Obecnie architekci dysponują materiałami i technologiami, dzięki którym mogą realizować najbardziej nawet śmiałe projekty. Szkło jest dziś jednym z najpopularniejszych na świecie materiałów. Może podlegać różnorodnym zdobieniom i łatwej obróbce. Niestety należy podkreślić, że nowa polska architektura powstaje w warunkach finansowych ograniczeń oraz chaosu prawnego. Jak w tych realiach radzi sobie Lublin i jego inwestorzy?

Fotograficzny rekonesans po dzielnicach miasta, gdzie w ostatnich latach zlokalizowano budowle w nowoczesnych technologiach i wybujałych formach architektonicznych wskazuje, że jest się czym pochwalić. Zaznaczyć jednak należy, że w tej dziedzinie Lublin nie jest miastem wiodącym w Polsce. Ale i w Lublinie pomysłowości projektantom nie zabrakło. Szkło także wykorzystano w sposób wielce interesujący.

Wystawa jest próbą zaprezentowania Lublina z innej strony niż historyczna. Pokazuję nową architekturę Lublina, widzianą szerokokątnym obiektywem i po „skosach”. Ucierpiało na tym kilka fotograficznych zasad, wedle których winien być tworzony obraz fotograficzny.

Mieszkańców Lublina przyzwyczajonych do wędrowania po deptaku i Starym Mieście, zachęcam do odwiedzenia Domu Kultury LSM, gdzie w jednym miejscu zgromadzono kilkadziesiąt przykładów „szalonych” pomysłów architektów.

Zaprasza autor – Stanisław Kusiak

...