W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

 Zapraszamy na zajęcia

dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty dla dorosłych.
w sezonie 2023/24

działalności Domu Kultury LSM.

 Pełna oferta jest dostępna na nowej odsłonie naszej strony internetowej dklsm.pl w zakładce ZAJĘCIA.

Spotkanie
w poniedziałek 20 stycznia 2020 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny

Wydawnictwo LTW


Klub „Tygodnika Powszechnego”
w Lublinie
zapraszają na spotkanie
i uroczystą promocję książki Pawła Ziętary

Spotkanie poprowadzi
dr Małgorzata Choma-Jusińska (IPN, Oddział w Lublinie)Paweł Ziętara: – Czuje się Pan emigrantem?
Andrzej Szadkowski: – Teraz już nie. Ale całe życie byłem emigrantem, chociaż nie urodziłem się w Polsce. Urodziłem się we Francji w 1940 roku, a pierwszy raz przyjechałem do Polski w wieku 50 lat, dopiero w 1990 roku. Pozostałem na emigracji, byłem więc emigrantem.
P. Z.: – Kim byli Pańscy rodzice?
A. S.: – Mój ojciec, Zygmunt Szadkowski, był działaczem harcerskim, jednym z przywódców ZHP na Wileńszczyźnie, stawiał pierwsze kroki w polskiej służbie dyplomatycznej. Niespełna rok przed wybuchem wojny światowej został skierowany na Łotwę, do konsulatu RP w Dyneburgu, gdzie mieszkało wówczas wielu Polaków. Moja mama, Wanda Szadkowska, we wrześniu 1939 roku była w Wilnie i czekała, aż się urodzę, była w zaawansowanej ciąży. Kiedy wojna wybuchła, ojciec zaczął starać się o paszport dla niej. Zbiegiem okoliczności przekroczyła granicę polsko-łotewską 17 września, w dniu, kiedy rozpoczęła się sowiecka agresja na Polskę, dwa dni później Armia Czerwona weszła do Wilna. Udało się jej wyjechać w ostatniej chwili. Gdyby została, moje życie potoczyłoby się zupełnie inaczej…

Fragment z książki Pawła Ziętary
„Podwójne życie emigranta. Rozmowa z Andrzejem Szadkowskim”
Wydawnictwo LTW, Łomianki 2019, s. 15

PAWEŁ ZIĘTARA – dr nauk humanistycznych, historyk i prawnik. Zajmuje się dziejami polskiej powojennej emigracji politycznej oraz aparatu bezpieczeństwa PRL. Autor m.in.książek: Misja ostatniej szansy. Próba zjednoczenia polskiej emigracji politycznej przez gen. Kazimierza Sosnkowskiego w latach 1952-1956 (1995); Emigracja wobec Października. Postawy polskich środowisk emigracyjnych wobec liberalizacji w PRL w latach 1955-1957 (2001); Anders, Korboński, Sieniewicz… Szkice z dziejów Drugiej Wielkiej Emigracji (2016).

Życiorys emigranta, Andrzeja Szadkowskiego, dzięki barwnej narracji wywołanej przez Pawła Ziętarę, świetnie nadaje się do czytania. Jest to doskonałe źródło do badań nad dziejami tej specyficznej części polskiej emigracji politycznej żyjącej po II wojnie światowej w Anglii, jaką było pokolenie urodzone już poza Polską, i wyedukowane na Zachodzie. Taka perspektywa jest rzadko obecna w istniejącej memuarystyce, jak również w literaturze przedmiotu. Andrzej Szadkowski opowiada barwnie o swojej szkole, działalności w harcerstwie, studiach prawniczych, życiu młodzieży w ogóle, tajnym szkoleniu spadochronowym, aż po powrót do Polski po upadku komunizmu. Jego opowieść, umiejętnie wydobyta przez Pawła Ziętarę, pozwala nam spojrzeć zupełnie na nowo na pokolenie młodych emigrantów, którzy często Polskę znali jedynie z relacji starszych od siebie osób – rodziców, krewnych i znajomych.


Sławomir Łukasiewicz

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją