w czwartek 24 października 2019 r. o godz. 17.00

W LUBLINIE
zaprasza na spotkanie

Krystyna Starczewska
Polonistka, filozofka, etyczka i pedagożka.
W PRL związana z opozycją demokratyczną – działała w Komitecie Obrony Robotników, po wprowadzeniu stanu wojennego reagowała podziemny dwutygodnik „KOS” i organizowała pracę Zespołu Oświaty Niezależnej.
W wolnej Polsce współtwórczyni i przez wiele lat dyrektorka I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „Bednarska”, a następnie Społecznego Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej. Dziś „Bednarska” to Zespół Szkół Bednarska im. Maharadży Jama Saheba Digvijay Sinhji, do której należy siedem placówek.
W 2006 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Od wielu lat pełni funkcję przewodniczącej zarządu Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej.

Ewa Juszczak
Absolwentka filologii polskiej, wiedzy o kulturze
i pedagogiki teatru, polonistka w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.
W praktyce nauczycielskiej stara się rozbudzać w uczniach zainteresowanie literaturą i sztuką poprzez m.in. przygotowywanie drużyn uczniowskich do Debat Oksfordzkich, reżyserowanie spektakli szkolnych czy organizowanie otwartych międzyszkolnych kół i obozów naukowych dla młodzieży. Od roku pełni funkcję prezeski fundacji Humanistyczny Uniwersytet Młodzieży, która powstała jako odpowiedź na zmiany programowe w zakresie humanistyki.
Brała udział w ostatnim strajku nauczycieli przed wakacjami. Podczas strajku organizowała również otwartą debatę nt. przyszłości oświaty, rozpatrywaną w czterech obszarach: Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie, Organizacja Szkoły. Wzięło w niej udział ponad 90 osób.

Agnieszka Jaczyńska
Historyk, absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie. Obecnie zastępca dyrektora Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu i nauczycielka historii oraz historii i społeczeństwa w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu. Była prezeska Zamojskiego Towarzystwa Oświatowego. Specjalizuje się w szeroko pojętej edukacji historycznej w zakresie historii najnowszej. Uczestniczy w pracach Rady Ekspertów (kierowanej przez Wspólną Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową) w projekcie opracowania wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii najnowszej. Autorka książki Sonderlaboratorium SS. „Zamojszczyzna pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie” (Lublin 2012), a także publikacji dydaktycznych.

KLUB TYGODNIKA POWSZECHNEGO W LUBLINIE

Utworzony równo rok temu Klub „Tygodnika Powszechnego” w Lublinie liczy ponad 120 członków. Jest jednym z 26 klubów powołanych przez środowiska czytelników „Tygodnika Powszechnego” w Polsce i poza jej granicami. Od ponad 70 lat „Tygodnik” jest jednym z najważniejszych dla polskiego życia religijnego, kulturalnego i społecznego czasopism, a jego wpływ na postawy i sposób myślenia Polaków jest tak znaczny, że stał się swoistym punktem odniesienia w wielu sporach o najważniejsze sprawy w Polsce i w Kościele. Nasz udział w życiu klubowym jest wyrazem bliskiego związku z ideowym dorobkiem tego pisma.
Jako wspólnota klubowa dokładamy starań, by być otwartym na wszystkich. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie chrześcijańskie posiada wymiar uniwersalny i jest propozycją skierowaną do każdego człowieka, także niewierzącego.
Nasza klubowa aktywność obejmuje trzy płaszczyzny: religijną, kulturalną, społeczną. W ciągu pierwszego roku działania Klubu zorganizowaliśmy m.in. wykłady i dyskusje na temat reformy sądownictwa, obecności kobiet w Kościele, patriotyzmu i nacjonalizmu, kryzysu w Kościele. Naszymi gośćmi byli m.in. abp Grzegorz Ryś, ks. Adam Boniecki, prof. Marek Matczak, Aleksander Hall, prof. Elżbieta Adamiak, Szymon Hołownia. W otwartych spotkaniach klubowych zwykle uczestniczy ok 100 osób. Systematycznie odbywają się także spotkania w mniejszym gronie, poświęcone omówieniu lektur bezpośrednio odnoszących się do życia polskiego Kościoła. Prace klubu koordynuje Pani Elżbieta Matyaszewska.

Na Fb prowadzimy stronę pod adresem https://www.facebook.com/KlubTPLublin/?rc=p Deklaracje przystąpienia do klubu można złożyć za jej pośrednictwem lub podczas spotkań Klubu.