterhofu. Zwiedzając pałace w tamtych miastach zobaczymy, jakim bogactwem i przepychem otaczali się carowie w carskiej Rosji. Petersburg był kiedyś stolicą Rosji, przy jego budowie pracowało wielu znanych inżynierów i architektów z zachodniej Europy, a do dziś jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast Europy.
Film, który nagrałem podczas zwiedzania pokażę w dniu 16 stycznia 2019 r.
Zwiedzanie rozpoczniemy od wspaniałego pałacu w Carskim Siole, gdzie zobaczymy wnętrza kapiące od złota, a przede wszystkim kopię legendarnej Bursztynowej Komnaty. Od zakończenia drugiej wojny światowej, liczni poszukiwacze szukają ukrytej Bursztynowej Komnaty, ale nikomu nie udało się jej odnaleźć. W miejscu, gdzie była zamontowana przed wojną, Rosjanie wykonali jej kopię. Następnie pojedziemy do Peterhofu, czyli letniej rezydencji carów Rosji, wybudowanej na wzór francuskiego Wersalu, ale swym przepychem mającą Wersal przewyższyć. Czy Rosjanom się to udało, to zobaczymy na filmie. Z Peterhofu już blisko do Petersburga, miasta założonego przez cara Piotra I. Petersburg jest drugim co do wielkości (po Moskwie) miastem Rosji. Jest w nim prawie 700 mostów, przez co nazywany jest czasem Wenecją Północy. W Petersburgu będziemy oglądać w nocy słynne „białe noce”. Podczas tego widowiska nagrałem film między godziną 0.00, a 3.00 w nocy. Dalej kolejno będziemy zwiedzać najciekawsze zabytki Petersburga, a zaczniemy od Twierdzy Pietropawłowskiej, gdzie zobaczymy w soborze grobowce carów Rosji oraz oryginalny dom cara Piotra I, obecnie muzeum. Stamtąd pojedziemy pod krążownik – muzeum „Aurora”, a następnie pod pomnik cara Piotra I. Kolejno zobaczymy sobór „Na Krwi”, pałac Josupowa, gdzie podobno zamordowano Rasputina, sobór Izaaka (Issakijewskij) , klasztor Smolny, gdzie podczas Rewolucji Październikowej była kwatera Lenina, i Ławrę Aleksandra Newskiego. Na koniec zobaczymy słynny Pałac Zimowy, dawną siedzibę carów Rosji, będący obecnie częścią Muzeum Ermitaż.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski

Kalendarz wydarzeń
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją