w czwartek 5 grudnia 2019 r. o godz. 18.00

Jakub Niedoborek – gitara klasyczna, oud, banjo

Michał Andrzejewski – fortepian

Marek Andrzejewski – śpiew, gitara klasyczna

W programie znajdą się najpiękniejsze piosenki o miłości skomponowane i napisane przez Marka Andrzejewskiego. Optymistyczne, melodyjne, romantyczne i wzruszające.

Termin koncertu nie jest przypadkowy: w kilkusetletniej tradycji Święty Mikołaj wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami i cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, w buciku lub w dużej skarpecie.

fot.Elwira Sztorc

Marek Andrzejewski

Autor tekstów, kompozytor i wokalista.

W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja”, z teatrem „Gardzienice” i z Teatrem Grupa Chwilowa. Jako autor i wykonawca piosenek zadebiutował w 1993 roku. W 1994 roku otrzymał Pierwszą Nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Nagrodę im. Wojtka Bellona przyznawaną śpiewającym autorom. Dwukrotnie zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczności Ogólnopolskiego Festiwalu Recitali w Siedlcach (w 1994 i 1997 roku).
W 1995 roku razem ze znakomitymi muzykami z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach utworzył siedmioosobową „Grupę Niesfornych”. Nagrał z nimi płytę pt. „Trolejbusowy batyskaf” (1997), a w gorącej dziesiątce „Muzycznej Jedynki” znalazły się dwa teledyski: tytułowy „Trolejbusowy batyskaf” oraz „Jak listy”. Wielokrotnie reprezentował środowisko Lubelskie na koncertach galowych Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
W latach 1995-1998 organizuje w Kawiarni Artystycznej Hades w Lublinie cykliczne koncerty najznakomitszych wykonawców z kręgu piosenki literackiej. W cyklu pod nazwą „Piwniczne spotkania z piosenką” występowali m.in. Mirosław Czyżykiewicz, Janusz Radek, Czerwony Tulipan, Robert Kasprzycki, Konrad Imiela oraz Marek Andrzejewski jako gospodarz.

fot. Gocanna Antosik

W 1999 roku wraz z przyjaciółmi (z Marcinem Różyckim, Jolą Sip, Janem Kondrakiem, Piotrem Selimem, Igorem Jaszczukiem) współtworzy „Lubelską Federację Bardów” – rodzaj piwnicy artystycznej z wielością piszących, komponujących i śpiewających. Marek wprowadził zespół do Kawiarni Artystycznej Hades w miejsce swoich wcześniejszych „Piwnicznych spotkań z piosenką”.
Z Lubelską Federacją Bardów Marek nagrał czternaście płyt i zrealizował ponad 30 osobnych projektów muzycznych. Zagrał z grupą ogromną ilość koncertów, na przykład: podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej (Sopot – Opera Leśna), Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, a także za granicą: w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie i wielokrotnie w Londynie.
W 2003 ukazała się druga autorska płyta Marka Andrzejewskiegp „Dziesięć pięter”. Oprócz muzyków z Grupy Niesfornych płytę współtworzyli: Vidas Švagždys, Tomasz Szymuś i przyjaciele Marka z Grupy MoCarta. Piosenki z tej płyty można było usłyszeć w radiowej Trójce, a jedną z nich – „Tylko misie” śpiewał później Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski.

fot. Krzysztof Leszczyński

Następna płyta – „Elektryczny sweter” (2012) pokazuje rockową duszę autora. Oczywiście nie brakuje na niej typowych dla Marka piosenek o charakterze przebojowym, jak „Kiedykolwiek” (znalazła się na Liście Przebojów Trójki) czy nastrojowych ballad, jak „Idzie grudzień”.
W 2013 roku Marek otrzymuje od Prezydenta Miasta Lublin nagrodę z okazji 20-lecia debiutu scenicznego, w uznaniu zasług dla miasta Lublin.
W 2015 roku ukazała się nowa płyta Marka z projektem AKUSTYCZNIE, gdzie towarzyszą mu Kasia Wasilewska – skrzypce, śpiew oraz Jakub Niedoborek – oud, banjo, mandolina, gitara klasyczna i inne instrumenty strunowe. W 2016 roku Marek Andrzejewski jako Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury tworzy nowy projekt z piosenkami o Lublinie pt. LUBLIMANIA.
W kwietniu 2018 ukazała się piąta, autorska płyta Marka p.t. „HASZTAGI” nagrana znów razem z Grupą Niesfornych.

—————————————————————————–

„Utwory Marka Andrzejewskiego są lirycznym protestem przeciw urzeczowieniu człowieka we współczesnym świecie, próbują poruszyć głębokie pokłady naszej wrażliwości przytępionej przez zmuszające do konformizmu urządzenia społeczne”.

Bogusław Wróblewski – redaktor naczelny kwartalnika „Akcent”

„Na witaminę, której Marek Andrzejewski ma tak dużo, składa się dowcip, wdzięk, uśmiech, skromność i wielki talent. Podczas Bardograjki dla mnie był przede wszystkim poetą, trochę współczesnym, a trochę – może przez miasto, masę i maszynę gdzieś w tle jego tekstów – futurystycznym w stylu retro, w odcieniach sepii”.

Edyta Bodys – Internetowy Serwis Autorów i Kompozytorów

„Ma w sobie jakąś charakterystyczną jasność, jakąś młodzieńczą pogodę ducha, optymizm działający wprost zaraźliwie na publiczność”.

Jan Poprawa – krytyk muzyczny