Przegląd zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu

Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Lublin

Szanowni państwo,

Stowarzyszenie Nasz Piast

Fundacja Ochrony i Rozwoju Kultury Ludowej

oraz Dom Kultury LSM

organizują

XI Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych

w roku 2021

Przegląd odbędzie się w formie konkursu prezentacji filmowych które do organizatorów nadeślą wykonawcy, zespoły bądź placówki kultury. Na podstawie zarejestrowanych na filmie występów jury, jak dotychczas, pod kierownictwem prof. dr hab. Jana Adamowskiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oceni najbardziej oryginalne i najlepsze prezentacje.

ZAPRASZAMY do zapoznania się z prezentacjami zaproponowanymi przez UCZESTNIKÓW PRZEGLĄDU

Protokół jury

XI Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych

Lublin 1 marca 2021 roku

Ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne tegoroczny, już XI Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych, został zorganizowany na innych niż poprzednio warunkach. Nie było przesłuchań bezpośrednich, odbywanych ostatnio na scenie Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a uczestnicy swoje utrwalone prezentacje przesyłali drogą internetową. Organizatorzy do oceny otrzymali ogółem 29 prezentacji. W tym było to 7 różnorodnych widowisk (o charakterze obrzędowym oraz osnutych na wątkach Bożego Narodzenia scenek teatralnych) oraz 22 prezentacje pieśni kolędniczych w wykonaniu zespołów i grup śpiewaczych. Wykonawcy wywodzili się zarówno ze środowisk wiejskich jak i miejskich i reprezentowali dwa województwa – lubelskie i podkarpackie.

Jury obradowało w następującym składzie:

Prof. dr hab. Jan Adamowski – Instytut Nauk o Kulturze UMCS jako przewodniczący;

Dr hab. Mariola Tymochowicz – Instytut Nauk o Kulturze UMCS;

Mgr Andrzej Sar – wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

Prezentacje oceniano w dwu kategoriach: widowiska i programy zespołów śpiewaczych.

Jury ogólnie stwierdza bardzo wyskoki poziom nadesłanych na konkurs materiałów. Zgodnie z regulaminem poszczególne programy oceniano z uwzględnieniem następujących kryteriów:

– dobór repertuaru: w tym zakresie zwracano na różnorodność gatunkową prezentacji, ich kulturową istotność oraz oryginalność i zgodność z ludową czyli oralną tradycją; chodzi tu też i o to aby wszystkie prezentacje nawiązywały do autentycznych zwyczajów kolędowania, a więc obrzędowego składania świątecznych życzeń;

– staranność przygotowania i wykonania wystąpień, także z uwzględnieniem ludowej stylistyki i poetyki;

– włożony wkład pracy w ogólne przygotowanie nagrania.

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

W zakresie widowisk:

Nagrodę I stopnia otrzymał Zespół z Łazor na widowisko kolędnicze: „Herody z dziadem” – 400zł.

II Nagroda została przyznana Zespołowi z Budek za widowisko „Herody” – 300 zł;

III nagrodę jury przyznało lubelskiej grupie za widowisko „Ludowa szopka z lalkami” – 200 zł.

Prezentacje zespołów śpiewaczych zostały ocenione następująco:

Dwie równorzędne pierwsze nagrody – 300 zł każda, przypadły zespołom: z Kawęczyna (grupa żeńska) i Zespołowi „Jarzębina” z Kocudzy.

Trzy równorzędne drugie nagrody – po 250 zł każda, przyznano: Zespołom z Modliborzyc, Czernica i Kawęczyna (grupa męska).

Równorzędne trzecie nagrody po 150 zł każda, otrzymały zespoły: z Aleksandrowa, Moszczanianki, Marianki z Kocudzy, Zespół z Zawitały i Borowiacy z Branwi (grupa męska).

Uznając wspomniany wcześniej wysoki merytoryczny poziom przygotowanych przez zespoły śpiewacze programów jury dodatkowo przyznało wyróżnienia honorowe, ze wskazaniem na następujące zespoły: Kocudzanki z Kocudzy, Pelagia z Ryk, Rososzanki z Rososzy,Branwiacy z Branwi, Roztoczanki oraz zespół z KGW z Zalesia.

Zwracamy ponadto uwagę i na to, że lubelski Przegląd bezpośrednio realizuje cele związane z ochroną narodowego dziedzictwa kulturowego w całej jego integralności i historycznym, religijnym czy społeczno-kulturowym zróżnicowaniu, co rzadko jest brane pod uwagę w innych, bliskich tematycznie przeglądach. Dlatego też jury wskazuje na niezbędną potrzebę jego dalszej kontynuacji.

Za jury przewodniczący: Prof. dr hab. Jan Adamowski

Szanowni państwo

Uprzejmie proszę o przesłanie mailem na adres cz.warda@interia.pl następujących informacji:

1. imię i nazwisko kierownika zespołu

2. adres korespondencyjny ( kod pocztowy z nazwą miejscowości)

Dane te są potrzebne do wysłania książki „Kultura Ludowa Lubelszczyzny” oraz dyplomów za uczestnictwo i zajęte miejsce. Nadto należy przesyłać numer konta bankowego na które będą wypłacane przyznane nagrody.

Z poważaniem Czesław Warda – Prezes Stowarzyszenia