Wernisaż

Zbiorowa wystawa twórczości członków

Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków

Barwą i kreską

Od najdawniejszych czasów ludzie odczuwali potrzebę wspólnoty i organizowania się w różne stowarzyszenia. Taki też początek miało Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Plastyków w Lublinie sięgające swoimi korzeniami 1960 roku, kiedy to powstał Klub Nauczycieli Plastyków przy Lubelskim Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pierwotnie jego zadaniem było zrzeszanie nauczycieli rysunków z całego województwa lubelskiego. Obecnie PSNP jest samodzielnym stowarzyszeniem kulturalnym posiadającym własny statut i osobowość prawną (od 2007 r.), zrzeszającym czynnych i emerytowanych pracowników kultury i oświaty różnych specjalizacji. Wszystkich ich łączy umiłowanie plastyki i pasja tworzenia.
Zadaniami PSNP są: integrowanie twórczego środowiska nauczycielskiego oraz popularyzowanie plastyki i krzewienie wśród społeczeństwa zamiłowania do sztuk pięknych. Zadania te realizowane są poprzez prezentowanie wystaw zbiorowych oraz indywidualnych dzieł własnych członków (szczególne ważne są tu wystawy objazdowe eksponowane w powiatowych i gminnych ośrodkach kultury Lubelszczyzny) oraz organizowanie plenerów malarskich i wycieczek na ciekawe wystawy. Wystawy zbiorowe PSNP są miejscem konfrontacji – stwarzają artystom możliwość spojrzenia z dystansu na własną twórczość.
Członkowie PSNP to w przeważającej większości profesjonalni artyści plastycy zrzeszeni w wielu związkach twórczych. Trzeba dodać, że należą tu także tak zwani miłośnicy sztuki.
Coroczne wystawy zbiorowe organizowane przez PSNP w Lublinie są pokazem twórczości własnego środowiska plastycznego bez narzucania tematu wiodącego ekspozycji. Tak jest i tym razem. Doboru prac dokonali sami twórcy.
Na wystawie przeważa malarstwo wykonane w różnych technikach (olejnej, akrylowej, pastelu olejnego i suchego, akwareli) i na różnym podłożu (płótno, płyta, papier, szkło). Jak zwykle mamy też prace rysunkowe, grafikę warsztatową i fotografię. Tak pomyślana wystawa, pozornie zwyczajna i powszednia, stanowi okazję zarówno do spotkania się z własną twórczością, jak i spotkania samych artystów, jest inspiracją do doskonalenia warsztatu artystycznego i motywacją do dalszych, twórczych poszukiwań.
Ale najważniejsze jest jak zwykle spotkanie dzieła z publicznością.

Elwira Wasak

Na wystawie swoje prace prezentują:
Anna Borkowska, Anna Butryn, Agnieszka Gadzińska-Kita, Danuta Gaweł, Maryla Giszczk, Grażyna Hankiewicz, Aleksandra Kozak-Kotowska, Maria Kruk, Dorota Kulicka, Jolanta Kuśmierz, Grażyna Nóżka-Jabłońska, Bożena Ochnik, Urszula Pietras, Bernarda Julia Rzechowska, Zofia Skiba, Barbara Telejko, Urszula Tomasiak, Elwira Wasak, Jolanta Wawer, Robert Znajomski, Maria Zuzańska

...