w środę 6 marca 2019 r. o godz. 17.00

SPOTKANIE PRZENIESIONE na 20 marca o godz.17:00

Krzysztof Baranowski

Hiszpania – Sewilla

Andaluzja, położona na południu Hiszpanii, należy do najciekawszych regionów Hiszpanii, pod względem architektury i kultury. Na każdym kroku widać tam wpływy arabskie, oraz dawną mocarstwowość opartą na morskich podbojach południowo-amerykańskich krajów. To z Andaluzji pochodzi flamenco, czyli tęskne śpiewy połączone z żywiołowym tańcem i poparte dźwiękami kastanietów. To tutaj jest kult korridy, czyli walki torreadora z bykiem na arenie. Szczególnie widać to w pięknej i gorącej Sewilli, stolicy regionu. Ale Andaluzja to również piękne piaszczyste plaże na Costa del Sol, ciepłe morze i wysokie góry Sierra Nevada. Nic dziwnego, że ten piękny i bogaty region Hiszpanii od lat przyciąga turystów.

Film z mojego pobytu w Sewilli, pokażę w dniu 6 marca 2019 r. Nasze zwiedzanie Sewilli rozpoczęliśmy od placu Hiszpańskiego, otoczonego półkolem przepięknego, monumentalnego budynku, wybudowanego w 1929 r. z okazji Wystawy Ibero – Amerykańskiej. Na półkolistej elewacji tego budynku znajdują się 52 herby największych prowincji i miast Hiszpanii, dalej jest fosa wypełniona wodą, a na środku placu ogromna fontanna. Przez dawną dzielnicę żydowską Santa Cruz dochodzimy do największej w Europie katedry gotyckiej z patio drzew pomarańczowych i wieżą Giraldą, będącą pozostałością po dawnym minarecie meczetu. Z tarasu widokowego 93-metrowej wieży jest wspaniały widok na miasto. Katedra została wybudowana w latach 1402 – 1506 i posiada pięć naw, a sklepienie znajduje się na wysokości 56 m. We wnętrzu znajduje się wiele skarbów i relikwii. Znajduje się tam również okazały pomnik nagrobny Krzysztofa Kolumba, w którym podobno są szczątki słynnego podróżnika, podczas gdy prawie na pewno jest on pochowany w Santo Domingo na Dominikanie. Spacerkiem mijamy Złotą Wieżę z XIII w. nad brzegiem Gwadalkiwir, w której składowano kiedyś złoto zagrabione w Ameryce i przywiezione statkami do Sewilli. W czasie zamorskich podbojów, gdy Hiszpania była imperium, port w Sewilli tętnił życiem Nowego Świata. Następnie płyniemy statkiem w krótki rejs, oglądając Sewillę z perspektywy rzeki. Na koniec zwiedzamy wnętrza i arenę korridy.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski