W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

poniedziałek 4 marca 2013 r.

o godz. 18.00

Towarzystwo Biblioteki Publicznej
im. Hieronima Łopacińskiego

Dom Kultury LSM

Spotkanie z cyklu
Twórcy, dobrodzieje i przyjaciele
Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego

pod tytułem

Mieczysław Stanisław Popławski

– lektor języków starożytnych, profesor filologii klasycznej KUL

ulotka.pdf

Spotkanie poprowadzi

Albert Walendowski

Wstęp wolny

Mieczysław Stanisław Popławski (1893-1946) urodził się w Odessie jako syn zesłańca po Powstaniu Styczniowym. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Rosji. W Petersburgu ukończył szkołę średnią, a w latach 1912-1918 na tamtejszym Uniwersytecie studia w zakresie filologii klasycznej. W czerwcu 1919 r. został w drodze do Polski aresztowany przez bolszewików, jednak udało mu się zbiec z więzienia w Smoleńsku. Do Lublina Popławski przybył w październiku 1919 r. i objął funkcję lektora języków starożytnych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1924-1927 uczył łaciny i historii w Prywatnym Żeńskim Gimnazjum Wacławy Arciszowej.
We wrześniu 1923 r. Mieczysławowi Popławskiemu została powierzona Katedra Filologii Klasycznej KUL. W 1928 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1937 r. zwyczajnym. W latach 1935-1939 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
W okresie okupacji niemieckiej 1939-1944 prof. Popławski brał bezpośredni udział w tworzeniu Państwa Podziemnego, jako jedyny spośród profesorów Wydziału Nauk Humanistycznych KUL uczestniczył w tajnym nauczaniu. W tym trudnym czasie nadal pracował naukowo, pisząc Historię greckiej nauki. Przewodniczył także lubelskiemu Kołu Polskiego Towarzystwa Naukowego.
Kiedy w 1944 r. w Lublinie funkcjonował Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN), Mieczysław Popławski był w grupie tych wykładowców, którzy podjęli decyzję o wznowieniu działalności KUL. Wspólnie z profesorem teologii dogmatycznej ks. Antonim Słomkowskim udał się do władz komunistycznych z prośbą o zwrot gmachu uczelnianego oraz zezwolenie na otwarcie Uniwersytetu. W obecności przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej (KRN) Bolesława Bieruta polemizował z kierownikiem Resortu Oświaty Stanisławem Skrzeszewskim, który sprzeciwiał się funkcjonowaniu ,,prywatnego uniwersytetu”. Dzięki temu wstawiennictwu KUL mógł rozpocząć działalność w roku akademickim 1944/1945. Popławski prowadził wykłady na KUL jeszcze w roku akademickim 1945/1946. Latem 1946 r. nie rozpoczął już planowanych wykładów na rok akademicki 1946/1947. Zmarł w Otwocku 29 grudnia 1946 r.

 

__________________________________________________

 

Albert Walendowski – absolwent historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Praca magisterska zatytułowana ,,Konflikty polsko-ukraińskie w latach 1939-1947” jest związana z zainteresowaniami autora, skupiającymi się na dziejach Europy Środkowej i Wschodniej.
Od 2008 r. pracownik Działu Naukowo-Wydawniczego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Obecnie pracuje nad opracowaniem będących w posiadaniu Biblioteki materiałów dotyczących Armii Krajowej oraz innych organizacji ruch uporu z okresu II wojny światowej oraz bezpośrednio po jej zakończeniu, działających na Lubelszczyźnie oraz w sąsiednich częściach Polski. Jest autorem zamieszczonej w ,,Bibliotekarzu Lubelskim” z 2010 r. publikacji dotyczącej placówki Armii Krajowej w Tyszowcach na Zamojszczyźnie.

 

Interesuje się historią (również regionalną, dotyczącą Lubelszczyzny), historią sztuki, a także turystyką krajową i zagraniczną.

 

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją