Spotkanie w środę

Opowieści podróżnicze

Krzysztof Baranowski

Malta i Gozo

Archipelag maltański leży na południe od Sycylii i składa się z trzech większych wysp: Malty, Gozo i Comino, oraz kilkunastu mniejszych, o łącznej powierzchni tylko 317 km . Na wyspach mieszka łącznie około 380 tys. mieszkańców. Dzieje Malty sięgają czasów prehistorycznych ( ok. 5000 lat p.n.e.). Wyspą rządzili Rzymianie, Arabowie, a od 1530 r. joannici, zwani później Kawalerami Maltańskimi. Obecnie Malta jest republiką i członkiem Unii Europejskiej. Film z mojej podróży na Maltę i Gozo pokażę w trzech częściach.

W części pierwszej w dniu 12 lutego 2020 r. zobaczymy tradycyjny targ rybny w najstarszej wiosce rybackiej Marsaxlokk. Stamtąd pojedziemy na skaliste wybrzeże, gdzie znajduje się kompleks jaskiń wypłukanych przez morskie fale Morza Śródziemnego. Następnie udamy się do Valetty, stolicy Malty. Fortyfikacje otaczające miasto zostały wzniesione w 1566 r. i stanowiły obronę przed najazdami Turków i piratów. Przejdziemy się główną ulicą miasta, wejdziemy do pięknie urządzonych ogrodów Barrakka, gdzie z tarasów jest rozległy widok na cały port wewnętrzny i trzy miasta po przeciwnej stronie zatoki, oraz do wnętrza konkatedry św. Jana, by podziwiać bogato ozdobione złotem ściany i ołtarze oraz obraz Caravaggia „Ścięcie Jana Chrzciciela”.

W drugiej części w dniu 19 lutego 2020 r., kontynuując zwiedzanie Valetty, odwiedzimy wnętrza dawnego pałacu patrycjuszowskiego, zamienionego obecnie na muzeum. Zobaczymy tam na kilku piętrach, jak żyli bogaci ludzie jeszcze w ubiegłym wieku. Zobaczymy też jak podczas II wojny światowej zamieniono studnię na schron. Późnym wieczorem wybierzemy się na zwiedzanie Malty nocą. W ciemności potężne mury twierdzy robią niesamowite wrażenie. Nocą zobaczymy też dawną stolicę arabską Mdinę. Następnego dnia popłyniemy na wyspę Gozo. Zwiedzimy tam wpisane na listę UNESCO stanowisko archeologiczne Ggantija, będące jedną z najstarszych budowli na świecie. Dalej zobaczymy uroczą zatokę, połączoną z morzem jedynie poprzez otwór w wysokiej skale, i pojedziemy do Victorii, miasta będącego stolicą wyspy. Zwiedzimy tam cytadelę wybudowaną na najwyższym punkcie Gozo.

W trzeciej części, w dniu 26 lutego 2020 r., zwiedzimy miasto Rabat na Malcie, gdzie zobaczymy Grotę św. Pawła, w której apostoł schronił się po tym, jak jego statek rozbił się o skały Malty. Tuż obok Rabatu jest Mdina, dawna stolica Malty wybudowana przez Arabów. Miasto stanowi prawdziwą twierdzę otoczoną ze wszystkich stron wysokimi murami, a wewnątrz są domy i pałace zamieszkałe obecnie przez arystokrację maltańską, liczącą tylko około 300 osób. Następnie wsiądziemy na statek z którego zobaczymy dwie zatoki portowe oraz pięć miast leżących na brzegach tych zatok. Kolejnego dnia zwiedzimy miasta Senglea, Vittoriosa i Cospicua, które oglądaliśmy z pokładu statku podczas rejsu.