Spektakl
w piątek 24 stycznia 2020 r. o godz. 18.00

Spektakl słowno-muzyczny

Benefis Janusza Malinowskiego

Wystąpią: Zespół „Szalom Chełm” w składzie: Mariusz Matera – śpiew, Krzysztof Kostrubiec – skrzypce, Bogdan Depta – akordeon, Dariusz Tokarzewski – gitara, Marian Skiba – kontrabas, Mariusz Narolski – klarnet, a także: Ewa Dziadosz, Marek Fabian, Krystyna Szydłowska, Jerzy Wiencek.

Prowadzenie: Alicja Lejcyk-Kamińska

Janusz Malinowski – poeta, publicysta i pisarz, urodzony w roku 1950 w Warszawie. Od roku 1960 mieszkaniec Lublina. Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie oraz Akademii Nauk Społecznych w Warszawie. Debiut poetycki 13 grudnia 1969 roku w „Kulturze i życiu”. Od roku 1970 dziennikarz Tygodnika „Politechnik”, „Sztandaru Ludu”, założyciel i redaktor naczelny „Tygodnika Chełmskiego”, „Dziennika Lubelskiego, „Dziennika Wschodniego”. Radny I kadencji Rady Miejskiej w Lublinie oraz poseł na Sejm RP II kadencji. Od roku 2000 niezależny publicysta i wydawca oraz autor utworów literackich – opowiadań i powieści. Wydana w roku 2018 książka „Się napisało” to przekrój jego dorobku jako poety, reportera, felietonisty, komentatora i twórcy literatury pięknej. Miłośnik i znawca muzyki poważnej powstałej od baroku do neoromantyzmu.

• * *

Ewa Dziadosz – b. dziennikarka „Dziennika Lubelskiego” i „Dziennika Wschodniego”, obecnie niezależna publicystka i działaczka społeczna.

Marek Fabian – b. aktor Teatru Wizji i Ruchu, Teatru im. Osterwy, obecnie aktor lubelskiego Teatru Kameralnego.

Krystyna Szydłowska – sopran, wieloletnia solistka Teatru Muzycznego, obecnie aktorka Teatru Kameralnego.

Dariusz Tokarzewski – muzyk i pedagog, członek zespołu VOX, koncertujący również indywidualnie i wspierający muzycznie zespół „Szalom Chełm”.

Jerzy Wiencek – współtwórca i autor piosenek grupy rockowej „Omen” (obecnie Omen ReAnimacje), a także bard – twórca i wykonawca songów i ballad o wydźwięku społecznym i politycznym.

Szalom Chełm to zespół muzyczny, założony przez Mariusza Materę w 2012 roku, prezentujący kulturę i zwyczaje przedwojennych mieszkańców wschodniej Polski narodowości żydowskiej. Koncerty zespołu to chwile pełne energetycznych tradycyjnych utworów żydowskich, śpiewanych po hebrajsku i po polsku.
Zespół tworzą świetni muzycy, na co dzień działający w zupełnie innych obszarach muzycznych (od jazzu do rocka).

Mariusz Matera – śpiew
Bogdan Depta – akordeon
Krzysztof Jasiuk oraz Michał Słomiński – piano
Krzysztof Kostrubiec – skrzypce
Mariusz Narolski – klarnet
Marian Skiba – kontrabas
Dariusz Tokarzewski – gitara, wiolonczela

Muzycy, połączeni niezwykłą rytmiką i wschodnimi harmoniami dają się ponieść niezwykłym emocjom, emanując ze sceny pogodą i radością.
W roku 2013 zespół nagrał płytę CD pt. „Szalom Chełm”, a w roku 2018 kolejną pt. „Cały świat to jeden wielki Chełm”.
W 2015 roku zespół wziął udział w programie telewizyjnym „Mam Talent”docierając do półfinału, a w roku 2018, jako jedyny zespół tego rodzaju, gościł w Izraelu na zaproszenie środowiska o chełmskich korzeniach, koncertując w renomowanych klubach i salach koncertowych.