Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„Jak wyobrażam sobie
Zalew Zemborzycki i rzekę Bystrzycę
za lat 10”

dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich Lublina

Organizator:

Stowarzyszenie Społeczny Komitet

Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy „Na Fali”

Współorganizator: Dom Kultury LSM

I miejsce – Wiktoria Hornowska – SP 44, klasa II

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Sztuki Domu Kultury LSM. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.
O wernisażu i terminie wystawy powiadomimy wkrótce

I miejsce – Lena Januszyk – SP 39, klasa VI

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich Lublina odbył się w roku 100. rocznicy symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem w ramach projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2020”.
Skierowany był do dzieci i młodzieży lubelskich szkół w wieku 7-17 lat. Dla nich właśnie – w tym trudnym okresie pandemii, urzędowych obostrzeń i zamknięcia w domach – bardzo ważny jest kontakt z kulturą oraz możliwość rozwijania wyobraźni i ekspresji plastycznej.

II miejsce – Aleksandra Zubilewicz – SP 39, klasa II

Konkurs ze względu na sytuację epidemiczną można było przeprowadzić wyłącznie w formie elektronicznej. Powstałe prace (sfotografowane lub zeskanowane) zostały przesłane drogą mailową do Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda w Lublinie i w tej samej formie przekazane do oceny przez jury.

II miejsce – Zuzana Zaborek – SP 39, klasa VI

Prace były oceniane w kategoriach: I – klasy 1-4 szkoły podstawowej, II – klasy 5-8 szkoły podstawowej i III – szkoły ponadpodstawowe.
Konkurs oceniało powołane przez Organizatorów jury, w skład którego weszli doświadczeni lubelscy plastycy – nauczyciele Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie oraz artyści Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.

III miejsce – Alicja Kwaśniewska – SP 25, klasa III

Cel konkursu to także kształtowanie postaw proekologicznych, pogłębianie wiedzy o lubelskich akwenach oraz kreowanie pomysłów i wizji zagospodarowanie otaczających te akweny terenów. Mamy nadzieję, że konkurs pobudził u uczestników świadomość, jak ważna jest dbałość o przyszłość Bystrzycy i Zalewu Zemborzyckiego (czystość wód, estetyczne i praktyczne zagospodarowanie terenu) oraz jak ogromne jest znaczenie tych miejsc dla mieszkańców (rekreacja i wypoczynek). Wizje, marzenia i oczekiwania młodzieży być może będą inspiracją dla władz i architektów krajobrazu.

III miejsce – Szymon Zubilewicz – SP 39, klasa VI

Dzień 5 grudniu br. to data rozstrzygnięcia konkursu. Autorzy najlepszych prac są uhonorowani dyplomami i nagrodami. Ze względu na sytuację epidemiczną nie ma możliwości zorganizowania uroczystego wernisażu, a dyplomy i nagrody dla młodych plastyków muszą być dostarczone indywidualnie.

Wyróżnione prace są dostępne dla odbiorców, czyli uczestników konkursu oraz dla lokalnej społeczności, na stronach internetowych Domu Kultury LSM. Jeżeli będzie taka możliwość – zostaną również wystawione podczas planowanego na przyszły rok plenerowego pikniku „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2021”.

GALERIA PRAC