w piątek 8 lutego 2019 r. o godz. 18.00

Fasolowo

w wykonaniu

Zespołu „Dominanta” z Zamłynia w gminie Tyszowce

oraz prezentacja i promocja książki

Prowadzenie – Robert Horbaczewski

„Fasolowo”, spektakl oparty na motywach teatrzyku „Smok w Nieswarowie” Bedricha Svatona w reżyserii Krzysztofa Kozaka, w wykonaniu zespołu „Dominanta” z Zamłynia w gminie Tyszowce.
Opowieść zaczyna się, kiedy do wioski Fasolowo przyjeżdża Karol Emulgator, znany w okolicy handlarz fasolą. Ogłasza, że przez cały tydzień, przy świetlicy będzie skupował fasolę. Oferuje cenę 1 „erło” za kilogram. Tanio. Rolnicy kręcą na to nosem. W międzyczasie Karolowi wpada w oko urodziwa córka sołtysa…
Co z tego wyniknie? Kto się wzbogaci, a kto straci? Jedno jest pewne. Będzie wesoło!

Zespół „Dominanta” z Zamłynia w gminie Tyszowce w ubiegłym roku obchodził 10-lecie działalności. Powstał na bazie Koła Gospodyń Wiejskich. Początkowo zespół tworzyły kobiet i dlatego nazywał się „Ale babki”. W 2011 roku śpiewać z kobietami zaczęli mężczyźni. I wtedy zespół zmienił nazwę, na „Ale babki plus”. Zespół śpiewał, występował i dojrzewał artystycznie.
W 2013 roku zmienił nazwę na „Dominanta”, bardziej poważną, zaczerpniętą z terminologii muzycznej. Pod tą nazwą po raz pierwszy wystąpił 28 lipca 2013 roku w Suścu na XII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni o Roztoczu zdobywając I miejsce i wyróżnienie. „Dominanta” ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Była też gościem Międzynarodowego Festiwalu „Malowanki” w Bożyszczu koło Łucka na Ukrainie.
W swoim repertuarze oprócz przeróżnych pieśni ma też trzy spektakle: „Noc świętojańska”, „Andrzejki u sołtysowej” oraz „Fasolowo”.
Zespół tworzą: Anna Bratek, Lucyna Skrzecz, Lucyna Cyc, Maria Wiśniewska, Anna Piądło, Elżbieta Lesiuk, Małgorzata Lesiuk, Joanna Chorościej, Wanda Nowosad, Zofia Kwaśna oraz Andrzej Wiśniewski, Jan Dudziński, Krzysztof Skrzecz i Adam Dziedzic. Gościnnie wystąpi Dorota Lepionka. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Krzysztof Kozak.

Robert Horbaczewski
Urodzony w Tyszowcach, mieszka w Lublinie. Dziennikarz prasy lokalnej i ogólnopolskiej. Laureat nagród dziennikarskich. Regionalista. Autor cyklu książek poświęconych rodzinnym Tyszowcom: „W blasku świec” (2005), „Tu Szewce” (2009), „W cieniu kopuł” (2011), „70 lat minęło. Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stefana Czarneckiego w Tyszowcach 1944-2014 (2015).

Wspólnie z Adamem Gąsianowskim jest też autorem albumów: „Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny” (2010), „Czar starej fotografii w obiektywnie Teofila Jaśkiewicza z Harasiuk” (2017) oraz najnowszej publikacji „Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny” (2018), który zawiera gawędy o ponad setce rodzin związanych z regionem.

Prowadzi autorską stronę www.roberthorbaczewski.plW czasie spotkanie będzie można nabyć książkę Adama Gąsianowskiego i Roberta Horbaczewskiego Czar starej fotografii z albumów rodzin Zamojszczyzny, 2018