we wtorek 26 listopada 2019 r. o godz. 18.00

Koncert piosenki francuskiej

Lydie Charlotte Kotlinski

Chansons d’Amour

W programie usłyszymy piosenki takich artystów jak:
Edith Piaf, Barbara, Jacques Brel, Serge Gainsbourg, Cora Vaucaire, Aznavour, Bourvil, Léo Ferré i inni
Zespół wystąpi w składzie:
Lydie Charlotte Kotlinski – wokal,
Sebastian Pikula – gitara, Jacek Mazurkiewicz – kontrabas

Piosenka francuska, dumna i romantyczna uwodzi bez względu na epokę, w jakiej powstała.
Lydie zabiera nas w retrospektywną podróż od lat dwudziestych do dzisiaj dzięki czemu stwarza wyjątkową okazję, aby ponownie odkryć tę część francuskiej kultury muzycznej, jej specyficzną naturę, akcent i bogatą paletę kolorów, abyśmy mogli na chwilę przenieść się do Francji i zanurzyć się w jej niezwykłej aurze. Temat miłości przewija się w większości francuskich piosenek. Dzięki nim możemy znaleźć się na chwilę w świecie urokliwych paryskich ulic, zakamarków, gdzie życie płynie inaczej, piękniej, a duch miłości dosłownie unosi się w powietrzu.
Wokalistka wykonuje utwory takich artystów jak Edith Piaf, Barbara, Jacques Brel, Serge Gainsbourg, Cora Vaucaire, Bourvil, Léo Ferré, Charles Aznavour. W marcu 2018 roku nagrała płytę na żywo w polskim Radio Lublin.

Lydie Charlotte Kotlinski –wokalistka

Studia klasyczno-wokalne ukończyła w konserwatoriach w Wersalu, Clichy i w Aix en Provence we Francji, studia polifoniczno-jazzowe w  Centre d’informations musicales (CIM) w Paryżu, naukę solfeżu i harmonii również w paryskiej American School of Modern Music.
Lydie śpiewała jazz w duecie, tercecie i kwintecie, nagrywała muzykę do filmów krótkometrażowych, pracowała w kabarecie teatralnym Les Pétroleuses i Kerozen of Marseille oraz uczestniczyła w nagraniach dla Memoriału Marsylianki.
Przez wiele lat prowadziła: warsztaty śpiewu i inicjacji jazzowej w Paryżu, chór kobiecy Les Femmes du sud, warsztaty gospel w gimnazjach i szkołach podstawowych w Marsylii. Była wokalistką zespołów: Lunatik Jazz Orchestra (pierwsza nagroda młodych w Jazz Avignon w 1993 r.), Iyema Gospel Quartet, Millénium Gospel Voices.
Od 2003 r. wspołtworzy grupę Les Tisseuses d’étoiles, żeńskie trio wokalne wykonujące utwory gospel, afro-amerykańskie i afrykańskie. Owocem tego trio sa dwa spektakle: „Śpiew Dahnani” i „Z walizką w ręce”.

Odbywa regularnie trasy koncertowe współpracując z Union Nationale de Jeunesses Musicale de France, jednocześnie pracując nad nowymi projektami wspólnie z Adamem Bilorou.
W Polsce śpiewa oryginalne aranżacje francuskich klasyków – Chansons Françaises, Chansons d’Amour w duecie, trio i kwartecie. Można było ją usłyszeć w Lublinie (Hades-Szeroka, Chatka Żaka, Radio Lublin), Warszawie (Teatr Syrena), Kazimierzu Dolnym, Łodzi.
Prowadzi kurs poznawczo-edukacyjny Singing on the Soul Train w Lublinie. Zdobyła stypendium Miasta Lublin na cykl kursów – od pieśni afrykańskich do soul music (z beat boxem Hubert „Jahdeck” Pyrgies).
Od października 2012 r. prowadzi chór Łontanara, który stale współpracuje ze znanym perkusjonistą – Jerzym „Słomą” Słomińskim. W grudniu 2014 r. Łontanara zdobyła Nagrodę Publiczności podczas festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie.
Prowadzi warsztaty pieśni afrykańskich Koyemba (Centrum Kultur Świata – Warszawa, City Bum Bum – Łódz, DDK Węglin – Lublin, Etnika-Art – Opole, Teatr Syrena – Warszawa).
W maju zaaranżowała i nagrała pieśń „Khawuleza” dla Stowarzyszenia dla Ziemi.