w czwartek 19 grudnia 2019 r. o godz. 18.00

Bilet 20 zł

Przedświąteczny koncert poetycko-muzyczny
w wykonaniu artystów scen krakowskich
m.in. Starego Teatru i Piwnicy Pod Baranami

Stan miłosny… przerywany

W programie wystąpią:

Beata Paluch – śpiew, recytacja
Walentyn Dubrowskij – fortepian
Michał Półtorak – skrzypce

teksty – Józef Baran
muzyka – Andrzej Zarycki

Usłyszymy piosenki: Taniec z ziemią, Miłość zwyczajnym jest cudem, Pastorałka wigilijna, Samotność z Louisem Armstrongiem, Szczęście w czapce niewidce, Piosenka wyskokowa, Przez świat idące nawoływanie, Szary blues, a także wiersze m.in. ‚Erotyk z morzem, Scenka wieczorowa z menelami i panią w karakułach, Kobieta i mężczyzna, Kwartet borzęcki, Finis Polaniae. Wiersze pochodzą z książki Józefa Barana Stan miłosny przerywany (PIW, 2019)

Józef Baran, „STAN MIŁOSNY… PRZERYWANY” – ponad 400-stronicowy, wieloletni zapiśnik złożony m.in. z dziennikowych refleksji o czasach współczesnych i staroczesnych, poezji, prozie i muzyce, miniatur prozatorskkich ujętych w sylwiczną formę dziennika, reportaży z podróży, anegdot o sławnych i mniej sławnych poetach i artystach (Transtroemer, prof. Sandauer, Kantor, Trela, Ziemianin i inni), pomysłów na wiersze i piosenki, obserwacji szpitalnych, komentarzy politycznych i eschatologicznych, wyznań osobistych, prowokacji intelektualnych. listów,m.in. od Anny Kamieńskiej, Erny Rosenstein, Anny Dymnej, Sławomira Mrożka, Beaty Paluch, Bogdana Madeja… wspomnień i notatek ze snów i jawy, i tego wszystkiego, co dotyczy „stanu miłosnego… przerywanego”, czyli życia, miłości i śmierci.

Józef Baran, poeta, pochodzący z Borzęcina, autor setek wierszy, którego niewątpliwy talent odkrył Artur Sandauer, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. W swoich dziennikach określa siebie jako „dziecię borzęckich pól i lasów”. Wydał m.in. powieść epistolarną „Scenopis od wieczności”, gdzie umieścił swoją bogatą korespondencję ze Sławomirem Mrożkiem. Tomiki wierszy Józefa Barana ukazały się w przekładach w Rosji i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski, węgierski.
Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla „Starego Dobrego Małżeństwa”, „Grupy pod Budą”, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Mauer i Andrzeja Zaryckiego.
Swój zawód józef Baran traktuje jak powołanie. Pisze, aby podzielić się z czytelnikami swymi emocjami. Inspiruje go życie, które rodzi się na naszych oczach. Wierzy w natchnienie poetyckie. Wtedy coś bardzo mocno odczuwa. Te emocje stara się szybko przelać na papier, a niekiedy nosi je w sobie nieco dłużej. Po czasie dają o sobie znać i tak powstaje wiersz. Po 2000 roku odbył wiele podróży po różnych kontynentach: był dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych, a także w Australii, Afryce, Azji i opisał swoje podróże, m.in. w dziennikach „Koncert dla nosorożca”, w „Przystanku Marzenie”, a także w wielu wierszach publikowanych w różnych tomikach. Ukazał się też polsko-hiszpański tom poezji w wydawnictwie Trea w Asturii (Hiszpania).
Z ważniejszych filmów o jego twórczości warto wymienić 45-minutowe widowisko telewizyjne: „Sztuka – Wieczność – Dom”, autorstwa Piotra Słowikowskiego, z udziałem Anny Dymnej i Jerzego Treli, emitowane w II program TVP (1999).

Wycinki bogatej twórczości Józefa Barana zaprezentuje aktorka Teatru Starego z Krakowa – Beata Paluch. Zabrzmią również utwory skomponowane do jego słów przez wybitnego współczesnego kompozytora  – Andrzeja Zaryckiego. Akompaniować Artystce będą Walentyn Dubrowskij na pianinie oraz Michał Półtorak na skrzypcach.
Po części oficjalno-scenicznej zapraszamy do zawiązania osobistego kontaktu z Józefem Baranem, podczas którego będzie można podzielić się z nim wrażeniami, posłuchać barwnych historii, nabyć jego tomiki wierszy.

***

Beata Paluch – absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1984 roku niezmiennie pozostaje w składzie zespołu Starego Teatru  im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jest aktorką wielu odcieni, od subtelnego liryzmu po drapieżność, obdarzoną wdziękiem i naturalną vis comica, o pięknym głosie i delikatnej niebanalnej urodzie. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Tadeuszem Bradeckim, Rudolfem Ziołą, Markiem Fiedorem. Na scenie konsekwentnie prezentuje swój niebywały kunszt wokalny i mistrzowską dyscyplinę formy.

***

Walentyn Dubrowskij – multiinstrumentalista (fortepian, akordeon, melodyka, gitara, bas), akompaniator, aranżer. Ukończył Wydział Muzykologii Państwowego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Od 1993 roku mieszka w Krakowie, gdzie pracuje z wieloma artystami i zespołami artystycznymi.

***

Michał Półtorak – polski skrzypek występujący m.in. w zespole Grzegorza Turnaua, członek grupy Anawa od 1976 roku i jej kierownik muzyczny od roku 1980, występujący i nagrywający z Markiem Grechutą. Od wielu lat gra na skrzypcach (a także na mandolinie) w Piwnicy pod Baranami, gdzie grają także jego dzieci – Maciej i Agata Półtorakowie.

***

W czasie spotkania będzie można nabyć książkę
Józefa Barana „Stan miłosny przerywany” (PIW, Warszawa 2019)