IV edycja „Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy” to kolejna odsłona organizowanego przez Stowarzyszenie „Na Fali” projektu łączącego w sobie trzy podstawowe aspekty – dbałość o narodową tradycję i kulturę, wychowanie patriotyczne oraz współczesne zaangażowanie w „wodne” tematy.

Ze względu na ograniczenia epidemiczne w tym roku wydarzenie nie miało charakteru wielowątkowego plenerowego pikniku rodzinnego (z podziałem na „kajuty”), ale odbyło się w bardzo ograniczonej, niemal kameralnej formie.

termin: piątek 22 października 2021
miejsce: „Sala Błękitna” Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego

organizator: Stowarzyszenie „Na Fali”

✵✵✵godz. 11.00 – 3 SZKLANKI✵✵✵

(link do „szklanki” https://pl.wikipedia.org/wiki/Szklanka_(%C5%BCegluga))
Powitanie zaproszonych gości i uczestników przez gospodarza obiektu – Wicewojewoda Lubelski Bolesław Gzik

Krótka historia Dni Morza w Polsce i na Lubelszczyźnie

Historia Święta Morza w II RP.pdf

Przyznanie tytułu Członka Honorowego Stowarzyszenia „Na Fali” dla kapitana jachtowego Ziemowita Barańskiego

Ziemowit Barański – Honorowe Członkostwo

Nawigoterapia – zajęcia teoretyczno-praktyczne propagujące uprawianie żeglarstwa jako wspomagająca forma rehabilitacji osób z niepełnosprawnością – Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika”

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla młodzieży lubelskich szkół
„Chciałabym/chciałbym, żeby Bystrzyca i Zalew Zemborzycki…” organizowanego we współpracy z Domem Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

✵✵✵ godz. 12.00 – 4 SZKLANKI✵✵✵

Wręczenie – przez Zastępcę Prezydenta Miasta Lublin Artura Szymczyka – wyróżnień dla zasłużonych lubelskich żeglarzy (Medal Unii Lubelskiej i Medal Prezydenta Miasta Lublin)

KWARTET SAKSOFONOWY – Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego

Przerwa na pysznego lubelskiego cebularza – stoisko Garden Bike Lublin

✵✵✵ godz. 13.00 – 1 SZKLANKA✵✵✵

Przyszłość Zalewu Zemborzyckiego i Bystrzycy – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” – Rzecznik Prasowy Jarosław Kowalczyk

Wspomnienie o komandorze Sekcji Żeglarskiej „Antares” jachtowym sterniku morskim Ryszardzie Strońskim i opowieści wilków morskich

✵✵✵ 14.00 – 2 SZKLANKI✵✵✵

Koncert szant – Marek Szurawski

Dużą atrakcją spotkania był dzwon pokładowy, na którym w trakcie spotkania o równych godzinach były wybijane szklanki ( https://lider-zeglarstwa.pl/blog/tradycja-wybijania-szklanek-po-co-sa-wachty/ ) Wybijanie szklanek to stary zwyczaj żeglarski dzielenia czasu na wachty. Ma on swój niewątpliwy urok i wielu wilków morskich nie wyobraża sobie rezygnacji z niego.

Zainteresowaniem cieszyła się też pamiątkowa kronika Sekcji Żeglarskiej „Antares” AZS przy Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). To nietypowe nie tylko ze względu na wagę – około 20 kg plus niewiele lżejsza również z drewna mahoniowego walizka – DZIEŁO kronikarskie od początku prowadził komandor sekcji Ryszard Stroński, który ręcznym pismem (? gotyk) dokonywał wpisów i wklejał dokumentujące wszelkie wydarzenia fotografie.

W foyer „Sali Błękitnej” można było podziwiać najlepsze prace konkursów plastycznych organizowanych przez Stowarzyszenie „Na Fali” w latach 2019-2021 dla lubelskiej młodzieży, a na scenie ubogacający „żeglarską” scenografię obraz „Bryza” Stanisławy Kotarskiej, lubelskiej artystki związanej z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych.

✵✵✵ Kolejna V edycja projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy” planowana jest na sobotę 4 czerwca 2022 roku nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.✵✵✵

✵✵✵ ✵✵✵ ✵✵✵ ✵✵✵ ✵✵✵