Wernisaż

Przejścia

spacer po lubelskim śródmieściu

Przejścia

Zapraszam do spaceru po lubelskim śródmieściu. Na ulicy Dolnej Panny Marii stara architektura łączy się z nową, widać mury, które ogradzały kiedyś miasto, różne czasy, różne pory dnia.

Z początku ulicy rozciąga się panoramiczny widok na odległe zabudowania, nad którymi góruje pałac Sobieskich, czerwona cegła muru kontrastowała z burzowymi chmurami jesiennego nieba.

Po kocich łbach, idąc w górę za wieżą ciśnień, zobaczyłam zakątek jakby spoza miasta, zupełnego zacisza. Wieczorem, patrząc w drugą stronę, w kierunku Placu Wolności, widać podświetlona Wieżę Trynitarską.

Po przeciwnej stronie ulicy, przed kamienicami, ścieżka prowadzi na błonie. Miejsce spotkań i spacerów, gdzie rosną mirabelkowe drzewa, zza pagórka widać kamienice ulicy Narutowicza.

Przechodząc przez błonie trafia się na ulicę Wesołą, gdzie jest wrażenie spokoju małego miasteczka. Po dachach domów spacerują sroki.

Liliana Kozak

• absolwentka Liceum Plastycznego im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie
• absolwentka malarstwa II st. Wydziału Artystycznego UMCS
• doktorantka w Zakładzie Estetyki Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie
• członek Polskiego Towarzystwa Estetycznego
•projekt badawczy: Procesy percepcji i doświadczenia estetycznego w kontekście neuroestetyki, 2013/14, część praktyczna – portret jako studium procesu myślowego
• plakaty, ilustracje, okładki m.in.: Umysł i kultura 2013, L’allégorie de mot 2017

Wystawy indywidualne:
• 2008 – malarstwo olejne i wiersze w Wojewódzkim Domu Kultury w Lublinie,
• 2010 – Wędrując po Lublinie w ACK Chatka Żaka podczas Nocy Kultury
• 2011 – wystawa w ramach Studenckiej Wiosny Teatralnej Wiatr z północy w ACK Chatka Żaka

Wystawy w Academia Electronica, Second Life:
• 2017 – From Beyond, Galeria Yellow Submarine,
• 2018 – Miejsca Czasu, Galeria Śródbrzeżna,
• 2019 – Wędrówka, Galeria Śródbrzeżna,

Kilkanaście wystaw zbiorowych, m.in. 2016 Wystawa Jubileuszowa ZPAP, 80-lecie okręgu, Muzeum Lubelskie.

Listopad 2019