we wtorek 8 października 2019 r. o godz. 18.00

Spotkanie z  Anną Fic-Lazor

Kształtowanie krajobrazu założenia pałacowo-parkowego w Kozłówce

Kozłowiecki zespół pałacowo-parkowy wpisany jest w rolniczy krajobraz kulturowy. Pałac, otoczony polami uprawnymi i łąkami, góruje nad nieograniczoną wolną przestrzenią, stanowiąc od ponad 200 lat dominantę krajobrazową. Mimo iż przemianom ulegały części elementów ogrodowych, ogólne założenie zachowało się do dnia dzisiejszego i posiada wyjątkowe wartości kulturowe i przyrodnicze. W roku 2007 zespół pałacowo-parkowy rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uznany został za Pomnik Historii, a doskonały stan zespołu oraz dbałość o budynki i ogród zostały docenione i uhonorowane licznymi nagrodami. Park, obejmujący obszar 19,6 ha, wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały rok, prowadzonych w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz specjalistami.

aleja grabowa

Anna Fic-Lazor – od 1987 r. konserwator dzieł sztuki, kustosz, zawodowo związana z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, gdzie obecnie sprawuje funkcję dyrektora. Angażuje się w działalność związaną z ochroną dóbr kultury. Jest członkiem Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy MKiDN oraz członkiem rad kilku muzeów. Zajmuje się też projektowaniem graficznym, aranżacją wystaw, uprawia rysunek i malarstwo, fotografię. Wykonuje projekty nasadzeń kwiatowych w zabytkowym założeniu pałacowo-parkowym: rozariów, parterów przy elewacji wschodniej i południowej pałacu, nasadzeń roślin jednorocznych i bylinowych.