Spotkania odbędą się w środy
15 stycznia 2020 r. o godz. 17.00
22 stycznia 2020 r o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze

Krzysztof Baranowski

Liban

Liban jest niewielkim państwem położonym na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Powierzchnia całego państwa wynosi zaledwie 10 400 km , czyli mniej niż połowa powierzchni województwa lubelskiego. Ludność liczy około 6 mln, z czego około 2 mln to uchodźcy z Palestyny i Syrii. Na ulicach nie widać zupełnie uchodźców, ulice są bezpieczne, a Libańczycy są mili, uprzejmi i serdecznie odnoszą się do turystów.
Tereny obejmujące Liban i sąsiednie kraje to kolebka trzech najważniejszych religii świata: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Na każdym kroku spotyka się kościoły chrześcijańskie, tuż obok meczetów. Zadziwiają obiekty architektoniczne i zwyczaje związane z tymi religiami. Liban to jednocześnie jedno z największych pól wykopaliskowych na świecie. Podczas zwiedzania Libanu mieliśmy możliwość zobaczyć jedne z najstarszych i najsłynniejszych miast świata: Sydon, Tyr, Byblos, Bejrut i Kana, których początki sięgają 6-7 tysięcy lat wstecz od czasów współczesnych. Film z mojego pobytu w Libanie pokażę w dwóch częściach.

W pierwszej części w dniu 15 stycznia 2020 r. odwiedzimy w Bejrucie niewielki cmentarz żołnierzy polskich z okresu II wojny światowej. Następnie zobaczymy Muzeum Narodowe z licznymi zabytkami, odnalezionymi w ruinach starożytnych miast, z okresu fenickiego, egipskiego, rzymskiego i greckiego. Pozwoliło nam to później, podczas zwiedzania wykopalisk w tych miastach, wyobrazić sobie, jakie sprzęty używane były na co dzień. Dalej zobaczymy centrum Bejrutu, w tym wielki meczet, ruiny term rzymskich, grecki kościół św. Jerzego, plac Gwiazdy, przy którym znajduje się libański parlament, oraz plac Męczenników. Wyjeżdżamy z Bejrutu i jedziemy do pałacu Beit-ed-Din, położonej wysoko w górach letniej rezydencji emirów libańskich. Pałac jest w dalszym ciągu użytkowany przez prezydenta Libanu, w celu goszczenia wybitnych gości. Zwiedzamy pięknie ozdobione wnętrza pałacowe, harem, łaźnię i ogród. Wracając do Bejrutu, zobaczymy nad morzem Gołębie Skały.

W drugiej części w dniu 22 stycznia 2020 r. zwiedzimy przepiękne Groty Jetta: górną i dolną. Widoki są niepowtarzalne, skały pięknie podświetlone, przypominają nieco Jaskinię Postojna. W dolnej części płyniemy łódkami, po krystalicznie czystej wodzie, stanowiącej początek Psiej Rzeki. Stamtąd udajemy się do sanktuarium Matki Boskiej Libańskiej, położonego na szczycie góry, ponad Bejrutem. Widok w dół jest przepiękny. Z góry zjeżdżamy początkowo kolejką naziemną, a następnie kolejką linową, oglądając dachy domów, leżących daleko pod nami. Dalej jedziemy do Byblos, jednego z najstarszych miast świata. Stąd wzięła się nazwa „biblia”. Zwiedzamy wykopaliska, pozostałości twierdzy krzyżowców z XIII w., oraz niewielki port rybacki. Znowu jedziemy wysoko w góry, do monastyru św. Marona, gdzie znajduje się grób św. Charbela. Wypływający z jego ciała, pachnący olejek, ma moc uzdrawiania. Wyjeżdżamy z Bejrutu na południe do Sydonu, zwiedzając świątynię Echmunna, zamek krzyżowców na morzu, suk arabski, oraz karawanseraj. Dalej jedziemy do Tyru, gdzie zwiedzamy wykopaliska nekropolii z okresów fenickich, greckich i rzymskich, a także ogromny hipodrom rzymski. Następnie jedziemy do Kany (12 km od granicy z Izraelem), gdzie zwiedzamy grotę, w której Jezus nauczał wiernych, a także tu przemienił wodę w wino. Wracamy do Bejrutu, oglądamy centrum w nocy i – wyjazd na lotnisko.